Motivasyon ve verimliliğin kaynağı: Personel eğitimi
8.06.2020
Sosyal Medya

Motivasyon ve verimliliğin kaynağı: Personel eğitimi

Sosyal, ekonomik ve teknolojik alanda gerçekleşen hızlı değişim sebebiyle mesleki bilgilerin bir kısmı zamanla geçerliliğini yitiriyor ve yeni bilgiler ortaya çıkıyor. Bilgilere ve değişimlere kayıtsız kalmak işletmeler için bir seçenek değil. Hızlı değişime ayak uydurabilmenin en etkili yolunun eğitim olması, personel eğitimi ve personel geliştirme uygulanmasını gerektiriyor.

 

Şirketlerin büyümesi için en değerli kaynak olan insana yatırım yapmak gerekiyor. Nitelikli ve yetenekli çalışanlar, işletmelere rekabet avantajı sağlıyor. Bu nedenle personel eğitimi hem özel hem kamu sektöründe periyodik olarak uygulanması gereken bir yöntem olarak öne çıkıyor. 

 

Personel eğitimi nedir?

Çalışan kişilere ve yeni işe alınacak kişilere uygulanabilen personel eğitimi, şirketin misyon, vizyon ve işletme politikalarına hazırlama amacıyla bilgi ve becerilerini arttırmaya yönelik eğitim verilmesi anlamına geliyor. Personel eğitimi konuları, işletme amaç ve stratejileri için uygun olarak belirleniyor. Personel eğitimi alt başlığı personel geliştirme, başarılı olan ve terfi etmesi planlanan bir personelin daha iyi olmasını sağlamak amacıyla eğitim verilmesini ifade ediyor.

 

Personel eğitim yöntemleri

Doğru zamanda ve doğru biçimde yapıldığında şirkete ve personele büyük faydalar sağlayan personel eğitimi genellikle personelin çalışma sahası dâhilinde mesai saatleri içerisinde uygulanıyor. Bununla birlikte şirket dışında bir mekânda personeli işten uzaklaştırarak da personel eğitimi verilebilir. İşbaşı personel eğitimi ve iş dışı personel eğitimi şeklinde de türleri bulunuyor.

 

 

İşbaşı personel eğitimi, çalışma ortamında uygulanıyor. Eğitimin iş ortamında verilmesi, daha hızlı öğrenmeye, teorik bilgileri uygulamaya, hataların kolay tespit edilmesine ve iş akışının devam etmesine olanak tanıyor. İşbaşı personel eğitiminin tek dezavantajı olan gürültü nedeniyle dikkat dağınıklığı sorunun önüne geçmek için personelleri daha izole bir ortamda eğitmek gerekiyor. Oryantasyon eğitimi, rotasyon, coaching (yönlendirme) en fazla tercih edilen işbaşı eğitim yöntemleri arasında bulunuyor.

 

İş dışı personel eğitimi, şirketin içinde veya dışında personel iş başında değilken veriliyor. Bu personel eğitimi türünde personel eğitim aldığını daha açık ve net biçimde hissedebiliyor ve teorik bilgileri daha hızlı öğrenebiliyor. İş dışı eğitim, personele farklı ve yaratıcı bir bakış açısı kazandırsa da işveren açısından daha maliyetli oluyor. Konferans ve seminerler, örnekler ve laboratuvar yöntemleri en sık başvurulan iş dışı eğitim yöntemleri arasında bulunuyor.

 

Personel eğitiminin faydaları

Personel eğitimi; personelin görevleri daha etkin bir şekilde yapabilmesine olanak tanıyor. Bu sayede işveren üretim, yönetim ve personel maliyetlerini düşürüyor. Çalışanların karar verme ve sorun çözme yeteneğini artmasıyla birlikte verimliliğinin artması çalışandan üst düzey fayda elde etmeye olanak tanıyor. Personel eğitimi sayesinde çalışan-işveren ilişkisi de güçleniyor ve sık çalışan değiştirme olasılığı azalıyor.

 

Personel eğitimi yalnızca işletmelere değil, personele de önemli avantajlar sunuyor. İş tatminini yükselten personel eğitimiyle çalışan, özgüvenini artırıyor ve yeni sorumluluklar alma konusunda daha istekli oluyor. Kişisel gereksinimlerin tatmin edilmesi ve başarma duygusunun gelişmesiyle birlikte önderlik bilgisi artıyor.

 

İnnova ile insan kaynağınızı verimli ve hatasız biçimde yönetin

Hangi sektörde olursanız olun, başarılı olmak için insan kaynağınızı iyi yönetebilmelisiniz. İnnova SAP SuccessFactors İnsan Kaynakları çözümü çalışan deneyimini en üst seviyeye çıkarmaya olanak tanıyor. Potansiyel çalışanları sisteme aday olarak almaktan, performans ve iş gücü takibine, süreç analizlerinden, şirket içi iletişim yönetimine kadar tüm ihtiyaçlarınız için çözümler sunan SAP SuccessFactors, insan kaynakları (İK) süreçlerinde başarılı sonuçlar elde etmeyi kolaylaştırıyor.

 

20 milyondan fazla kullanıcısıyla dünyadaki en büyük bulut platformlarından biri olan SAP SuccessFactors, insan kaynakları (süreçlerini uçtan uca yönetmeyi sağlayarak işe alım maliyetlerini düşürüyor ve işe alım sürecini azaltıyor. Bulut tabanlı olduğundan her zaman her yerden ulaşılabilen SAP SuccessFactors, veri yönetimiyle verimliliği yükseltmeye, analitik yaklaşımla hata oranını en aza indirmeye olanak tanıyor.