Welcome Kitler ile Kurumsal İmajınızı Belirleyin
5.05.2022
Sosyal Medya

Welcome kitler ile kurumsal imajınızı belirleyin

Kurumsal imaj, bir işletmenin hedef kitlesi kadar çalışanları açısından da önemlidir. Şirket çalışanlarının kendi şirketlerini nasıl algıladıkları, işlerinde gösterdikleri performansı ve şirkete olan bağlılıklarını da doğrudan etkiler. Hoş geldin paketleri, işe yeni başlayan çalışanların kurumsal kültürü tanımalarına, şirketin sahip olduğu değerleri benimsemelerine ve adaptasyon sürecini hızlı atlatmalarına yardımcı olur. Hazırlayacağınız hoş geldin paketleri, çalışanlarınızın gözünden şirketinizin nasıl göründüğü konusunda belirleyici bir rol oynar.

Kurumsal imaj nedir? Kurumsal kimlikten farkı nedir?

Kurumsal imaj, bir işletmenin hedef kitlesi tarafından nasıl algılandığı olarak tanımlanabilir. Tüketicilerin kuruma yönelik duygu, düşünce ve izlenimlerinin yarattığı toplam algı kurumsal imajı oluşturur. Kuruma ait marka ya da markaların tüketiciler tarafından tercih edilmesinde güçlü bir kurumsal imaj sahibi olmanın büyük rolü vardır. Kurumsal kimlik ise bir işletmenin kendisini görsel öğelerle ifade etme şeklidir. Şirketler kurumsal kimlikleriyle kendilerini diğer şirketler ayırır ve tüketicilerde güven duygusu oluşturmayı hedefler. Kurumsal kimlik çalışmalarının tamamı, güçlü bir kurumsal imaj oluşturabilmeyi amaçlar.

Kurumsal imajı etkileyen unsurlar nelerdir?

Bir kurumun savunduğu değerler, toplumsal olaylara karşı verdiği tepkiler, çevreye karşı sorumluluklarını yerine getirip getirmediği, çalışanlarına karşı tutumu, kullandığı iletişim dili, dezavantajlı gruplara bakış açısı, yöneticilerinin yaptığı açıklamalar, hayata geçirdiği sosyal sorumluluk projeleri, topluma kattığı değer, sponsorluk anlaşmaları ve satış sonrası destek politikası gibi konular tüketiciler nezdinde kurumsal imajın oluşmasını sağlar. Bir kurumsal imaj oluştururken çok yönlü düşünmek ve plan yapmak gerekir. Etkili bir kurumsal imaj oluşturabilmek için mutlaka profesyonel destek alınmalıdır. Dijital kanallar ve sosyal medyayı doğru kullanmak, hedeflenen kurum imajı için büyük bir avantaj sağlar.

Kurumsal işe girişte motivasyon: welcome kitleri

İşe yeni başlayan çalışanlarınıza vereceğiniz hediyeler ilk günden itibaren motivasyonlarının yükselmesini ve şirketinize karşı olumlu duygular beslemesini sağlar. Doğru hazırlanmış ve özellikle kişiselleştirilmiş ürünlerle zenginleştirilmiş olan hoş geldin paketleri, çalışanların önemsendiklerini hissetmelerine yardımcı olur. Sadece işe yeni başlayanlar için değil doğum izninden dönen, askerlikten dönen ya da herhangi bir sebeple işe ara vermek zorunda kalmış olan çalışanların yeniden işbaşı yaptıkları günler için de planlanabilir.

Welcome kitlerinde neler olabilir?

Hoş geldin paketlerinin içeriğine ne koyarsanız koyun şirket kültürüne uyumlu olmasına ve işe yeni başlayan çalışanların kendisini değerli hissedecek kurumsal hediyeler barındırmasına dikkat etmelisiniz. Paketin içinde mutlaka doğrudan çalışan adına yazılmış bir hoş geldin notu koymalısınız. Bu notun el yazısı ile yazılması, çalışan üzerindeki etkiyi artıracaktır. Paketin içine koyabileceğiniz; ajanda, masa takvimi, bardak altlığı, kupa, mug, termos, su matarası, şirket stickerları, mouse pad, tişört, şapka, bere, laptop çantası gibi hediyelerde kurum logosunun yanı sıra işe başlayan çalışanın adının da yer alması çalışan memnuniyetini artırır ve kendisine özel üretilmiş ürünler nedeniyle özel hissetmesini de sağlar. Ayrıca şirket logosunun ürün üzerinde çok büyük bir yer kaplamamasına da dikkat etmelisiniz.

Maske, kolonya, dezenfektan gibi ürünleri içeren hijyen kiti, laptop için kamera kapatıcı, cep telefonu için masa standı, gürültü engelleyici özellikli kulaklık, sırt çantası, bez çanta, kablosuz şarj standı gibi pek çok seçeneği değerlendirebileceğiniz gibi yoga matı, figür, çiçek tohumu, powerbank, online müzik servisi aboneliği, bel yastığı, masa lambası, atıştırmalıklar, masaj seansı gibi farklı ve yaratıcı eklemeler de yapabilirsiniz. Kurum kültürüne uyumlu olduğu sürece çalışanları mutlu edecek her türlü sürprizi düşünebilirsiniz.

Hoş geldin kitlerinin marka imajındaki önemi nedir?

Hoş geldin kitleri, bir markanın çalışanlarına verdiği değeri gösterebilmesi için harika bir başlangıç noktasıdır. Marka imajını inşa edecek marka stratejileri arasında önemli bir yere sahiptir. Hedef kitlenizi, nasıl bir firma olduğunuza ikna etmeye çalışmadan önce çalışanlarınızı ikna etmeniz gerekir. Hoş geldin kitleri, işe yeni başlayan çalışanların sosyal medya hesaplarında paylaşmayı içtenlikle isteyeceği kadar iyi hazırlanmalıdır. Bu sosyal medya paylaşımları, şirketinizin dışarıdan pozitif yönde algılanmasına yardımcı olur.