Tek bir yeni ödeme seçeneği işinize neler kazandırabilir?
1.12.2021
Sosyal Medya

Tek bir yeni ödeme seçeneği işinize neler kazandırabilir?

İş dünyasında sorunları mucizevi şekilde çözen ya da sansasyonel başarıları göz açıp kapayıncaya kadar mümkün kılan sihirli bir değnek yoktur. Ancak müşteri ihtiyaçlarını iyi analiz ederek buna en yakın etkiyi yaratabileceğiniz çeşitli strateji ve yaklaşımlardan bahsetmek mümkün. Bu yazımızda, çevrimiçi satış veya tahsilat yapan kurum ile kuruluşların tek bir yeni ödeme seçeneği ekleyerek nasıl önemli faydalar elde edebileceğine yakından bakıyoruz.

İnternet üzerinden veya bayileri aracılığıyla ticaret yapan işletmelerin hedef kitlesi bugüne kadar çoğunlukla kredi kartı ve internet kullanıcılarının kesişim kümesi olmuştur. Havale ve EFT gibi uzaktan ödeme yöntemlerinin pratik olmayışı, müşterilerin çevrimiçi alışveriş ve ödemelerini çoğunlukla kredi ve banka kartı gibi kullanımı kolay güvenli araçlarla gerçekleştirmelerinin başlıca sebeplerinden birisi olarak gösterilebilir. Dolayısıyla, burada çevrimiçi işletmeler için bir kitle sınırlaması ortaya çıkar. Herhangi bir şekilde kredi veya banka kartı kullanmayan potansiyel müşteriler etki alanının dışında kalırdı; tabii eğer onları havale ya da EFT gibi yöntemler kullanmaya ikna edemezseniz. Süregelen bu yaklaşım, aynı zamanda satın almak istediği ürün ya da hizmet için o anda yeterli kredi kartı limiti bulunmayan müşterileri de çaresiz bırakır. Peki, tüm bu sorunları ortadan kaldıran, hem kredi kartı kullanan hem kullanmayan hem de yeterli limiti bulunmayan tüm müşteriler tarafından kullanılabilecek yeni bir ödeme yöntemi mümkün müdür? Bunun yanıtı, tahmin edebileceğiniz üzere koca bir evet!

Anında kredilendirme ile tüm ürün ve hizmetler artık ulaşılabilir

Anında kredilendirme, müşterilerin bir ürün veya hizmet satın almak istediklerinde nakit, havale, EFT, banka ve kredi kartı gibi seçeneklere ek olarak sunulabilen esnek bir ödeme türüdür. Müşterilerin, bir ürünü veya hizmeti satın almak istediklerinde mevcut bütçe ve bakiyelerini düşünmeksizin, ödeme sürecini terk etmeden anında kredi kullanarak satın almalarını tamamlamalarını sağlar.

Anında kredilendirme ödeme seçeneği yetersiz limit, kredi kartı kullanmamak ve benzeri sebeplerden alışverişini tamamlayamayan müşterileriniz için alternatif bir ödeme kanalı sunmanın ötesinde faydalar ve avantajlar sağlayabilir. Bunların başında kredi kartlarıyla taksitli olarak alınamayan ürünlerin 36 aya kadar vadeyle geri ödemeli anında kredilerle satın alınması gelir. Öte yandan müşteriler halihazırda birlikte çalıştıkları bankadan ya da müşteri koşulu olmadan anında kredilendirme teklifi sunan bankalardan kredi alarak satın alma işlemlerini tamamlayabilir. Bu ödeme seçeneğiyle geleneksel çevrimiçi ödeme türlerini kullanmayan ya da kullanamayan yeni müşteriler kazanılabileceği gibi, aynı zamanda mevcut müşterilere de ödeme kolaylığı sağlanır.

Tüm bankalar parmaklarınızın ucunda

Fintek çözümlerinde on yılların tecrübesine sahip olan İnnova tarafından tamamen yerli kaynaklarla geliştirilen PayFlex Ortak Kredi Platformu (OKP) çözümü, çevrimiçi ya da çevrimdışı satış yapan firmaların müşterilerine bir ödeme şekli olarak entegre bankalardan anında kredilendirme seçenekleri sunmasına olanak tanır. Bu çözümü kullanarak, internet siteleri, mobil uygulamalar veya bayi kanalları üzerinden alışveriş yapan müşterilerin alışveriş deneyimlerini terk etmeden anında tüketici kredisi kullanmalarını sağlayabilirsiniz. PayFlex OKP’nin anında kredilendirme ödeme seçeneğini, yalnızca çevrimiçi alışverişlerde değil çevrimdışı kanallarda da müşterilerinize sunabilirsiniz.

Sürpriz maliyetler ve geliştirme zorlukları yok

İnnova mühendisleri, OKP’nin kullanıcı ve işletme dostu çalışma prensibini tasarlarken, birçok bankanın farklı kredilendirme süreçlerinin ve mevzuat değişikliklerinin alışveriş sürecini kötü etkilememesine odaklandı. Bu odakla geliştirilen PayFlex OKP, banka mevzuatlarında gerçekleşen değişiklikler için yazılım geliştirmeleri ya da masraf yapmanızı, herhangi bir ek efor sarf etmenizi gerektirmez. İnnova’nın uzman mühendisleri, bankalar ve mevzuat özelinde hayata geçirilen tüm değişiklikleri PayFlex OKP platformuna dahil eder, herhangi bir ek maliyet olmadan sizin ve müşterilerinizin kullanımına sunar. Sistem, işletmenizin ve müşterilerinizin ihtiyaçlarını karşılamak için sürekli günceldir.

Müşterilerinize ödeme seçeneği olarak tüketici kredileri sunmak için tek yapmanız gereken, sisteme dahil olan geniş banka listesinden dilediklerinizi seçmenizdir. Anlaşmalı banka sayısı sürekli artan PayFlex OKP, banka kredisine uygun ürün gamınızdan alışveriş yapan müşterilerinize tercih ettikleri bankalarla çalışma fırsatı sağlar.

PayFlex OKP’nin işinize faydaları

PayFlex OKP’yi kullanarak ödeme adımındaki müşterilerinize sistemdeki destekli tüm bankalardan anında kredilendirme teklifleri sunabilir, sepet terk edilme oranını azaltabilirsiniz. Sistem ayrıca kredilendirme sürecinin takibini de kolaylaştırır. Bankaların müşterilerinize sağlayacağı kredilerin süreçlerini geleneksel yollarla takip etmek yerine, işlem takiplerini anlık ve otomatik olarak gerçekleştirirsiniz.

PayFlex OKP, anında kredilendirme ödeme seçeneğini kullanabilecek müşterilerinizi ya da bu ödeme seçeneği kullanılarak satın alınabilecek ürünleri bizzat belirleyebilmenizi mümkün kılar. Üstelik seçtiği bankadan olumlu kredi yanıtı alan müşteriler, bu teklifi 10 gün boyunca değerlendirebilir ve mağazanızdan gerçekleştireceği diğer alışverişlerde de kullanabilir.