İK Departmanlarının Neden Bulut Tabanlı Bir İK Çözümüne İhtiyacı Var?
1.06.2018
Sosyal Medya

İK Departmanlarının Neden Bulut Tabanlı Bir İK Çözümüne İhtiyacı Var?

"Akıllı insanları işe alıp, onlara neler yapacağını söylemek mantıklı değil. Akıllı insanları, bize ne yapmamız gerektiğini söylemeleri için işe alırız."

 

Steve Jobs'ın bu meşhur sözü, dünyadaki yetenek havuzunun şirketler için yeni bir rekabet cephesine dönüştüğü dijital çağda iyice anlam kazanıyor. KOBİ'lerden uluslararası şirketlere kadar her ölçekte kurum, sahip olduğu insan kaynağının yetenekleri ölçüsünde başarılı olabiliyor. Doğru İK stratejilerini belirleyerek başlayan süreç, ancak bu stratejilerin en etkin biçimde uygulanması sonucunda olumlu getiriler sağlayabiliyor.

 

Ne var ki İK departmanlarının işi hiç de kolay değil: Bugünün iş gücü farklı nesilleri aynı ofiste topluyor. Kültürel açıdan büyük değişiklik gösteriyor ve mobil çalışmaya çok yatkın. Bu büyük mozaiği başarıyla takip etmek ve yönetmek ciddi bir iş yüküne dönüşüyor.

 

Manpower Group tarafından dünya genelinde 42 bin işverenle yapılan ankete göre, kurumların %40'ı aradıkları yetenekleri bulmakta güçlük çekiyor. Diğer bir deyişle, global yetenek havuzu 2007'den bu yana en büyük daralmayı yaşıyor. Yeni nesil çalışanlar kariyer gelişimi konusunda daha fazla destek istiyor ve performanslarının ödüllendirilmesini bekliyorlar. Bu ihtiyaçlar karşılanmadığında, en önemli çalışanların bir başka işverene geçmesi neredeyse kaçınılmaz oluyor.

 

Şirketler açısından daha kritik bir sorun ise, işverenlerin bakış açısıyla çalışanların gerçek düşüncelerinin birbiriyle uyuşmuyor olması. ADP Research Institute tarafından yapılan bir araştırmaya göre işverenler, çalışanlarının %45'inin aktif bir iş arayışında olmadığını ve gelen teklifleri düşünmeyeceğini sanıyor. Oysa aynı ankette çalışanların sadece %36'sı arayış içinde olmadığını belirtiyor.

 

Lider kadrolar, bulut tabanlı İK ile şekilleniyor

 

Geleneksel İK sistemlerinin karmaşık ve hantal yapısı, insan kaynakları ve yetenek yönetimi süreçlerinde yeni bir yaklaşımı gerekli kılıyor. Şirketlerin İK stratejilerini belirlerken, sahip olduğu tüm kaynakları denkleme dahil etmeleri gerekiyor. Çalışma, iş birliği ve ölçümleme gibi kavramların dahil edildiği kurumsal İK stratejileri çok daha verimli sonuçlar ortaya çıkarıyor. Elbette güçlü bir İK stratejisi, ancak doğru uygulamalarla, hızla ve çağın gereklerine uygun olarak hayata geçirildiğinde anlam ifade ediyor.

Bu noktada hızlı implementasyon olanakları, otomatik güncellemeler, yüksek güvenlik, esneklik sunan bulut tabanlı uçtan uca İK çözümü olan SAP SuccessFactors bu özellikleriyle her ölçekte şirket için fayda sağlıyor. SAP SuccessFactors ile kaynaklarını isabetli şekilde hesaplayan firmalar, doğru stratejiyi kurgulayabiliyor. SAP SuccessFactors, dünyadaki en iyi uygulamaların verdiği tecrübeyi yeni kullanıcılara taşıyarak strateji ile uygulama arasındaki açıklıkları kapatıyor. 177 ülkede, 60 sektörde iş yapan 4 binden fazla kuruma hizmet veren SAP SuccessFactors, 27 milyonu aşkın kullanıcıyı bulutta topluyor.

 

SAP SuccessFactors ile 9 modülde daha iyi İK yönetimi

 

En iyi iş kararlarını almak için, çalışanların beklentilerini şirket hedefleriyle uyum içinde değerlendirmek gerekiyor. SAP SuccessFactors, İnnova’nın SAP ve İK alanında uzman ekibi danışmanlığında her ölçekte şirket için en verimli yetenek yönetimi ve İK süreçlerine kapı aralıyor:

 

Çalışan Merkezi ve Bordrolama: Yeni nesil teknoloji altyapısıyla İK operasyonlarını kolaylaştırmayı hedefleyen Employee Central, tüm önemli işlemlerinizi otomatik hale getirebilmenize imkan tanıyor.

 

Performans & Hedefler: Çalışan performansının değerlendirilmesi, ödüllendirilmesi ve doğru hedeflerin belirlenebilmesine yardımcı olan çözüm, hem bireysel hem de kurumsal gelişimi güçlendirmek için araçlar sunuyor.

 

İşgücü Analitiği: İşgücü ile ilgili tüm sorunların ortaya konabilmesini sağlayan İşgücü Analitiği çözümü, bu sorunların en kolay ve kesin yolla çözüme kavuşmasını mümkün hale getiriyor.

 

İşe Alım (Recruiting): Kurumların en fazla efor sarf ettikleri alanlardan biri olan işe alım süreçlerinde SAP Success Factors etkili bir çözümdür.

 

Ücret: En verimli çalışanlarınızı kolayca fark edebilmenizi, bütçeleri yönetebilmenizi ve hataları en aza indirebilmenizi sağlayan bu çözüm SAP Success Factors’un içinde yer alıyor.

 

İşgücü Planlama: İşgücünün planlanması, kurumunuzun çalışan eksenli risklerini en aza indirebilmenize olanak tanıyor. Her zaman en yetenekli insanların, doğru zamanda doğru işlere kanalize edilebilmesini sağlıyor.

 

Oryantasyon (Onboarding): Hızlı başlangıçlar ve kolay adaptasyon, verimli bir organizasyonun anahtarı. Yeni çalışanların, kurumu, çalışma yapısını ve çalışma arkadaşlarını kısa sürede tanıyabilmesine yardımcı oluyor.

 

Yedekleme ve Gelişim Planlama: Kurumlarda, günümüzün iş hedeflerine uygun yeteneklerin yetişmesini sağlamak, bu yetenekleri kurumsal gelişim sürecinde en verimli şekilde değerlendirmek için bu çözüme güvenin.

 

Birlikte Çalışma (SAP Jam): Müşterilerinizi, iş ortaklarınızı ve çalışanlarınızı birbirine bağlayan SAP Jam, bilgi paylaşımı özellikleriyle iş açısından kritik olan tüm işlemlerde ‘birlikte çalışma’ ortamı oluşturuyor.