Dijital cüzdanların kurumlar ve tüketiciler açısından avantajları
22.02.2021
Sosyal Medya

Dijital cüzdanların kurumlar ve tüketiciler açısından avantajları

Bildiğimiz geleneksel cüzdanları elektronik ortama taşıyan dijital cüzdanların hem kurumlar hem de tüketiciler açısından sunduğu avantajları bir araya getirdik.

Djiital cüzdan nasıl çalışır?

Kullanıcıların tüm kartlarını tek bir uygulamada saklamalarına ve kolaylıkla ödeme yapmalarına olanak tanıyan dijital cüzdanlar, özetle yanınızda taşıdığınız ödeme araçlarını elektronik ortama taşır. Satın aldığınız ürünlerin ücretini ödemek için tek yapmanız gereken, mobil cihazınızı ödeme yuvasına dokundurmak veya bir kodu taratmaktır. Bu sayede nereye giderseniz gidin bir cep dolusu eşya taşımak zorunda kalmayacağınız anlamına gelir.

Dijital cüzdanların avantajları

Dijital cüzdanlar son yıllarda büyük ölçüde kabul gördü. Ödeme seçeneği olarak kredi kartını kabul eden mağaza ve kurumların büyük bir çoğunluğu dijital cüzdan aracılığıyla da ödeme alma kabiliyetine sahipler.

Nakit parayı ya da fiziksel kredi kartını düşürmek ve kaybetmek kolaydır. Kaybedilen para için yapabileceğiniz hiçbir şey yokken, kredi kartında ise önce kartınızı kapattırmak, sonra da yenisini beklemek zorunda kalırsınız. Dijital cüzdanlarda ise bu risk tamamen ortadan kalkar. Depolanan tüm bilgiler şifrelenir ve üçüncü tarafların erişimine kapalıdır. Dijital cüzdanın yüklü olduğu cihazı kaybetseniz bile, yeni cihazınızda dijital cüzdanınıza erişebilirsiniz. Üstelik, cihazınız çalındığı durumlarda bile hırsızlar dijital cüzdanınıza erişim sağlayamazlar.

Dijital cüzdanlar, yetkisiz işlem veya kimlik hırsızlığı ile ilişkili finansal risklere karşı ekstra bir güvenlik katmanı sağlar. Bir işlem başlatırken mobil bankacılık, kredi kartı ya da banka kartı gibi çalışır. Yapacağımız işlemi onaylamak için QR kod, PIN ile işlemi gerçekleştirirsiniz. Ayrıca biyometrik veri okuma kabiliyetine sahip cihazlarda parmak izi, yüz yetkilendirilmesi gibi biyometrik verileriniz ile işlem yapmanızı sağlarsınız.

Hızlı ve güvenli kredi kartı ve para transferi işlemleri

İnnova’nın sunduğu PayFlex mWallet Dijital Cüzdan Çözümü, kredi kartı ve para transferi işlemlerinin güvenli ve hızlı bir şekilde yapılmasını sağlıyor.

İnnova’nın diğer finansal teknolojileriyle birlikte çalışabilen PayFlex mWallet, üye iş yerlerine birden fazla çalışanı destekleyen çoklu kullanıcı desteği, sabit veya değişken tutarda ödeme alma talebi ve yapılan ödemelerin sorumlu kullanıcıya anlık bildirim gibi esnek ve kullanışlı fonksiyonlar sağlıyor.

PayFlex mWallet, firmalara diital cüzdan altyapısı sağlayarak ödeme, tahsilat, sadakat uygulamaları ve banka sistemleriyle uçtan uca entegrasyon imkânı sunuyor. Ayrıca PCI DSS (Ödeme Kartları Sektörü Veri Güvenliği Standartları) ile uyumlu olması sayesinde müşterilerin güvenini kazanmak mümkün oluyor ve bu sayede, üye iş yerleri rekabet ortamında fark yaratıyor. 

İnnova'nın işletmelere sunduğu PayFlex mWallet altyapısı ile son kullanıcılarınızın kolayca uygulalamaya kaydolup, kısa süre içerisinde cüzdan hesabı ve e-para hesabı oluşturmasını sağlamak mümkün. mWallet kullanıcıları, bir e-para hesabından bir başka e-para hesabına para transferi yapabileceği gibi, e-para hesaplarından bankalara da para transferi yapabiliyor. ATM’den nakit çekim yapmaya ve ATM’den cüzdan hesabına para aktarmaya da olanak tanıyan PayFlex mWallet ile e-para hesabından veya ekli kartlardan harcama yapılması da çözümün sundukları arasında yer alıyor.