Mali akış yönetiminde teknolojinin gücünden faydalanın
22.06.2022
Sosyal Medya

Mali akış yönetiminde teknolojinin gücünden faydalanın

 

Finans dünyasında teknolojinin kullanımı ile birlikte hızla büyüyen fintek sektöründe yenilikçi ürün ve servislerin kullanımı her geçen gün artıyor. Hem bankalar hem de finansal hizmet veren banka dışı kurumların yoğun bir rekabet içinde geliştirdiği servisler, iş dünyasının dijital dönüşüm yolculuğunda en önemli kilometre taşlarından birini oluşturuyor. Nakit akışı ve finansal yönetim için geliştirilen servisler, İşletmelerin mevcut operasyonlarını kesintiye uğramadan sağlıklı bir şekilde devam ettirebilmesi için kritik bir rol oynuyor. İşletmelerin iş hacmi büyüdükçe müşterileri, iş ortakları, tedarikçileri ve bağlı oldukları kurumlar arasında gerçekleşen mali akışın kontrolü de zorlaşıyor. Finansal operasyonlarında çok sayıda banka ile aynı anda çalışmak durumunda kalan şirketlerin yardımına yenilikçi fintek servisleri yetişiyor.

Açık bankacılık altyapısı Ortak Banka Platformlarına güç veriyor

Finansal yönetim servislerinde oyunun kurallarını değiştiren açık bankacılık konsepti sayesinde artık bankalar müşterilerine ait tüm finansal bilgileri üçüncü taraf bir servis geliştirici ile paylaşabiliyor. Müşterinin gerekli izni vermesi şartı ile finansal bilgilerin üçüncü taraf servis geliştiricilerle paylaşılabilmesi, fintek girişimlerinin katma değerli ürün ve servisler geliştirmesine olanak sağlıyor. Bankalar ile müşteriler arasında bir köprü görevi gören ve işletmelerin finansal yönetiminde devrimsel bir dönüşüm yaşanmasını sağlayan ortak banka platformları, açık bankacılığın en önemli çıktısı olarak dikkat çekiyor. 

Çok sayıda bankada bulunan şirket hesaplarını ayrı ayrı yönetmeye çalışmak yerine hepsini  tek bir ekrandan kontrol etmeye olanak tanıyan ortak banka platformları, işletmelerin üzerinden önemli bir yükü almalarının yanı sıra finansal yönetime de büyük bir hız ve kolaylık getiriyor.  

Ortak banka platformlarının avantajları

İşletmelerin bütün banka hesaplarındaki gelir gider durumunu anlık olarak tek bir ekrandan toplu halde izleyebildiği ortak banka platformları ile hesaplar arası para transferi yapma, ödeme planları oluşturma, kredi başvurusunda bulunma ya da fatura ödemelerini gerçekleştirme gibi çok sayıda işlem kolayca yapılabiliyor.

Kredi kullanılması gerektiğinde pek çok farklı bankadan anlık olarak kredi teklifi alınabilmesini de sağlayan ortak banka platformları sayesinde en uygun ödeme planına sahip teklif hemen seçilebiliyor. Hem zamandan hem de maliyetlerden tasarruf etmeyi sağlayan ortak banka platformları, finansal yönetimden sorumlu çalışanların üzerindeki yükün çok büyük bir kısmını üstlenerek verimliliği de artırıyor.

İnternet bağlantısı olan her yerden 365 gün 24 saat erişilebilen ortak banka platformları sayesinde yönetimsel esnekliğe kavuşan finans departmanı çalışanlarının bankalara fiziksel ziyaretlerde bulunmasına ya da her bir bankadaki hesabı internet bankacılığı ile ayrı ayrı yönetmeye çalışmasına da gerek kalmıyor. Ayrıca ödemeler ve müşteriler otomatik olarak eşleştirilerek çalışanlardan kaynaklanan hatalardan oluşan zararlar engelleniyor. 

Özelleştirilebilir ayrıntılı raporlar ile işletmelerin finansal durumunu analiz etmek ve varsa yaşanan sorunları tespit edip çözüm bulmak da kolaylaşıyor.

İnnova PayFlex Ortak Banka Platformu ile mali akışınız kontrol altında

İnnova’nın çok sayıda bankayla çalışan işletmelerin finansal yönetimini kolaylaştırmak için geliştirdiği PayFlex OBP (Ortak Banka Platformu), zamandan tasarruf sağlamanın yanında gelişmiş raporlama yeteneğiyle de dikkat çekiyor. İstenilen müşteri ya da kurum seçilerek geriye dönük transferler TL ya da döviz cinsinden görüntülenebiliyor.

PayFlex OBP, işletmelerde kullanılmakta olan CRM ve ERP gibi faturalama, tahsilat ve kaynak yönetimi yazılımları ile birlikte e-ticaret siteleriyle de entegre olarak çalışabiliyor. Ayrıca şirkete ait banka hesapları arasında para transferi işlemleri otomasyona bağlanabiliyor.

Şirket içindeki her bir çalışan için ayrı ayrı erişim izni tanımlanmasına olanak sağlayan PayFlex OBP böylece esnek bir finans yönetimi sunuyor.  Yöneticiler tarafından gerekli erişim yetkileri verilmemiş olan hiçbir şirket çalışanı hesaplara ait bilgileri görüntüleyemiyor. Özelleştirilebilir yetki mekanizması sayesinde kullanıcılardan kaynaklanan güvenlik açığı riskleri de ortadan kaldırılmış oluyor.

PayFlex OBP bünyesinde bulunan IP numarası kısıtlamaları, 256 bit SSL koruma protokolü ve HSM (Hardware Security Module) sayesinde üst seviye güvenlik sağlanıyor. 

Birden fazla şirketin tek bir çatı altında toplandığı holdingler ve grup şirketleri de PayFlex OBP ile hem toplam finansal durumlarını hem de her bir alt firmaya ait finansal durumu tek bir ekrandan izleyebiliyor.