Tüm banka hesaplarınızı tek ekrandan kolayca ve güvenle yönetin
30.11.2021
Sosyal Medya

Tüm banka hesaplarınızı tek ekrandan kolayca ve güvenle yönetin

Birden fazla bankayla çalışan şirketlerin en önemli sorunlarından birisi hesap yönetimidir. Geleneksel hesap yönetimi, farklı bankalarda bulunan hesapların yönetimi için her bir bankanın çevrimiçi bankacılık hizmetlerine bağlanılmasını gerektirirken, ortak banka platformları hesapların tek bir çözüm üzerinden etkin biçimde yönetilmesini mümkün kılıyor.

İşin ölçeği büyüdükçe, finansal işlemler tek bir kişinin ya da küçük bir ekibin yönetebileceğinden daha zorlu bir hal alır. Bir de buna çalışılan bankaların sayısının artması eklenince, finansal süreçlerin yönetimi insan hatalarına gebe bir hal alabilir. Özellikle zaman hassas finansal işlemler, bakiye takibi ve transferler söz konusu olduğunda, geleneksel yöntemler büyüyen ve büyük ölçekli şirketlerin ihtiyaçlarını karşılamaz.

Banka hesaplarını tek ekrandan görüntüleme, işletmelere tek başına büyük zaman ve maliyet tasarrufları sağlasa da bir ortak banka platformundan beklemeniz gereken işlevler bununla sınırlı değildir. İdeal bir ortak banka platformunda aramanız gereken özelliklerden ve iyi bir örnekten bahsetmeden önce, ortak banka platformu nedir ve ne işe yarar yakından bakalım.

Tüm banka hesaplarını tek ekrandan görüntülemek

Ortak banka platformları, kurumuzun para transfer süreçlerini çevrimiçi ve güvenli şekilde izlemenizi sağlar ve farklı bankalarda bulunan hesaplarınızın akışını tek bir platform üzerinden kolayca yönetmenizi mümkün kılar. Bu sayede, finans departmanınız hesabınızın bulunduğu her bir bankanın internet şubesini tek tek ziyaret etmek zorunda kalmaz; elde edilen zaman tasarrufu sayesinde verimi artıracak hamlelerde bulunabilirsiniz.

Ortak banka platformu yalnızca hesap yönetimini değil, raporlama süreçlerini de tek bir çatı altında toplar. Bu kabiliyet, tüm banka hesaplarının tek bir platform üzerinden kolaylıkla takip edilmesinin önünü açar, gelen ve giden para transferleriyle değişen mali durumun gerçek zamanlı izlenmesini ve kapsamlı şekilde raporlanmasını sağlar. Banka hesap özetini ve gerçekleşen para transferlerini istenilen tarih aralıklarında detaylı olarak incelemeyi de mümkün kılar.

Hesap akışlarını otomasyona bağlamak

Finansal süreçlerin tümü rutin işlerden oluşmaz. İyi bir ortak banka platformundan, görüntüleme ve izleme kabiliyetlerinin yanı sıra, finans departmanının üzerinden hata riski taşıyan görevleri de devralması beklenmelidir. Ortak banka platformu seçiminizi yaparken, çözümün bu tarz kabiliyetlerine de odaklanmanızı tavsiye ederiz. Örneğin, tercih etmeyi planladığınız çözümün banka para transferi gerçekleştiren müşterilerini tespit etmesi ve müşteri ile para transferini otomatik olarak eşleştirmesi finans departmanınızın üzerinden büyük bir yük alacaktır.

Çözümün kendi içerisindeki otomasyon kabiliyetlerinin yanı sıra, halihazırda kullandığınız kurumsal sistemlerle entegre çalışması ve veri aktarımı görevlerini otomatik olarak gerçekleştirebilmesi de önemli kabiliyetlerdir. Tercih edeceğiniz ortak banka platformu çözümünün, iş süreçleriniz ve yönetim ihtiyaçlarınız için kritik olan muhasebe, kurumsal kaynak planlaması, müşteri ilişkileri yönetimi, tahsilat ve e-ticaret sistemlerinizle entegre çalışabilmesi, gerçekleşen banka transferlerini otomatik olarak bu sistemlere aktarabilmesi işinize çeviklik katar.

İnnova PayFlex OBP ile tüm banka hesaplarınız güvenle kontrol altında

İnnova tarafından geliştirilen yerli ve milli PayFlex Ortak Banka Platformu, buraya kadar bahsettiğimiz gerekliliklerin ve kabiliyetlerin yanı sıra, işinize verimlilik avantajı sağlayan özelliklerle donatıldı. Müşteri yönetim ekranları, banka bazında görüntülemenin yanı sıra müşteri bazında nakit akışlarının da kolayca görüntülenmesini sağlar.

Çözüm verimlilik ve kolaylık sağlarken, güvenliğin de en üst düzeyde sağlandığı bir yapıda tasarlandı. Özellikle orta ve büyük ölçekli şirketler, PayFlex OBP’nin erişim kısıtlamaları özelliğini bir hayli faydalı bulacak. Bu özellik, kurumlara banka ve hesap bazında kullanıcı yetkilerini özelleştirme şansı tanır. Hangi finans departmanı çalışanının hangi bankadaki hangi hesaba erişebileceği belirlenerek, güvenlik açığı oluşturabilecek işlemler önlenebilir.

7/24 çalışarak resmi tatiller de dahil olmak üzere para transferlerinin anında işlenmesini sağlayan PayFlex OBP, dışarıdan gelebilecek güvenlik risklerini önlemek için modern güvenlik önlemleri uygular. IP kısıtlamaları, 256 bit SSL koruma protokolü ve donanım güvenlik modülü (HSM) ile korunan çözümde, müşteri hesaplarına dair tüm bilgiler şifrelenerek saklanır ve operasyon ekibi dahil yetkilendirilmemiş kimse tarafından erişilemez.