Kurumsal dijital bankacılık hakkında sık sorulan sorular
1.03.2021
Sosyal Medya

Kurumsal dijital bankacılık hakkında sık sorulan sorular

Finans yönetimini internete bağlı dijital cihazlara taşıyan dijital bankacılık, bireysel ve kurumsal müşterilere geleneksel yöntemlerle zaman ve efor isteyen işlemleri birkaç dokunuş veya tıklamayla gerçekleştirme şansı tanıyor. Üstelik banka şubelerinin aksine, dijital bankacılık uygulamaları ve web siteleri aracılığıyla 7 gün 24 saat işlem emri verilebiliyor.

Dijital bankacılık, internet bankacılığı ve mobil bankacılık, banka müşterilerine tamamen ücretsiz olarak sunuluyor. Kişi ve kurumların bu hizmetleri kullanmak için herhangi bir ödeme yapması gerekmiyor. Bu hizmetleri kullanmak için ilgili bankadan bir vadeli veya vadesiz hesaba sahip olmak yeterlidir. Ancak yapılan işlemler, finans kuruluşunun şartlarına bağlı olarak komisyon ve kesintilere tabi tutulabilir.

Dijital bankacılık kurumsal ya da bireysel olmasına bakılmaksızın, bilgisayarlar, akıllı telefonlar, tabletler ve hatta akıllı saatler gibi birden fazla cihaz üzerinden kullanılabiliyor.

Bireysel bankacılık ve kurumsal bankacılık farkları

Birçok kişi banka işlemleri için genellikle dijital ya da fiziksel şubeye girer ve işini görür, bunun bireysel bankacılık şubesi mi yoksa kurumsal bankacılık şubesi mi olduğunu genellikle düşünmesine gerek kalmaz. Bireysel ve kurumsal bankacılık arasındaki fark, bireysel bankacılığın kurumsal olmayan kişilere ve kuruluşlara hizmet vermesi, kurumsal bankacılığın ise finansal işlemler gerçekleştirmek isteyen şirketlerle ilgilenmesidir. Bireysel bankacılık hacim odaklıyken, kurumsal bankacılık işlemlerin hacmi ve büyüklüğünün bir kombinasyonuyla ilgilenir.

Ortak hesap yönetimi nedir?

Ortak hesap yönetimi, birden fazla bankada birçok hesabı bulunan kurumlar tarafından bankacılık işlemlerini kolaylaştırmak amacıyla kullanılan bir yöntemdir. Ortak Banka Platformu ürünleri aracılığıyla mümkün olan bu kabiliyet, bankalar ve hesaplarınız arasında gelir ve giderlerin kolayca yönetilmesini, dolayısıyla zaman tasarrufu ve verimlilik sağlar.

Bu servisler birçok bankacılık servisi gibi 7/24 çalışırlar. Ayrıca şirketlerin halihazırda kullandığı CRM, ERP, faturalama, tahsilat yazılımları ve e-ticaret uygulamaları gibi farklı sistemlerle entegre olarak işlerini bir kat daha kolaylaştırırlar. En gelişmiş Ortak Banka Platformu ürünleri, banka üzerinden para transferi gerçekleştirilen müşterileri otomatik olarak tespit etme ve müşteri ile para transferini eşleştirme özelliği sunar.

Ortak hesap yönetiminin avantajları

Çok sayıda banka hesabındaki hareketleri takip etmenin güçlüğünü ortadan kaldırmasının yanında, gelişmiş raporlama özellikleri sayesinde tek noktadan tüm bankacılık hareketleri görülebilir. Bunlar özellikle çok sayıda bankacılık işlemi yapan kuruluşlar için önemli bir zaman ve maliyet tasarrufu sağlar. Kurumların sahip olduğu farklı sistemlerle entegrasyonu ise, bu sistemlerdeki hareketler ve cari akışın eşleştirilebilmesini sağlayarak, ayrıca vakit kazandırır. Çok sayıda banka hesabını yönetmenin bir zorluğu da, kullanıcı hatalarının ortaya çıkabilmesidir. Ortak hesap yönetimi platformları, hatalı varlık transferleri ve hesap açıkları yaşanma ihtimalini de ortadan kaldırır.

Banka hesaplarını tek ekrandan yönetmek mümkün mü?

Ortak hesap yönetimi sayesinde, her bir hesap için tek tek farklı bankaların internet şubelerini ziyaret etme ihtiyacı ortadan kalkar. Bunun yerine, şirketlerin finans departmanında çalışanlar, müşteri ve banka bazlı para transferlerini, şirketin toplam varlıklarını tek ekrandan çevrimiçi yönetebilirler.

Banka hesap hareketlerini kimler görebilir?

Banka hesap hareketlerini, hesap sahibinin doğrudan kartını ve şifresini ya da internet bankacılığı bilgilerini vermediği hiçbir üçüncü şahıs görüntüleyemez. Buna birinci dereceden aile üyeleri de dahildir. Öte yandan müşteri tarafından talep edilmediği takdirde bankaların personellerine müşteri hesaplarını kontrol etmelerini yasakladığı bilinmektedir. Tek istisna yasal inceleme durumlarında yaşanır. T.C Cumhuriyet Savcılıkları ve vergi müfettişleri, gerekli görülen durumlarda kişilerin ve kurumların finansal varlıklarını inceleme yetkisine sahiptir.

Banka hesap hareketleri nasıl silinir?

Banka hesap hareketlerini silmenin bir yolu bulunmamaktadır. Kullandığınız hizmet ister geleneksel bankacılık ister mobil isterse de internet bankacılığı olsun, bu araçları kullanarak geçmiş hareketlerinizi silmeniz mümkün değildir. Banka hesap hareketleri 12 sene boyunca bankalar tarafından saklanmaktadır. Ancak işlem kayıtları 2 yıl öncesini kapsayacak şekilde görüntülenebilmektedir. Bir banka hesap hareketini ortadan kaldırmanın tek yolu, hesabı kapatarak yeni bir hesap açmaktır. Ancak bu çözümün banka hesap hareketlerini yalnızca bankacılık hizmetleri kullandığınız dijital araçlardan kaldıracağını, daha önce bahsedilen resmi ve yasal incelemeler için bankaların geçmiş bilgileri saklamaya devam edeceğini hatırlatmakta fayda var.