İş akışı yönetimi ile rekabet gücünü artırın
23.06.2020
Sosyal Medya

İş akışı yönetimi ile rekabet gücünü artırın

Şirketler kaynaklarını ve iş verilerini gözlemleyerek, hangi birimlerin ne oranda verimle çalıştığını tespit edebilir ve doğru iş stratejileri geliştirerek hedefe ulaşma yolundaki tüm engelleri kaldırabilir. Bu noktada şirketlerin faaliyetlerinin sorunsuzca işleyebilmesine olanak tanıyan İş Akışı Yönetimi devreye giriyor. Bu blog yazımızda İş Akışı Yönetimi nedir sorusunu yanıtlıyor ve İş akışı Yönetiminin sağladığı faydalara değiniyoruz.

 

İş akışının önemi ve İş Akışı Yönetimi kavramının şirketler için önemini anlamak açısından iş akışı ne demek sorusunun yanıtını bilmek önem taşıyor. İş akışı, dokümanlar ve kurallar çerçevesinde belirli bir hedefe yönelik olarak bilgi ve işlerin dolaşımını sağlayan süreç otomasyonunu ifade ediyor.

 

İş Akışı Yönetimi nedir?

 “Workflow Management” şeklinde ifade edilen ve Türkçede İş akışı Yönetimi olarak karşılık bulan kavram, tüm iş verilerinin ve kaynaklarının dijital ortamda takip edilmesi anlamına geliyor. İş akışı, sonuç elde etmeyi amaçlarken, İş Akışı Yönetimi daha iyi sonuçlar elde etmeyi amaçlıyor. Görevin hangi birimde, hangi personelin sorumluluğunda ve hangi aşamada olduğunun takibi için ofis koridorlarında dolaşmak gerekmiyor. İş Akışı Yönetimi sistemleriyle İK, satış ve pazarlama, üretim planlama, muhasebe ve finans, kaliteli yönetim ve müşteri ilişkileri kolayca yönetilebiliyor.

 

İş Akışı Yönetimi Sistemlerinin sahip olması gereken özellikler

Bir İş Akışı Yönetimi sisteminin vaat edilen değeri sunabilmesi için; sezgisel arayüze sahip olması, takvim, e-posta, finansal yazılım gibi diğer bulut uygulamalarıyla entegre olabilmesi, darboğazın nerede olduğunu ve nereye odaklanmanın gerekli olduğunu görmeyi sağlayan KPI tabanlı raporlar sunabilmesi, SLA durum göstergelerine sahip olması, rol tabanlı erişim kontrolüne olanak tanıması önem taşıyor. 

 

Otomasyonun bu özelliklere sahip olmasının yanı sıra aşamaların da planlı olarak hayata geçirilmesi gerekiyor. İlk aşamada iş akışı modellemesi yapılması gerekiyor. Ardından analizler ve veri kayıtlarının sisteme işlenmesiyle yönetiminin nasıl yapılacağının belirlenmesi gerekiyor. 

 

 

İş Akışı Yönetim Sistemleri nasıl avantajlar sunuyor?

İş Yönetim Sistemi sayesinde denetim ve kontrolün iyileştirilmesi tüm faaliyetlerin belirli bir standarda kavuşmasını sağlıyor. Dijital ortamda yürütülen iş süreçlerinde hataların erken fark edilmesi sayesinde ürün ve hizmet kalitesi artıyor. Süreç izleme işleminin otomatik hale gelmesiyle ve işlerin nasıl yürütüldüğünün görülebilmesiyle verimlilik artıyor. Zaman yönetimi konusunda da avantaj sağlayan İş Akışı Yönetim sistemleri, kâğıt maliyetinin azalmasını sağlayarak çevreye de olumlu katkı sunuyor. Tüm bu avantajlarıyla İş Yönetim Sistemi ile rekabet gücünü artırabilir ve pazarda öne çıkabilirsiniz.

 

SAP İş Zekası (SAP BI) ile işinize yetenek ve başarı kazandırın

SAP İş Zekâsı (Business Intelligence) sayesinde doğru verinin en hızlı ve doğru biçimde değerlendirilmesiyle potansiyel değerleri keşfederek basit optimizasyonların çok ötesine geçmeniz için gerekli deneyimi yakalayabilirsiniz. SAP’nin yeteneklerinin İnnova’nın deneyimiyle harmanlandığı SAP İş Zekası (SAP BI) çözümleri çalışanların iş süreçlerinde kaybolmasını engellerken tahminsel analiz ve performans yönetimi gibi temel verimlilik odaklı iş süreçleri için de sağlam temeller atılmasını sağlıyor.

 

Tahminlere bel bağlamamak, hızlı yanıt almak, raporları ve verileri her an her yerden erişilebilir hale getirmek, müşteri eğilimlerini en iyi şekilde değerlendirerek karlılığı artırmak, anlık müdahalelerin sonuçlarını görebilmek, en verimli organizasyonel yapı ve iş prosedürlerine sahip olmak, çevik müdahalelerde bulunarak hızlı karar vermek ve geleceğinizi şekillendirmek SAP İş Zekası (SAP BI) ile mümkün oluyor.