İş analitiği neden önemli?
21.05.2020
Sosyal Medya

İş analitiği neden önemli?

Şirketlerin pazara ilişkin öngörü geliştirmeleri ve iş stratejileri uygulayabilmeleri, “neler oluyor”, “gelecekte ne olabilir” ve “ne yapmalıyız” sorusunu yanıtlamalarını gerektiriyor. İşte bu noktada iş analitiği çözümleri devreye giriyor. Peki, iş analitiği nedir, neden önemlidir? 

 

İşletme yöneticilerinin stratejik kararlar almak için geçmişteki iş deneyimlerini sürekli olarak inceleyebilmesi ve değişikliklere hazır olması gerekiyor. Nedenlere ulaşıp sonrası için plan yaparak stratejik kararları uygulamak için büyük verilerden anlamlı ve faydalı bilgiler elde etmek gerekiyor. Verileri anlamlı bilgilere dönüştürme sürecinde iş analitiğinden yararlanılıyor. 

 

İş analitiği nedir?

İş analitiğinin pek çok işletmenin ayrılmaz bir parçası haline gelmesi ve ivmeli şekilde önem kazanmaya devam etmesi iş analitiği nedir sorusunu gündeme getiriyor. İş analitiği, işletmelerin performansını keşfetmesi için tahminsel modelleme ve optimizasyon gibi çözümler ile iş süreçlerini en verimli hale getirmesi şeklinde tanımlanabilir. Bilginin nasıl bir araya getirildiğini ve iş kararlarının nasıl verildiğini doğrudan etkileyen iş analitiği iş planlamasının etrafında şekillenebiliyor. Bu nedenle iş planını oluşturmaya yardımcı olan eğitim, teknoloji ve yeterlilikler iş analitiğinin bir parçasını oluşturuyor. 

 

Mevcut verilerin analiz edilip raporlanmasını sağlayan iş analitiği; teknoloji, eğlence, sağlık, finans, üretim ve komünikasyon gibi neredeyse her sektörde, mikro işletmelerden büyük ölçekli işletmelere kadar her ölçekten firma tarafından kullanılıyor. Şirketlerin kapsamlı analitik girişimlerine başlamaları için iş analitiği nedir sorusunun yanıtını bilmeleri kadar ne tür gelişim alanlarına odaklanmak istediklerini de belirlemeleri önem taşıyor.

 

İş analitiği avantajları

Daha iyi sonuçlar elde etmek ve büyümeyi hızlandırmak için içgörüleri ortaya çıkarmaya çalışan şirketler iş analitiği yöntemine başvuruyor. Araştırmalar iş analitiğinin maliyette yüzde 60, strateji belirlemede yüzde 57, finansal performansı izleme ve iyileştirmede yüzde 52 oranında fayda sağladığını gösteriyor. İş analitiği, müşteri memnuniyetinden hizmet maliyetine pek çok açıdan avantaj sağlıyor. İş analitiğinin sunduğu faydaları şöyle sıralandırabiliriz:

  • Rekabet üstünlüğü sağlama
  • Kurumsal strateji geliştirme
  • Hedef ve performans ölçütleri belirleme
  • Teknoloji ve süreçleri aktif ve etkin tutma
  • Karar alma mekanizmalarını güçlendirme
  • Müşteri gereksinim ve taleplerine uygun olarak uygulamalar yapma
  • Satın alma, lojistik ve tedarik süreçlerini optimize etme 

İşletmenin performansını operasyonel ve finansal olarak izlemesine ve kişisel rapor oluşturulabilmesine olanak tanıyan iş zekası ve iş analitiğinin makine öğrenmesi, doğal dil işleme, dijital asistanlar, veri yönetimi, veri hikaye anlatımı, bulut veri geçişi sayesinde yakın gelecekte yaygınlaşması bekleniyor.

 

İnnova’dan iş zekası çözümleri

İnnova İş Zekası Çözümleri,  raporlama ve analiz süreçlerini hızlandırarak gerçek veriye dayanan doğru kararların alınmasına yardımcı oluyor. İnnova'nın danışmanlık hizmeti verdiği SAP İş Zekası Çözümleri sayesinde uçtan uca kapsamlı bir çözüme kavuşabilir, iş süreçlerinizi hızlı ve verimli hale getirebilirsiniz. Bu konuda daha fazla bilgi almak için, İş Zekası Çözümleri sayfasını ziyaret edebilir ve doğrudan İnnova çözüm danışmanlarıyla temasa geçebilirsiniz.