En doğru yol haritası: Finansal Fizibilite
4.06.2020
Sosyal Medya

En doğru yol haritası: Finansal Fizibilite

Her büyüklükteki işletme için “bu iş/proje gerçekleştirilmeye değer mi?” sorusuna verilecek yanıt büyük önem taşıyor ve ancak fizibilite çalışmalarıyla yanıt bulunabilir. Yapılabilirlik çalışmaları olarak da bilinen fizibilite çalışmaları teknik, ekonomik ve finansal olmak üzere üç ana bölümden oluşuyor. Bu blog yazımızda işletmelerin ve girişimcilerin en zorlandığı konular arasında bulunmakla birlikte, en doğru yol haritasını oluşturan finansal fizibilite konusuna odaklanıyoruz.

 

Yeni bir yatırım yapmak üzere olduğunuzda veya mevcut işinizi büyütme yolunda ilerlediğinizde işin ekonomik olarak ne kadar gerçekleştirilebilir olduğu hakkında fikir sahibi olmalısınız. Bunun için de finansal fizibilite çalışması yapmanız gerekiyor.

 

Finansal fizibilite nedir, ne işe yarar?

Finansal araştırma olarak da ifade edebileceğimiz finansal fizibilite, planlanmak üzere olan bir yatırımın veya projenin bir bütün olarak incelenerek ne kadar karlı olacağını öngörmeyi sağlayan bir çalışma anlamına geliyor. Finansal fizibilite proje henüz fikir aşamasındayken de hali hazırdaki iş devam ederken de yapılabiliyor.

 

Finansal fizibilite yapılarak nakit akışı hakkında fikir sahibi olmak, özellikle mevsimselliği olan projeler için borç geri ödeme kapasitesini tespit etmek, kârlılık gibi proje performansını ölçmek, riskleri tespit edebilmek, yatırımcı sermaye karlılığını geliştirmek, kamu ihalelerinde teklif edilecek bedelleri tespit etmek ve projenin finanse edilebilirliğini (bankabilite) geliştirmek mümkün oluyor. Finansal fizibilite çalışmaları ile ortaya çıkarılan finansal fizibilite raporu projenin yatırımcı, ortak ve hissedarlara sunumunu kolaylaştırıyor. Bankalardan kredi talebinde de olumlu geri dönüş olasılığı artıyor. Bu bağlamda finansal fizibilite çalışmaları için projenin check-up süreci diyebiliriz.

 

 

Finansal fizibilite adımları

Asıl amacı yatırımın karlı bir yatırım olup olmadığını öğrenmek olan fizibilite çalışmalarının sonuncu ve en önemli kısmı olan finansal fizibilitenin 7 adımdan oluştuğunu söyleyebiliriz.

1.adım: Toplam yatırım tutarının hesaplanması

2.adım: İşçilik gideri, hammade gideri, faturalar, kira gibi işletme giderlerinin belirlenmesi

3.adım: Yatırıma veya projeye konu olan ürün veya hizmetin yıllık ortalama tahmini gelir beklentisinin belirlenmesi

4.adım: Yatırımın gelir tablosunun oluşturulması (tahmini gelirler, işletme giderleri, amortisman giderleri, faiz giderleri, vergi giderleri vs.)

5.adım: Net nakit tutarının hesaplanması

6.adım: Yatırımın değerlendirmesi

7.adım: Finansal analiz kısmında hesaplanan önemli verilerin yorumlanması ve özet oluşturulması.

Finansman sağlamak için mal veya mülkünüzü ipotek ettirerek banka kredisi kullanabilir, banka ve diğer finans kurumlarına başvuruda bulunabilirsiniz. Finansal fizibilite çalışmaları “herkes bu sektöre girip iyi para kazanıyor, ben de girmeliyim” mantığıyla maddi ve manevi hüsrana uğramanızı önleyecektir.

 

SAP Central Finance ile finansal süreçler daha kolay

SAP Central Finance, dijitalleşen dünyada işletmelerin finansal süreçlerini tek bir platformda yönetmesini ve finansal süreçlerin gerçek zamanlı olarak takip edebilmesini sağlıyor. SAP Central Finance çözümü sayesinde mali süreçlerinizi daha hızlı ve kolay yönetebilirsiniz. SAP Central Finance, anlık raporlama kabiliyeti ve sunduğu sağlıklı finansal tahminler ile finans yönetimi süreçlerine öngörüsellik kazandırıyor. 

 

Kolay kullanımı ve hızlı çalışan yapısı sayesinde zaman ve maliyet tasarrufu sunan SAP Central Finance kişiselleştirilebilir onay süreçleriyle hata payını azaltıyor. Kurumun büyüklüğü farketmeksizin, SAP FI dokümantasyonları ile oluşabilecek tüm finansal kayıt süreçleri takip edilebiliyor. SAP CO modülüyle tüm kar / zarar akışı gerçek zamanlı izlenebiliyor.

Öne Çıkan Yazılar
Yıllara göre Bitcoin fiyatları değişimi
Yıllara göre Bitcoin fiyatları değişimi
Yıllara göre Bitcoin fiyatları son dönemde en merak edilen konulardan. İlk olarak 2008 yılında Satoshi Nakamoto tarafından...
9.09.2021
Fintek
Kripto Para nedir, fırsatları ve dezavantajları nelerdir?
Kripto Para nedir, fırsatları ve dezavantajları nelerdir?
Hakkında farklı görüşler sunulan dijital para birimleri merkez bankalarının, devletlerin ve büyük şirketlerin odağında. Başta...
14.07.2020
Fintek
CVV kodu nedir ve alışverişlerde nasıl kullanılır?
CVV kodu nedir ve alışverişlerde nasıl kullanılır?
İnternetten alışveriş yapmayı tercih edenler, ödeme adımında kredi kartı bilgilerini girerken CVV kodu ile karşılaşıyor....
6.07.2020
Fintek
Sanal POS hata kodları ne anlama geliyor?
Sanal POS hata kodları ne anlama geliyor?
Fraud-kredi kontrol aksiyonu sayesinde sahte veya çalıntı kredi kartları tespit ediliyor ve olası dolandırıcılığın önüne...
30.07.2020
Fintek
Temassız Ödemeler Konusunda Doğru Bilinen Yanlışlar
Temassız Ödemeler Konusunda Doğru Bilinen Yanlışlar
Temassız ödeme yöntemi aslında uzun zamandır hayatımızın bir parçası durumunda. Öyle ki Türkiye, ilk temassız kredi kartını...
17.12.2018
Fintek
Ödeme sistemleri rehberi
Ödeme sistemleri rehberi
Dijital ödeme sistemleri ve teknolojileri her geçen gün daha da yaygın kullanılıyor; yazımızda ödeme sistemi türleri ve konuya...
21.10.2020
Fintek