E-ticaret siteleri online alışveriş kredisi ile büyüyor
21.07.2022
Sosyal Medya

E-ticaret siteleri online alışveriş kredisi ile büyüyor

 

Son yıllarda hızlı bir şekilde büyümeye devam eden e-ticaret siteleri, fiziksel mağazalara oranla çok daha düşük maliyetlerle operasyonlarını yürütebildikleri için sundukları fiyat avantajları ile öne çıkıyor. Özellikle elektronik cihazlar, mobilyalar ve beyaz eşyalar gibi yüksek fiyat etiketine sahip ürünler için yapılan kampanyalar tüketiciler tarafından büyük ilgi görüyor. Ülkemizde sanal mağazalardan ve e-ticaret pazaryeri sitelerinden alışveriş yaparken ödeme yöntemi olarak en çok kredi kartları kullanılıyor. Aynı zamanda taksitli ödeme seçenekleri oldukça yoğun bir şekilde tercih ediliyor.

Kredi kartı kullanımı çok yaygın olsa da özellikle belirli bir fiyatın üzerindeki ürünler satın alınırken bazı dezavantajlar ortaya çıkıyor. Günlük market ve gıda alışverişlerinde kredi kartı kullanmayı bir alışkanlık haline getirmiş olan kişiler, aylık harcama limitlerinin önemli bir kısmını hatta bazen tamamına yakınını kapsayacak olması nedeniyle yüksek fiyat etiketine sahip ürünleri satın almaktan vazgeçebiliyor. Bu durum e-ticaret sitelerinin müşteri kaybetmesine yol açıyor. Aynı zamanda uygun bir ödeme seçeneğine sahip olması durumunda istediği ürünü satın alabilecek olan tüketiciler de ihtiyaçlarını karşılayamamış oluyor. Fintek olarak kısaltılan finansal teknolojilerde yaşanan gelişmeler sayesinde hayata geçirilen online alışveriş kredileri ile bu soruna kolay ve pratik bir çözüm sunuluyor.

Kasada kredi, sepette kredi

Uzun zamandır fiziksel mağazalarda görmeye alışık olduğumuz tüketici kredisi başvuru noktalarına benzer şekilde artık online alışveriş yaparken de anında tüketici kredisi başvurusu yapılabiliyor. Bir kredi kartı sahibi olmayan, alışverişte kredi kartını kullanmak istemeyen veya harcama limiti ödeme için yetersiz kalan herkesin faydalanabileceği online alışveriş kredisi başvurusunun sonucu anında müşteriye iletiliyor. Böylece istediği bankadan istediği ödeme planını seçen müşteriler ne banka şubesine ne de herhangi bir mağazaya gitmeden, evlerinin konforunda kredi kullanma rahatlığına sahip oluyor.    

Online alışveriş kredisi ile yeni müşteriler kazanın

Satın alma işlemini sonuçlandırmak için ödeme sayfasına gelindiğinde müşterilere bir seçenek olarak sunulan anında alışveriş kredisi için gerekli işlemler, başka herhangi bir internet sitesine gitmeden aynı sayfa içinde tamamlanıyor. Tüketicinin kredi ve risk puanının banka tarafından değerlendirilmesi sonrası ödeme planı hazırlanarak kredi anında kullanılmaya hazır hale geliyor.  

Anında alışveriş kredisi için fintek çözümü: Ortak Kredi Platformları

E-ticaret sitelerine ve sanal mağazalara kolayca entegre edilebilen Ortak Kredi Platformu çözümleri ile Türkiye’deki büyük bankaların neredeyse tamamının müşterileri için sunduğu anında kredilendirme tekliflerine ulaşılabiliyor. Bankalardan gelen teklifler ödeme sayfasında tüketicilere gösterilerek istediği krediyi seçebilmesi sağlanıyor. Kredi tutarı doğrudan satıcının hesabına aktarılıyor ve böylece ürünün satışı hemen gerçekleşiyor. Toplam tutarın doğrudan satıcıların hesabına yatırılması sürecin hem güvenliğini hem de hızını artırıyor. Tüketicilerin alım gücünü artıran Ortak Kredi Platformları ile 25.000 TL’ye kadar anında online alışveriş kredisi kullanılabiliyor.                

İnnova’dan yerli çözüm: PayFlex Ortak Kredi Platformu (OKP)

İnnova tarafından tamamen yerli kaynaklarla geliştirilen PayFlex Ortak Kredi Platformu (OKP), hem internet sitelerinde hem de fiziksel mağazalarda satış yaparken; Garanti, Yapı Kredi, ING, Türkiye İş Bankası, Deniz Bank, Akbank ve Fibabanka’nın anında tüketici kredisi tekliflerini müşterilere sunabilmeyi sağlıyor.

E-ticaret sitelerinin ödeme sistemlerine entegre edilen PayFlex OKP ile anında kredi başvurusu başka bir internet sitesine gitmeden tamamlanabiliyor. Müşteriler, ödeme sayfasına geldiklerinde kendilerine en uygun kredi ve ödeme planını seçip istenen belgeleri kolayca yükleyerek anında alışveriş kredisinden faydalanabiliyor. Başvuru anlık olarak değerlendirilip uygun bulunması durumunda alışveriş işlemi tamamlanıyor.

Bankacılık mevzuatındaki değişiklikler anında PayFlex OKP’ye eklendiği için işletmelerin herhangi bir güncelleme yapmasına ya da ek masraflara girmesine gerek kalmıyor. 

E-ticaret sitelerini Türkiye’nin en büyük bankalarının anında kredilendirme altyapılarına bağlayan PayFlex OKP, aynı zamanda kredi başvuru süreçlerin anlık ve otomatik olarak tamamlanmasını sağlıyor.