Sanal ödemelerde hız ve güven için Sanal POS
26.02.2021
Sosyal Medya

Sanal ödemelerde hız ve güven için Sanal POS

Sanal POS çözümleri, bulut altyapısıyla finans kuruluşlarına düşük maliyetli bir tahsilat kanalı sunmanın yanı sıra, tahsilat süreçlerinde güvenlik ve hız beklentilerine de yanıt verir. Bu çözümler sayesinde gerçek zamanlı tahsilat işlemleri güvenle tamamlanabilir.

İyi bir sanal POS sisteminin, bulut altyapısıyla kurumların yazılım ve donanım yatırımları yapma zorunluluğunu ortadan kaldırması, ülkemizde faaliyet gösteren bankalarla entegrasyon imkânı sağlaması şarttır. Öte yandan, kurumlar yasal zorunluluk geliştirmeleri durumunda herhangi bir geliştirme çabası veya yatırımı göstermeden tüm işlemlerini kolayca yönetebilir.

Hızın ve güvenliğin ön plana çıktığı internet ortamında sanal POS uygulamaları, banka/kredi kartlarıyla gerçekleştirilen tahsilatların sorunsuz gerçekleştirilmesini sağlar. Müşterilerin gözünde pürüzsüz ve çabucak gerçekleşen ödeme sürecinin ardında, bankaların provizyon sistemlerini kapsayan karmaşık bir süreç yatar. Bir ödemenin başarıyla tamamlanması için hem güvenlik sertifikalarının hem de uluslararası standartların aşamaları tamamlanır. Başarılı bir sanal POS uygulaması, tüm bu aşamaları hızla gerçekleştirerek hem kurumlar hem de müşteriler için sorunsuz bir süreç yaratır ve tahsilat süreçlerinin maliyetlerini düşürür.

Sanal POS (vPOS)  çözümü seçerken bunlara dikkat edin

İnternet üzerinden gerçekleştirilen satışlarda, sanal POS aracılığıyla sorunsuz bir ödeme süreci sunmak müşterilerin sepetlerini terk etme ihtimalini azaltır. Ancak her sanal POS çözümü bir diğeri kadar etkili veya verimli olmayabilir. Bu nedenle seçiminizi yaparken, dikkat etmenizi tavsiye ettiğimiz birkaç faktörden bahsetmek istiyoruz.

Bunlardan ilki, sanal POS çözümünün esnek bir entegrasyon altyapısına sahip olup olmadığıdır. Eğer yanıt evetse, sanal POS uygulamanızı birçok farklı platformda kullanabilirsiniz. Ayrıca .NET, Java, PHP ve ASP gibi popüler programlama dilleri için entegrasyon bileşenlerine, kod örneklerine ve detaylı dokümantasyona da ihtiyaç duyacağınız için bunların da sağlanması önemlidir.

Güvenlik ve uyumluluk konuları tüm ödeme teknolojileri için en önemli konuların başında gelir. Tüketicilerin güvenliği için kredi kartı bilgilerini işleyen, depolayan veya ileten tüm şirketlerin güvenilir bir dijital ortama sahip olmaları zorunludur. Bu amaçla kart endüstrisinin devleri tarafından kurulan PCI DSS standardı, sanal POS tahsilatlarının güvenliğini taahhüt eder. Seçeceğiniz çözümün bu sertifikasyonu sahip olması bir lüks değil gerekliliktir. Öte yandan dolandırıcılık karşıtı sistemlere sahip bir sanal POS, yaşanabilecek mağduriyetlerin sayısını en aza indirir.

Son olarak, sanal POS sisteminizin desteklediği para birimleri ve ödeme biçimleri müşterileriniz için itici ya da çekici bir güç olabilir. Örneğin sanal POS sisteminizin parçalı ödeme seçeneğiyle müşterilere bir ödeme için birden fazla kartı aynı anda kullanarak, ödenecek meblağı kartlara bölüştürmesi şansı sunmanız dönüşüm artırabilecek cinsten bir avantajdır.

Hızlı ve güvenli ödemeler

Ödeme sistemleri projeleriyle Türkiye’deki ve dünyadaki birçok büyük finans kuruluşunu referansları arasına katan İnnova, tüm finans teknolojileri çözümlerinin temelinde yer alan PayFlex platformunun zengin özelliklerini ve esnek entegrasyon yapısını Sanal POS ürününde de müşterilerinin hizmetine sunuyor.

Kredi ve banka kartlarından belirlenen tutarın düşülmesi ve paranın hesaba geçirilmesine kadar olan tüm süreçte en temeldeki SSL 128 bit şifreleme şartından başlayarak, Verfied by Visa ve MasterCard SecureCode sertifikalarının gerektirdiği güvenlik süreçleri ele alınır ve işlem uluslararası standartların belirlediği güvenlik düzeyinde tamamlanır.

İnsan hatalarından kaynaklanabilecek veri kaybı riskini en aza indiren İnnova PayFlex Sanal POS, her sektörden tüm kurumlar için en güvenli tahsilat çözümünü sunar. PayFlex Sanal POS, uluslararası güvenlik standartlarındaki en yüksek seviye olan PCI-DSS 3.1 sertifikasına sahiptir.

İnnova PayFlex Sanal POS, bankaların ve bankaların hizmet verdiği üye kuruluşların güvenlik kaygılarını azaltmaya yönelik dünya standartlarında çözümler sunar. Sahip olduğu dolandırıcılık karşıtı mekanizma, dolandırıcılık belirtilerini formüle eden kuralların üye veya banka tarafından belirlenebilmesini sağlar. Ödeme işlemleri, önce bankanın belirlediği kurallara ve daha sonra varsa ilgili üyenin kurallarına göre dolandırıcılık riski açısından değerlendirilir. Risk tespit edildiğindeyse PayFlex Sanal POS riskin seviyesine göre, ilgili birim ve sistemlere uyarı gönderir veya ödeme talebini reddeder. Bu sayede kurumların dolandırıcılık nedeniyle yaşayabilecekleri kayıpların önüne geçer.