İşletmelerde zaman yönetiminin önemi
3.09.2020
Sosyal Medya

İşletmelerde zaman yönetiminin önemi

Kişiler için olduğu gibi, kurumsal yapılar için de zamanı doğru yönetmek, başarıda önemli bir etken. İş hayatında zaman yönetiminin doğru yapılamaması, verim ve performans kayıplarına sebep olabiliyor. Peki, işletmelerde, telafisi mümkün olmayan zaman nasıl en iyi şekilde değerlendirilebilir? Bu yazımızda işletmelerde zaman yönetiminin önemi ve etkin zaman yönetimi için yapılması gerekenleri aktarıyoruz.

 

Yoğun rekabet ortamında işletmelerin hayatta kalabilmeleri kaynaklarını verimli kullanmalarını gerektiriyor. “En eşsiz kaynak” olarak nitelendirilen zamanın etkin yönetilmesi, zamanı etkin kullanmanın önündeki engellerin ortadan kaldırılması verimlilik ve performansın artışında etkili oluyor.

 

Zaman yönetimi nedir?

Zamanı doğru kullanamamak stresle sonuçlanabiliyor. Stres ise fiziksel veya psikolojik birçok rahatsızlığın tetikleyicisi oluyor. Bu nedenle zamanın her saatini hatta her saniyesini en iyi şekilde değerlendirmek gerekiyor. Zaman yönetimi bu değerlendirme sürecini ifade ediyor. Zaman yönetimini, zamanı belirli etkinlikler arasında nasıl paylaştıracağını organize etme olarak tanımlayabiliriz. Bir başka ifadeyle zaman yönetimi daha az sürede daha çok iş yapmak için planlama yaparak belirlenen plan doğrultusunda hareket etmek anlamına geliyor.

İşletmelerde etkin zaman yönetimi için ne yapmalı?

Hayır diyememek, masa düzeninin olmaması, zaman tahminlerinde yanılma gibi kişisel nedenler; ziyaretçiler gibi dışsal nedenler; yetki devrinin olmaması, karar verememe, hızlı okuma tekniklerine hâkim olamama gibi nedenler zaman yönetiminin etkin yapılmasına engel oluyor. Zaman yönetiminin doğru yapılmaması kaçırılan randevular, yüksek stres düzeyi, düşük iş kalitesi ve profesyonel itibarın zayıf olması anlamına gelebiliyor. Küreselleşen dünyada çetin rekabet ortamında işletmelerde zaman yönetiminin önemi artıyor.

 

Zaman yönetiminin; çalışmanın onurlu bir iş olduğu ve hiçbir işin gereksiz olmayacağı düşüncesiyle, zamanının depolanamayacağı veya geri dönüştürülemeyeceği için maliyetinin yüksek olacağını göz önünde bulundurarak istekli şekilde yapılması önem taşıyor. Doğru zamanı, doğru etkinliğe tahsis edebilmek için şu adımların izlenmesi gerekiyor:

  • Ölçülebilir, ulaşılabilir, sonuç odaklı hedefler belirlemek
  • Hangi işin daha önemli veya acil olduğunu belirleyip mümkün olabiliyorsa önemsiz işleri astlara devretmek ve acil işlere öncelik vermek
  • Zaman sınırı belirleyerek işleri belirlenen zamanda yapabilmek
  • Kısa bir mola ile yeniden motive olmak üzere zihni boşaltmak
  • İş gününün sonunda ertesi gün yapılması gerekenleri düşünüp not almak

İşletmelerde zaman yönetimi profesyonel itibarın güçlenmesi anlamına da geliyor. Genellikle işletmelerde zamanın etkin yönetimi için çalışanlara şu uyarılarda bulunuluyor: Hedefi sapta ve yapılacak işler listesi düzenle, iş gününü verimli şekilde planla, işi sürüncemede bırakma, kesintileri denetle, önceliklerini belirle, toplantıları doğru yönet ve yetki aktar.

Zaman yönetiminde biyolojik zamana göre çalışma planı yapmak da verimlilik üzerinde etkili olabiliyor. Biyolojik saat sistemi şöyle:

 

06.45 - Kan basıncında yükselme başlıyor

07.30 - Melatonin salgısı sona eriyor

10.00 - Dikkat en yüksek seviyeye ulaşıyor

14.30 - Koordinasyon yeteneği en yüksek seviyeye ulaşıyor

17.00 - Kas gücü en yüksek seviyeye ulaşıyor

18.30 - Kan basıncı en yüksek seviyeye ulaşabiliyor

19.00 - Vücut sıcaklığı en yüksek seviyeye ulaşıyor

21.00 - Melatonin salgılanmaya başlıyor

 

İnsan kaynağını daha verimli yönetmenin yolu: İK Çözümü SAP SuccessFactors

SAP SuccessFactors, çalışan performansını en üst seviyeye çıkaracak kusursuz bir deneyim sağlıyor. İnnova’nın SAP alanındaki uzman kadrosu ile sunduğu SAP SuccessFactors çözümü, doğru İK stratejilerinin etkin şekilde uygulanması ve iş sonuçlarına olumlu olarak etki etmesini sağlıyor.

 

20 milyondan fazla kullanıcısıyla dünyadaki en büyük bulut platformlarından biri olan SAP SuccessFactors birlikte çalışma, işbirliği ve ölçümleme gibi başlıkları içeriyor. Bulut tabanlı uygulamalar arasında en fazla rağbet gören insan kaynakları yönetimine yönelik çalışmalarını sürdüren SAP’nin çözümü özlük yönetiminden, çalışan taleplerine kadar tüm süreçleri tamamen dijital ortamda yönetip zamandan ve nakitten tasarruf etmeye olanak tanıyor.

 

SAP SuccessFactors; hızlı implementasyon, sektör standartlarında güvenlik, yılda 4 defa otomatik güncelleme gibi özelliklerle şirketler için büyük kolaylık sağlıyor. Donanım satın alımı, onarım, kiralama, bakım gerektirmeyen çözüm, değişen ihtiyaçlara göre ölçeklenebiliyor.