Dijital cüzdanların kurumlar ve tüketiciler açısından avantajları
22.02.2021
Sosyal Medya

Dijital cüzdanların kurumlar ve tüketiciler açısından avantajları

Bildiğimiz geleneksel cüzdanları elektronik ortama taşıyan dijital cüzdanların hem kurumlar hem de tüketiciler açısından sunduğu avantajları bir araya getirdik.

Djiital cüzdan nasıl çalışır?

Kullanıcıların tüm kartlarını tek bir uygulamada saklamalarına ve kolaylıkla ödeme yapmalarına olanak tanıyan dijital cüzdanlar, özetle yanınızda taşıdığınız ödeme araçlarını elektronik ortama taşır. Satın aldığınız ürünlerin ücretini ödemek için tek yapmanız gereken, mobil cihazınızı ödeme yuvasına dokundurmak veya bir kodu taratmaktır. Bu sayede nereye giderseniz gidin bir cep dolusu eşya taşımak zorunda kalmayacağınız anlamına gelir.

Dijital cüzdanların avantajları

Dijital cüzdanlar son yıllarda büyük ölçüde kabul gördü. Ödeme seçeneği olarak kredi kartını kabul eden mağaza ve kurumların büyük bir çoğunluğu dijital cüzdan aracılığıyla da ödeme alma kabiliyetine sahipler.

Nakit parayı ya da fiziksel kredi kartını düşürmek ve kaybetmek kolaydır. Kaybedilen para için yapabileceğiniz hiçbir şey yokken, kredi kartında ise önce kartınızı kapattırmak, sonra da yenisini beklemek zorunda kalırsınız. Dijital cüzdanlarda ise bu risk tamamen ortadan kalkar. Depolanan tüm bilgiler şifrelenir ve üçüncü tarafların erişimine kapalıdır. Dijital cüzdanın yüklü olduğu cihazı kaybetseniz bile, yeni cihazınızda dijital cüzdanınıza erişebilirsiniz. Üstelik, cihazınız çalındığı durumlarda bile hırsızlar dijital cüzdanınıza erişim sağlayamazlar.

Dijital cüzdanlar, yetkisiz işlem veya kimlik hırsızlığı ile ilişkili finansal risklere karşı ekstra bir güvenlik katmanı sağlar. Bir işlem başlatırken mobil bankacılık, kredi kartı ya da banka kartı gibi çalışır. Yapacağımız işlemi onaylamak için QR kod, PIN ile işlemi gerçekleştirirsiniz. Ayrıca biyometrik veri okuma kabiliyetine sahip cihazlarda parmak izi, yüz yetkilendirilmesi gibi biyometrik verileriniz ile işlem yapmanızı sağlarsınız.

Hızlı ve güvenli kredi kartı ve para transferi işlemleri

İnnova’nın sunduğu PayFlex mWallet Dijital Cüzdan Çözümü, kredi kartı ve para transferi işlemlerinin güvenli ve hızlı bir şekilde yapılmasını sağlıyor.

İnnova’nın diğer finansal teknolojileriyle birlikte çalışabilen PayFlex mWallet, üye iş yerlerine birden fazla çalışanı destekleyen çoklu kullanıcı desteği, sabit veya değişken tutarda ödeme alma talebi ve yapılan ödemelerin sorumlu kullanıcıya anlık bildirim gibi esnek ve kullanışlı fonksiyonlar sağlıyor.

PayFlex mWallet, firmalara diital cüzdan altyapısı sağlayarak ödeme, tahsilat, sadakat uygulamaları ve banka sistemleriyle uçtan uca entegrasyon imkânı sunuyor. Ayrıca PCI DSS (Ödeme Kartları Sektörü Veri Güvenliği Standartları) ile uyumlu olması sayesinde müşterilerin güvenini kazanmak mümkün oluyor ve bu sayede, üye iş yerleri rekabet ortamında fark yaratıyor. 

İnnova'nın işletmelere sunduğu PayFlex mWallet altyapısı ile son kullanıcılarınızın kolayca uygulalamaya kaydolup, kısa süre içerisinde cüzdan hesabı ve e-para hesabı oluşturmasını sağlamak mümkün. mWallet kullanıcıları, bir e-para hesabından bir başka e-para hesabına para transferi yapabileceği gibi, e-para hesaplarından bankalara da para transferi yapabiliyor. ATM’den nakit çekim yapmaya ve ATM’den cüzdan hesabına para aktarmaya da olanak tanıyan PayFlex mWallet ile e-para hesabından veya ekli kartlardan harcama yapılması da çözümün sundukları arasında yer alıyor.

Öne Çıkan Yazılar
Yıllara göre Bitcoin fiyatları değişimi
Yıllara göre Bitcoin fiyatları değişimi
Yıllara göre Bitcoin fiyatları son dönemde en merak edilen konulardan. İlk olarak 2008 yılında Satoshi Nakamoto tarafından...
9.09.2021
Fintek
Kripto Para nedir, fırsatları ve dezavantajları nelerdir?
Kripto Para nedir, fırsatları ve dezavantajları nelerdir?
Hakkında farklı görüşler sunulan dijital para birimleri merkez bankalarının, devletlerin ve büyük şirketlerin odağında. Başta...
14.07.2020
Fintek
CVV kodu nedir ve alışverişlerde nasıl kullanılır?
CVV kodu nedir ve alışverişlerde nasıl kullanılır?
İnternetten alışveriş yapmayı tercih edenler, ödeme adımında kredi kartı bilgilerini girerken CVV kodu ile karşılaşıyor....
6.07.2020
Fintek
Sanal POS hata kodları ne anlama geliyor?
Sanal POS hata kodları ne anlama geliyor?
Fraud-kredi kontrol aksiyonu sayesinde sahte veya çalıntı kredi kartları tespit ediliyor ve olası dolandırıcılığın önüne...
30.07.2020
Fintek
Temassız Ödemeler Konusunda Doğru Bilinen Yanlışlar
Temassız Ödemeler Konusunda Doğru Bilinen Yanlışlar
Temassız ödeme yöntemi aslında uzun zamandır hayatımızın bir parçası durumunda. Öyle ki Türkiye, ilk temassız kredi kartını...
17.12.2018
Fintek
Ödeme sistemleri rehberi
Ödeme sistemleri rehberi
Dijital ödeme sistemleri ve teknolojileri her geçen gün daha da yaygın kullanılıyor; yazımızda ödeme sistemi türleri ve konuya...
21.10.2020
Fintek