İK yönetimi çalışanları nasıl verimli kılabilir?
15.05.2020
Sosyal Medya

İK yönetimi çalışanları nasıl verimli kılabilir?

Bir şirketin en değerli kaynağı çalışan, şirketin başarısının sırrı ise çalışanların mutluluğu. Çalışanların yaşamının en uzun döneminin geçtiği iş yerine her gün aynı heyecanla gitmesi ve aynı şevkle çalışması şirketlerin başarısında etkili oluyor. Öyle ki yapılan araştırmalar mutlu çalışanların mutsuz çalışanlara oranla %70’e kadar daha verimli performans gösterdiğini ortaya koyuyor. 

 

Çalışanların verimliliğini artırma konusunda, iş yerinde mutluluk ve verimlilik çalışanın değerli olduğunu hissetmesiyle mümkün oluyor. Peki, İK yönetimi çalışanlara nasıl değerli hissettirebilir?

 

Yapılan araştırmalar çalışan bağlılığının şirket verimliliğini %25 artırdığını gösteriyor. Çalışan bağlılığını artırma konusunda İK yöneticilerine büyük görev düşüyor. Bağlılığı artırmak ve verimlilik artışı sağlamak için takım oluşturma faaliyetleri sağlamak, özel günleri hatırlamak, aileleri ve arkadaşları davet etmek, şirket çapında etkinlikler planlamanın yanı sıra iş yapış şekillerini kolaylaştırmak gerekiyor.

 

Herkesin toplantılara katılımını sağlayın

Doğru organize edilmiş ve iyi yönetilen toplantılar takım çalışmasına ve fikir alışverişine olanak tanıyor. Toplantının gerçekten gerekli olduğunu karar verdiğinizde herkesin toplantılarda bulunabilmesini sağlayın. 

 

Uzakta olanların da toplantıya bağlanabilmesi için sesli konferans ve video konferans çözümleri, tümleşik iletişim çözümleri edinin. Çalışanlara fikirlerinin önemli olduğunu hissettirebilmek için toplantı organize etmenin yanı sıra şirket içi bilgi ağında bir sayfa tasarlayıp ortak paylaşım alanı oluşturabilirsiniz.

 

Kendi cihazlarını kullanmalarına olanak tanıyın

Günümüzde çalışanlar kişisel ve iş cihazlarını ayrı ayrı taşımak ve sürekli değiştirmek istemiyor. Bring Your Own Device (BYOD) yani kendi cihazını getir prensibini uygulayabilirsiniz. Bilgi güvenliğinin öneminin arttığı günümüzde bilgi sızdırılmasına izin vermemek için sıkı bir güvenlik politikası oluşturmalısınız. 

 

Hangi uygulama ve bilginin sahibinin kim olduğuna açıklık getirmek, hangi uygulamalara izin verileceği, hangilerinin yasaklanacağına karar vermek ve sistemden çıkış stratejisi kurmak koşuluyla BYOD politikası uygulayabilirsiniz. Güvenlik önceliği yüksek kullanıcılara bu noktada izin vermenin risklerini de iyi analiz etmek gerekiyor.

 

Mekâna bağlılığı ortadan kaldırın

Günümüz iş dünyasında mobilite sayesinde çalışanların ofis dışındayken de işlerini yürütmeleri mümkün oluyor. Uzaktan çalışma, dikkat dağıtıcı unsurları ve kesintileri ortadan kaldırarak iş verimliliğini artırıyor. Yol gibi masrafların ortadan kalkması maliyet açısından da şirketlere avantaj sağlıyor.

 

Bulut bilişim kullanın

Çalışanların verimliliğini artırma konusunda teknolojiden yardım almasınız. Bulut bilişim çözümleri, dosya veya dokümanlara her yerden ve her an rahatça ulaşabilmeye olanak tanıyor. Bulut teknolojileri, çalışanlara esneklik ve kolaylık avantajı sunarak üretkenliği olumlu yönde etkiliyor.

 

İK yazılımları kullanın

İş gücü yönetimi ve çalışanların verimliliğini artırma için İK yazılımları kullanabilirsiniz. İK yazılımları; doğru insanları doğru işe istihdam etme, performanslarına uygun şekilde işte yükselmelerini sağlama, çalışanların motivasyonunu artırma, çalışanları takdir etme ve motive etme, ücret ve maddi teşviklerin takdir edilmesinde adil olma konusunda İK yöneticilerine büyük katkı sağlıyor.

 

Gözle görülür performans artışı için SAP SuccessFactors

SAP SuccessFactors, iş gücü verimliğine erişmenizde size kılavuzluk ederek, insan kaynakları (İK) süreçlerini uçtan uca yönetmenize olanak sağlıyor. Dünya üzerinde milyonlarca çalışanın kullandığı SAP SuccessFactors daha iyi iş kararları verilmesine yardımcı oluyor. Dünyadaki en büyük bulut platformları arasında bulunan SAP SuccessFactors, çalışanların verimliliği ve kârlılık gibi anahtar konularda önemli katkılar sunuyor. 

 

SAP SuccessFactors, özlük yönetiminden, çalışan taleplerine kadar tüm süreçleri tamamen dijital ortamda yönetip zamandan ve nakitten tasarruf etmenize olanak tanıyor. Değişen ihtiyaçlara uyumlu, tamamen güvenli bulut tabanlı insan kaynakları yönetimi yazılımı SAP SuccessFactors sayesinde işe alım süreçleriniz kısalır, işveren markanızın etkileşimi artar, işe alım maliyetleriniz düşer, verimliliğiniz yükselir ve hata oranı en aza iner.