E-ticarette yeni dönem: Kripto para ile alışveriş nasıl yapılır?
2.03.2022
Sosyal Medya

E-ticarette yeni dönem: Kripto para ile alışveriş nasıl yapılır?

Kripto para birimleri son yıllarda değerlerini ve güvenilirliklerini artırdı, alışveriş ve transfer için yeni özellikler kazandı. Günümüzde birçok işletme hem çevrimiçi hem de yüz yüze alışverişlerde kripto paraları kabul etmeye başladı. Bu blog yazımızda, kripto paralarla alışverişin detaylarına mercek tutuyoruz.

Kripto para birimleri ile alışveriş yapmak mümkün mü?

Kripto paralarla alışveriş yapmanın birçok yolu var ancak işlem ücretleri ve süresi nedeniyle kredi kartları kadar kolay değiller. Örneğin, işlem ücretleri diğer kripto paralardan daha yüksek olan Bitcoin (BTC) ve Ethereum’un, ilk günden bu yana piyasadaki mevcut merkezi ödeme sistemlerine bir alternatif olması hayal ediliyordu. Ancak günümüzde işlem ücretlerinin yüksekliği nedeniyle yalnızca büyük işlemler için tercih ediliyor ve çoğunlukla altın veya hisse senedine benzer bir varlık gibi uzun vadeli yatırım aracı olarak görülüyor. Kripto paralar, yaygın ödeme araçları olmalarını engelleyen bu sorunları aşmak için evrim geçiriyor. En heyecan verici gelişmelerden birisi olarak görülen Lightning Network, işlemlerin neredeyse anlık olarak ve makul ücretlerle gerçekleştirmesi için resmi kanalları kullanıyor.

Lightning Network nedir?

Lightning Network, Bitcoin (BTC) blok zincirine eklenen zincir dışı işlemlere, yani blok zinciri ağında olmayan taraflar arasındaki işlemlere izin veren ikinci bir katmandır. Taraflar veya Bitcoin kullanıcıları arasındaki çoklu ödeme kanalları ikinci katmanı oluşturur. Lightning Network kanalı, tarafların birbirine ödeme yapabileceği veya alabileceği iki taraflı bir işlem yöntemidir. İkinci katman, ana ağın güçlü merkezi olmayan güvenlik paradigmasından yararlanmaya devam ederken, blok zinciri ana ağı dışındaki işlemleri yöneterek blok zinciri uygulamalarının ölçeklenebilirliğini geliştirir.

Bitcoin ile ödeme nasıl yapılır?

Bitcoin ile hem e-ticaret hem de mağazada ödeme yapmak için mobil ve soğuk cüzdan teknolojilerini kullanabilirsiniz. Bitcoin ile ödeme yapmak bir e-posta göndermeye benzer. Bir e-posta adresine mesaj göndermek yerine, bir Bitcoin adresine para gönderirsiniz. Bitcoin ile ödeme yapmanın güzel yanlarından birisi çok fazla kişisel bilgi vermek zorunda olmamanızdır. Fiziksel bir ürün satın alıyorsanız, yalnızca adınızı ve BTC adresinizi vermeniz gerekir. Dijital bir üründe ise e-posta adresiniz yeterli olacaktır.

QR Kodu ile mobil cüzdan kullanımı

Bitcoin ile ödeme kabul eden fiziksel satış noktalarında mobil cüzdan kullanarak QR kod okutarak ödeme yapmak bir hayli kolay. Kasada bulunan Bitcoin adresi ve ödeme tutarını temsil eden QR kodları akıllı telefonunuzdaki mobil cüzdan uygulamanıza okutarak kolayca ödeme yapabilirsiniz.

Bitcoin ile kahve almak mümkün mü?

Bitcoin ile kahve almak mümkün. Kaldı ki, dünyanın en popüler kafe zincirlerinden Starbucks, 2020 yılından beri Bitcoin ile ödemeler kabul ediyor. Ancak Lightning Network olmadan gerçekleştirilecek bir ödemenin tamamlanması onlarca dakika sürer ve kasalarda uzun kuyruklara neden olur. Lightning'in çözdüğü en önemli sorun da bu; BTC'yi bir fincan kahve gibi küçük işlemler için uygun hale getirmek. Öte yandan, Lightning işlem ücretlerinin de makul bir seviyede kalmasını sağlayarak, Bitcoin ile sık sık ödemeler yapılmasını kolaylaştırıyor.

Lightning protokolü, müşteri ve kahve dükkanı gibi iki taraf arasında eşler arası bir ödeme kanalının oluşturulmasını sağlıyor. Kanal kurulduktan sonra, neredeyse anlık ve makul ücretli işlemlere olanak tanıyor. Bir diğer deyişle kullanıcıların, Bitcoin ağını etkilemeden kahve gibi daha küçük mal ve hizmetler karşılığında ödeme yapmaları için kendi küçük defterleri görevini görür.