Dijital bankacılık 5G ile evrim geçirecek
19.08.2021
Sosyal Medya

Dijital bankacılık 5G ile evrim geçirecek

Pandemi dijital bankacılığı hızlandırdı. Yeni nesil mobil iletişim hizmeti 5G ise önümüzdeki günlerde finans kuruluşlarının müşteri deneyimini iyileştirme ve dijital dönüşüm sürecini hızlandırma becerisine doğrudan fayda sağlayacak.

5G ülkemize henüz gelmedi. Zaten bu iletişim hizmeti ağı, henüz dünya çapında da çok yaygın olmadığından kapsama alanı hala düzensiz. Ancak geniş bir ölçekte sunulduğunda işleri inanılmaz derecede hızlandıracak.

Teknolojik gelişim koronavirüs salgını tarafından biraz yavaşlatılmış olsa da finans kuruluşlarına  5G stratejilerini geliştirmeleri için iyi bir fırsat yarattı.

5G'nin küresel uygulamasıyla ilgili söylentiler, çok yüksek beklentiler ve bazı tartışmalarla yıllardır devam ediyor. Ancak tam dağıtım zaman alsa da, 5G'nin bankacılık uygulamaları da dahil olmak üzere birçok sosyal ve ticari etkileşimi değiştireceği kesin.

Yapılan araştırmalara göre Mayıs 2020 itibariyle 42 ülke, dünya çapında endüstri standartlarını karşılayan en az bir veya daha fazla 5G hizmetini kullanıma sundu. Ayrıca, Global Mobile Suppliers Association’a göre, 125 ülkeden 386 operatör bu teknolojiye yatırım yapıyor.

Tüketicilerin ve işletmelerin genel olarak 5G mobil teknolojisini 4G'den çok daha hızlı benimsemeleri bekleniyor. Koronavirüs bile, küresel 5G abonelik sayısının beş yıl içinde 2,8 milyara ulaşmasını engelleyemeyecek. Ericsson'a göre, 2025'te 5G mobil abonelik sayısında liderler ABD (%74), Kuzey-Doğu Asya (%60) ve Batı Avrupa (%55) olacak.

Her şeyden önce hız

Dijital bankacılık artık ayrılmaz bir şekilde cep telefonlarına bağlı. Mobil para ve cüzdanlar söz konusu olduğunda, hizmet tekliflerindeki en büyük değişiklik, yeni nesil mobil iletişim standardından gelecek.

Tam bu noktada 5G'nin üç ana faydası üzerinde durabiliriz. Her şeyden önce, hızlı. 5G, verileri 4G'den 10 ila 20 kat daha hızlı aktarma şansına sahip. Günümüzde 5G için ortalama indirme süresi saniyede 1 GB'a eşit. Örnek vermek gerekirse, iki dakikadan biraz uzun 600 MB'lık bir videoyu 5G ile 30 saniyede indirebileceksiniz.

İkinci avantaj ise 5G’nin daha düşük gecikme süreleriyle çalışması. Gecikme süresi, bir kişinin eylemi ile eylemin gerçekleşmesi arasında geçen süreyi tanımlar.  Buna, oynat düğmesini tıklamanız ile videonun oynamaya başladığı an arasındaki süreyi örnek verebiliriz. Western Digital, gecikmenin 4G cihazlarda 40 ila 50 milisaniye olduğuna, 5G cihazlarda ise 10 milisaniyeden az sürdüğüne dikkat çekiyor.

Üçüncü avantaj ise bağlantı zenginliği. 5G, özellikle otomobillerin, ev aletlerinin ve diğer birçok akıllı cihazın internete bağlanması ya da Nesnelerin İnternetinin (IoT) gelişimi için olasılıklar yaratıyor. 5G, bir kilometrekarede bir milyona kadar cihazı destekleyebilecek. Bu da daha fazla bağlantı, daha fazla veri aktarımı, daha akıcı ve kaliteli hizmetler anlamına geliyor.

5G bağlantı teknolojisi bankalara ne katacak?

5G’nin sundukları ve avantajlarından bahsettiğimize göre bunun sonucunda bankacılık sektörünün nasıl değişeceğine bakalım.

Genel performans iyileştirmeleri

5G ağlarının getireceği hız artışı, finans kuruluşlarının daha karmaşık süreçleri çok daha hızlı gerçekleştirmelerini sağlayacak. Örneğin, tüketici bir araba veya başka bir pahalı ürün almak isterse, kredi kontrolü ve ilgili işlemler çok daha hızlı ve sorunsuz gerçekleşecek. Bu doğrultuda, para transferleri ve yatırımlar da daha hızlı olacak.

Dijitalleşmede önemli bir adım olacak

Koronavirüs pandemisi, geleneksel bankalara ve finans kuruluşlarına dijitalleşmenin kaçınılmaz olduğunu fark ettirdi. 5G teknolojisi, kurumların daha verimli bankacılık uygulamaları ve web siteleri oluşturmasına olanak tanıyarak, verilerin çoğunun bulutta depolanacağını, daha hızlı ve daha sorunsuz bir kullanım sağlayacağını gösterdi. IoT'nin yaygınlaşması, ek müşteri etkileşimlerine katkıda bulunacak ve yüksek bağlantı sayesinde yoğun nüfuslu alanlarda para işlemleri yavaşlamayacak.

Finans kurumları, artırılmış gerçekliği (AR) de dahil edebildikleri için mobil uygulamalar ve web siteleri daha yaratıcı hale gelecek.

Müşterilerle kişiselleştirilmiş etkileşim için dijital şubelerin oluşturulmasına izin verebilir. Mobil bankacılık ve 5G'nin birleşimiyle çok fazla şubenin olmadığı kırsal alanlarda daha fazla müşteriye ulaşım sağlanacak.

ATM'leri 5G'ye yükseltmek de daha hızlı hizmet sunacak. İnsanlar paralarını istedikleri zaman ve istedikleri şekilde çekebilecek.

Gelişmiş güvenlikle dolandırıcılığı önleme

Daha hızlı ağlar sayesinde satın alma sırasında daha fazla verinin gelmesiyle dolandırıcılık önleme sistemleri, dolandırıcılık işlemlerini daha hızlı tespit edebilecek. Aynı zamanda bir müşterinin biyometrik verileri gerçek zamanlı istendiğinde 3D Secure kimlik doğrulama süreçlerini hızlandıracak.

Yakın gelecekte 5G, finans kurumlarının yanı sıra fintech'ler ve üçüncü taraf sağlayıcılar için de birçok olanak sağlayacak. Bu yeteneklerin ne zaman yaygınlaşacağını tam olarak söylemek zor olsa da, 5G mobil ağı dünyanın dört bir ucunda dağıtılmaya devam ediliyor. Ancak finans kuruluşlarının 5G teknolojisini uygulamak için strateji çalışmalarını bugünden sürdürmeleri gerekiyor.