Mobil uygulama testi yaparken bunlara dikkat edin
22.03.2021
Sosyal Medya

Mobil uygulama testi yaparken bunlara dikkat edin

Mobil uygulama testi, iOS ve Android uygulama geliştiricileri için elzem bir konudur. Ancak son dönemde uygulamalarda karşımıza çıkan sorunlar, mobil uygulamalarının kimi özelliklerinin kronik olarak test edilmediğini işaret ediyor. Ancak kaliteli bir mobil yazılım yayınlamak için geliştirme ekiplerinin bu işlemi atlamamaları gerekiyor.

Mobil uygulama testi yapmak neden gereklidir?

Mobil uygulamalar, bir mobil cihazın fiziksel kullanımına bağlı birçok olası soruna gebedir. Bellek, ısı ve ağ erişimi, bir dizüstü bilgisayardakine benzer sorunlardan farklı olarak kullanımı daha doğrudan etkileyen problemler yaratır. Simülatörlerin, test otomasyonunun kısa sürelerde gerçekleştirilen testlerde bunları gözden kaçırma olasılığı yüksektir.

Bir uygulama mağazasına göz atarken, kullanıcılar genellikle diğer kullanıcıların derecelendirmelerini dikkate alır. Çoğu zaman kötü bir puan potansiyel kullanıcıları uzaklaştıracağından, hızla uygulama geliştirip mağazaya sürmek en ideal yaklaşım olmayabilir. Bunun yerine, mobil uygulama geliştirme ekipleri yazılımı yayınlamadan önce dikkatli bir şekilde test etmeli ve sorunlarını gidermelidir.

Mobil uygulama testi kontrol listesi

Bu yazımızda derlediğimiz mobil uygulama testi kontrol listesi, uygulamaları geliştirirken veya güncellerken göz önünde bulundurulması gereken ancak sıklıkla gözden kaçırılan konuları kapsıyor:

Parmakla tıklanabilen bağlantılar

Emülatörlerde ve otomasyon araçlarında kolaylıkla çalışsa da uygulamanın tıklanabilen bağlantıları ve işlevleri bir mobil cihazda tahmin ettiğinizden daha zor kullanılabilir. Örneğin büyük I ile küçük i harflerinin her ikisi bir piksel genişlikte resmedilebilir. Apple Music bu sorunu aşmak için iki piksel genişliğindeki kalın harfler kullanıyor. Sizin de uygulamanızın dizin içerik listesindeki harflerin kolaylıkla seçilebildiğini ve kaydırılabildiğini bizzat cihazlarda test etmeniz gerekir.

Bağlantı kesintileri

Uygulama içi bir satın alma işlemini tamamlamak üzere ödeme yapma düğmesine basmak üzere olan veya basmış ancak daha sonra hücresel bağlantısını kaybeden bir kullanıcı hayal edin. Kullanıcının, uygulamanın satın alma işlemini gerçekleştirip gerçekleştirmediğini bilmemesinin ne kadar sinir bozucu olacağını düşünün. Satışı kaçırmak istemiyorsanız kullanıcı bağlantısını geri kazandığında uygulamanın işlem bilgilerini sakladığından ve geri çağırdığından emin olun. Uygulama, kullanıcılara eylemlerinin başarısız olduğunu bildirme işlevine sahipse, bu özelliği de kontrol edin. Müşterileri yanlışlıkla aynı satın alma işlemini iki kez yapma sıkıntısından veya tamamen pes etmelerine neden olan çileden kurtarabilirsiniz.

YouTube ve diğer birkaç uygulama bu sorunu bir özelliğe dönüştürdü. Bu uygulamalar, kullanıcıların aylık abonelik ücreti karşılığında videoları önbelleğe almasına ve çevrimdışı oynatmasına olanak tanıyor.

Harici kesintiler

Uygulamanızın bir arama, kısa mesaj, alarm veya üçüncü taraf uygulamalardan gelen bildirimlerle kesintiye uğradığında nasıl davrandığını da test etmelisiniz. Bu testi yazılımın zaman aşımına uğramasını sağlayacak kadar uzun bir telefon görüşmesi yaparak gerçekleştirebilirsiniz.

Kullanıcı bazlı kesintiler

Kullanıcılar telefonlarını uyku moduna geçirdiğinde veya diğer uygulamalarda gezinirken birçok mobil uygulama pasif moda geçer. Bazı uygulamalar kullanıcıların başka bir şeye dalmış durumdayken arka planda podcast veya müzik çalmasına izin verir; diğer uygulamalar buna izin vermez. Bu durum, kullanıcıların zaman aşımı için ayarladıkları süre düşükse veya telefonlarını bir alışkanlık olarak uyutuyorlarsa kesintilerle karşılaşacakları anlamına gelir. Doğru çalışıp çalışmadığını görmek için uygulamanın birincil kullanım modunda değilken hangi işlevlerini yerini getireceğini belirlemeli ve bunların çalıştığından emin olmalısınız.

Kullanıcı bazlı kesintiler YouTube'un özelliğe dönüştürdüğü sorunlardan bir tanesi. Uygulama pasif moddayken veya ekran kilitliyken video oynatmak için de ücretli bir hizmet sunuyor.

Pil tüketimi

Pil tüketimini test etmek pahalı olmak zorunda değil, hatta neredeyse ücretsiz gerçekleştirilebilir. Kullanılmayan bir telefonda uygulamayı tüm gün açık tutun ve pilin nasıl azaldığını gözlemleyin. Ertesi gün aynı telefonu standart işleriniz için kullanın ve pil seviyesini karşılaştırın. İki gün arasında önemli bir fark varsa, uygulamanızın bir sorunu olabilir. Şayet test günü ile kullanım günü arasındaki pil yüzdeleri birbirlerine yakınsa testi geçmiş demektir.

Hücresel veri tüketimi

Hücresel veri tüketimi pil faktörüne benzerdir ancak daha hassas bir konudur. Kullanıcılar yanlışlıkla WiFi yerine hücresel veri üzerinden uygulamayı kullandıklarında internet paketleri bitebilir ya da daha kötüsü beklemedikleri yüksek faturalarla karşılaşabilir. Kullanıcıların uygulamanızdan nefret etmesi için tek bir sürpriz fatura veya ay ortasında biten internet paketi fazlasıyla yeterli olabilir. Hücresel veri tüketimi oranı bir simülatörün asla bulamayacağı türden bir sorundur. Ancak bunu tıpkı pil tüketiminde önerdiğimiz gibi benzer bir teknikle bizzat test etmeniz mümkün.

Aşırı ısınma

Video oynatıcılar ve yerel olmayan yazılımlar gibi yoğun işlem gerektiren uygulamalar aşırı ısı üretebilir. Bu durum, uzun bir araba yolculuğunda yalnızca sesi dinlemek için video oynatmak gibi geleneksel olmayan kullanımlarda iyice kendini gösterir. Telefonu şarj ederken veya uzun bir yolculukta çocukları eğlendirmek için video oynatmak da aşırı ısıya davetiye çıkarabilecek benzer kullanım senaryolarıdır.

Aşırı ısınma, bir uygulamanın büyük miktarda CPU, bellek ve disk kullandığını gösterir. Uygulama aynı zamanda pili ve hücresel veriyi de tüketiyor olabilir. Bu sorun, uygulama geliştiricilerinin bir döngü yapısında performans kaybına veya bellek kaybına neden olabilecek işlevsel bir hata yapmalarından kaynaklanabilir.

Bellek kaybı

Uygulamayı daha eski, düşük bellekli bir mobil cihazda çeşitli diğer uygulamalarla aynı anda çalıştırın. Herhangi bir performans yavaşlaması veya çökmesi olup olmadığına bakın. Muhtemelen bunlardan birini yaşayacaksınız. Bu durumda asıl zorluk, ne kadar performans düşüşünün kabul edilebilir olduğuna ve uygulamanın makul bir şekilde çalışabileceği en eski cihazların hangileri olduğuna karar vermektir.

Hücresel hız sorunları

Veri yoğun uygulamalar için bir başka faktör de yanıt hızıdır. Bir şirketin dahili ağında son derece iyi çalışan bir işlev, istikrarsız bir 3G ağında başarısız olabilir. Hem Apple hem de Android ekosistemleri, mobil uygulama testi sırasında faydalanabileceğiniz ve yavaş, geciken ya da kopan bir bağlantıyı simüle edebilen yardımcı programlara sahiptir.

Hücresel kalite sorunları

Hücresel ağların ucunda veya bir sistemde çok fazla kullanıcı olduğunda verinin hedefine ulaşmasında sorunlar meydana gelebilir. Kullanıcılar satın alma veya satın alma dahil olmak üzere sistemin diğer önemli işlevlerini deneyimlerken paket kaybındaki artışları simüle edin.

11. Derin mobil bağlantı

Yalnızca masaüstünden oturum açtıktan sonra erişilebilen normal bir web sayfasının bağlantısını alın ve bir telefona e-posta ile gönderin. Kullanıcı bağlantıyı tıkladığında, uygulama onları giriş yapmaya yönlendiriyor mu? Cevabınız evet ise kullanıcıların tam olarak gönderdiğiniz adrese yönlendirilip yönlendirilmediğini test edin. Eğer kullanıcılar masaüstü sürümüne yönlendirilmişse, uygulamanın kullanıcıları o sayfanın mobil sürümüne yönlendirdiğinden emin olun. Bu tekniğe mobil derin bağlantı adı verilir.

12. Ekranı yeniden yapılandırma

Apple Hesap Makinesi gibi bazı uygulamalar, ekran döndüğünde daha fazla işlevsellik gösterir. Bu uygulamalar ekranı yeniden yapılandırarak form faktöründe değişikliğe neden olur. Bir kullanıcının pratikte bu yeteneklere erişip erişemeyeceğini test edin.

13. Kaydırma ve diğer hareketler

Bir kullanıcının klavye ve fare yerine kendi elleriyle bir uygulamayla etkileşime girmesinin temelde ne kadar farklı olduğunu göz ardı etmeyin.

Bir test aracıyla veya hatta bir emülatörle bir uygulama çalıştırırsanız, onu kullanmak akıllı telefondakinden çok daha farklı hissettirir. Birinin uygulamayı gerçekte nasıl kullanacağını test etmek için bizzat telefonu elinize almalısınız. Kullanıcı deneyimini doğrudan etkileyen sorunlar masaüstü test araçlarınızda gözünüzden kaçabilir.

14. Mesafe

Diğer kıtalardaki kullanıcılar yazılımınızın hızlı olmasını bekleyeceklerdir. Bunu bir VPN ile simüle edebilirsiniz, ancak diğer kıtalarda birkaç serbest testçiyle çalışmanız daha da iyidir. Kitle kaynak sağlayıcılarıyla bu tür testleri ucuz ve etkili şekilde gerçekleştirebilirsiniz.

15. Daha eski cihazlar

Uygulamanızı kablosuz operatörlerin hala desteklediği en eski telefon ve tabletlerde test edin. Yukarıdaki mobil uygulama testi kontrol listesinde belirtilen tüm sorunları işlemin başlarında görmeyi bekleyin. Eski cihazlar ısınır, daha hızlı çöker ve pilleri biter. Ek kapsam için kitle kaynaklı testi veya tarayıcılar arası uyumluluk araçlarından faydalanmayı düşünün.

Derinlemesine testin önemi

Yazılım geliştiriciler, mobil uygulamalarını test etmek için bu kontrol listesindeki maddelerle günlerini geçirebilirler. Bu potansiyel arızaları sadece birkaç kez test etmek ve sonrasında unutmak cazip görünse de büyük bir hatadır. Bunun yerine, periyodik olarak gözden geçirdiğiniz risklerin bir listesini tutun.

Tarayıcı veya hücresel pazardaki değişiklikler, bu sorunlardan bazılarının artmasına ve bazılarınınsa azalmasına neden olabilir.

Nereden başlayacağınızı bilmediğiniz yeni sürüm güncellemeleri gibi durumlarda ise, sıra dışı yöntemlere başvurabilirsiniz. Örneğin bu risklerin yazılı olduğu bir deste kart hazırlayın, karıştırın ve her güncellemeyle kontrol edeceğiniz konuları belirlemek için beş kart çekebilirsiniz. Böylece rutin testlerin yanı sıra, sürpriz testler sayesinde de hatalarla karşılaşmaktan kurtulabilirsiniz.