İnsan kaynakları 4.0 nedir, işe alım sürecini nasıl değiştiriyor?
2.06.2020
Sosyal Medya

İnsan kaynakları 4.0 nedir, işe alım sürecini nasıl değiştiriyor?

Ucuz insan gücü rekabetiyle yarışabilmek için çözüm olarak geliştirilen Endüstri 4.0, tüm iş yapış şekillerine ve kurum içi yapılanmalarına köklü değişiklikler getirmeye başladı. Lügatımıza yeni dahil olan İnsan kaynakları 4.0 kavramı da bu değişimleri ifade ediyor. Peki, Endüstri 4.0 ve insan kaynakları ilişkisi ile doğan bu kavram işe alım sürecini nasıl değiştiriyor? Blog yazımızda bu konuyu işledik.

 

Önceleri insan kaynakları yalnızca maaş ödemeleri yapmak ve yıllık izinleri tutmakla sorumlu personel işleri birimi olarak faaliyet gösteriyordu. Endüstri 3.0 ile bu durum değişti ve personel işleri birimi insan kaynakları birimi olarak anılmaya başlandı. Günümüzde ise personelden kaynaklı hataları minimalize etme, insan gücü yerine makine gücünü kullanma, üretim takibi ve analizi yapılabilme ve anlık hata bildirimi gibi avantajlar sağlayan Endüstri 4.0, insan kaynaklarını yeni bir seviyeye taşıyor. Tam da bu noktada İnsan kaynakları 4.0 kavramı karşımıza çıkıyor.

 

İnsan kaynakları 4.0 nedir?

Endüstri 4.0 ile birlikte robotik, otonom ulaşım, yapay zeka, öğrenen makineler, gelişmiş malzemeler, biyoteknoloji ve genom bilimi gibi kavramlar hayatımıza girmeye ve değişimler yaratmaya başladı. Öyle ki çeşitli sensörlerle donatılan akıllı cihazlarla sağlık verilerini kontrol edebiliyor, evdeki beyaz eşyalarımızı ve güvenlik sistemimizi internet üzerinden uzaktan kontrol edebiliyoruz.

 

Endüstri 4.0 bileşenleri olarak ifade edilen teknolojiler çalışma biçimleri ve kariyer anlayışını da değiştiriyor. Bu bağlamda Endüstri 4.0 ve insan kaynakları ilişkisi ile doğan İnsan kaynakları 4.0 kavramını İK süreçlerinin dijital platformlar aracılığı ile yürütüldüğü, İK süreçlerinden kaynaklanan operasyonel yükün azaltıldığı, mobilitenin hız kazandığı, çalışanlara hayallerini gerçekleştirebilecekleri ortam sunan yenilikçi bir yaklaşım olarak tanımlayabiliriz.

 

İnsan kaynakları 4.0 işe alım sürecini nasıl değiştiriyor?

Yeni bir dönüşüm olarak nitelendirebileceğimiz İnsan kaynakları 4.0, otomasyonun ötesinde “iş”in doğasında oluşabilecek değişiklikleri yansıtıyor. Bu değişikliklerin yaygın örneği ağ yapılarla birbirine bağlı uzaktan çalışma, süreklilik göstermeyen proje temelli iş modellerine dayanan freelance ve dijital nomad (dijital göçebe) çalışma yöntemleri ile insan kaynakları yönetiminde dijital uygulamalar oluyor. 

 

Elbette İnsan kaynakları 4. ile değişen yalnızca iş modelleri değil. İnsan kaynakları 4.0 ile bilişim teknolojilerinde yetkinlik önem kazanacak, yeni meslek alanlarının ortaya çıkmasına bağlı istihdam artacak, ücret politikaları değişecek ve insan kaynakları yönetimi dijitalleşecek.

 

İnsan kaynakları 4.0 olarak adlandırılan bu dönüşümle birlikte yüksek niteliklere sahip, alanında uzman, sistemleri optimize eden ve muhtemel problemleri çözebilen kişiler işletmelerin öncelikli tercihi olacaktır.  İnsan kaynakları 4.0 ile işe alımlarda gözetilecek olan yetkinlikler şöyle olacaktır:

  • Teknik: Teknoloji bilgisi, teknik beceriler, yeni medya dijital okur yazarlığı, kodlama becerileri, BT güvenliğinin anlaşılması
  • Metodolojik: Yaratıcılık, problem çözme, analitik beceriler, girişimci düşünme
  • Sosyal: Dil becerisi, ağ becerisi, takım çalışması, işbirliği ve uzlaşma yeteneği, liderlik becerileri
  • Kişisel yetkinlikler: Esneklik, belirsiz tolerans, öğrenme motivasyonu, baskı altında çalışabilme yeteneği, uyumluluk

 

İnsan kaynakları 4.0 kapsamında ihtiyaç duyulan bu yetkinlikleri sağlamak için işletme içi eğitimler önem taşıyor. Araştırma becerisi gelişmiş, analiz eden ve çözüm odaklı düşünebilen insan modeli ihtiyacının karşılanması insanların özellikle de iş dünyasında paradigmaları değiştirmesi beklenen Z kuşağının Endüstri 4.0’ın getireceği teknolojilere ayak uyduracak şekilde yetiştirilmesini gerektiriyor.

 

İnsan kaynağını verimli ve hatasız yönetmenin bir yolu: SAP SuccessFactors

İşletmelerin en değerli kaynağı insan. SAP SuccessFactors insan kaynakları çözümü ile çalışan deneyimini en üst seviyeye çıkarabilir ve insan kaynağını daha verimli ve hatasız biçimde yönetebilirsiniz. SAP SuccessFactors potansiyel çalışanları sisteme aday olarak almaktan, performans ve iş gücü takibine, süreç analizlerinden, şirket içi iletişim yönetimine kadar tüm ihtiyaçlarınız için çözümler sunuyor ve İK süreçlerini uçtan  uca yönetmenize olanak tanıyor.

İnnova’nın SAP alanındaki uzman kadrosu ile sunduğu, 168 ülkede 60 iş kolundaki binlerce müşteri tarafından tercih edilen SAP SuccessFactors çözümleri, daha iyi iş kararları verilmesine yardımcı oluyor. Dünyadaki en büyük bulut platformlarından biri olan SAP SuccessFactors, bulut altyapısında olduğu için hızla hayata geçiyor ve kolayca yönetilebiliyor.