Bulut tabanlı sanal POS çözümleri ile e-ticarete başlamak çok kolay
14.07.2022
Sosyal Medya

Bulut tabanlı sanal POS çözümleri ile e-ticarete başlamak çok kolay

İşini internete taşıyarak satışlarını artırmak isteyen işletmelerin, potansiyel müşterilerine sunacakları ödeme seçenekleri konusunda olabildiğince esnek olmaları gerekiyor. Küçük ölçekli işletmelerin sadece havale, EFT ve kapıda ödeme seçenekleri ile ilerlemeye çalışmaları çok sayıda müşteriyi kaçırmalarına neden oluyor. Bu nedenle kendi sanal mağazasından satış yapmaya başlamak isteyen işletmelerin, internet üzerinden yapılan alışverişlerde açık ara en çok tercih edilen ödeme aracı olan kredi kartları ile ödeme alabilmesi gerekiyor.

İnternet sitesi üzerinden gerçekleşen satışlarda kredi ve banka kartları aracılığıyla ödeme alınabilmesini sağlayan sanal POS’lar, e-ticarete başlamak isteyen küçük ve orta ölçekli işletmeler için bazen karmaşık bir süreç olarak görülebiliyor. Diğer ödeme yöntemlerine göre daha hızlı ve kolay bir çözüm sunan sanal POS’ları kullanabilmek için bankalara başvuruda bulunarak gerekli evrakları ve teknik yeterlilikleri sağlamak gerekiyor. Bu zorluklarla uğraşmak istemeyen işletmeler, sanal POS’u bir hizmet olarak sunan ödeme çözümü sağlayıcıları ile anlaşarak hem işlerini hızlıca çözüyor hem de maliyetlerini düşürüyor.    

Bankalarla tek tek uğraşma dönemi bitiyor

Sahip olduğu e-ticaret sitesine sanal POS almak isteyen işletmelerin bankaların istediği vergi levhası, ticari sicil belgesi, imza sirküleri gibi gerekli belgeleri hazırlayarak başvuruda bulunması gerekiyor. Ayrıca alışveriş güvenliğinin sağlanabilmesi için bir SSL sertifikasına sahip olmak da gerekiyor. Banka yetkililerinin yaptığı incelemeyi başarı ile geçen işletmeler sanal POS almaya hak kazanıyor.

Her bir kredi kartının sunduğu taksit, indirim ve puan uygulamalarını müşterilere sunabilmek için çok sayıda bankadan sanal POS almak oldukça zahmetli ve maliyetli bir hale dönüşüyor. Bunun yerine bulut ortamında çalışan yeni nesil sanal POS çözümleri sunan hizmet sağlayıcıları ile çalışarak tüm bu zorluklarla uğraşmaya gerek kalmadan hızlı ve kolay bir şekilde sanal POS sahibi olunabiliyor. Bulut ortamında çalışan yeni nesil sanal POS çözümleri, pahalı donanım yatırımları ve lisans ücretleri gerektirmediği için e-ticarete başlamayı planlayan girişimciler için en uygun seçenek olarak öne çıkıyor.

Bulut tabanlı yeni nesil sanal POS çözümlerinin başlıca avantajları şöyle sıralanabilir;

  • Başarı ile tamamlanan satışlarda işlem tutarı anında işletme hesabına aktarılır.
  • İşletmeler ödeme kanallarını istedikleri gibi kategorilere ayırabilir ve her bir kategorinin komisyon oranını özelleştirebilir.
  • Uçtan uca güvenlik çözümleri sayesinde tüm işlemler servis sağlayıcısının güvencesi altında gerçekleşir.
  • Değişen yasal regülasyonlarla gelen yeni kurallar otomatik olarak sisteme yansıtılır.
  • SMS ve mobil uygulama entegrasyonu yapılabilir.
  • Bankalarla tek tek anlaşma yapmaya gerek kalmadan çok sayıda farklı kart ile alışveriş imkanı sunulabilir.
  • Kredi kartlarının sadakat programlarından kazanılan puanlar, özel taksitlendirme seçenekleri ve indirimlerden yararlanılabilir.
  • Geçmişe dönük olarak sipariş bilgileri ve işlem detayları kolayca raporlanabilir.

PayFlex Sanal POS ile hemen internetten ödeme almaya başlayın

İnnova tarafından geliştirilen PayFlex Sanal POS’u tercih eden işletmeler, Türkiye’nin en büyük 13 bankasına ait kartlardan anında ödeme almaya başlıyor. Bulut ortamında çalışan PayFlex Sanal POS, düşük maliyetli bir tahsilat çözümü sunarken, yazılım veya donanım olarak ek bir yatırım yapmaya da gerek kalmıyor.

Ek bir komisyon olmadan döviz ile yapılan ödemeleri de alabilen PayFlex Sanal POS’u kullanmak isteyen işletmeler, tahmini işlem sayısına göre belirlenen esnek ücretlendirme modelinden faydalanabiliyor.

PCI DSS Level 1 sertifikası sayesinde kredi kartlarını güvenli bir şekilde saklayabilen PayFlex Sanal POS, ödeme linklerini SMS ve e-posta ile de müşterilere iletebiliyor.

Bulut altyapısında birden çok sunucu üzerinde yük dağılımı yaparak çalışan PayFlex Sanal POS bu sayede tahsilat süreçlerini de hızlandırıyor. Herhangi bir bankanın sisteminde sorun olması durumunda ödeme işlemi otomatik olarak çalışır durumdaki diğer bir bankanın sanal POS’una yönlendirilerek satış işleminin tamamlanması sağlanıyor.

128 bit SSL’in yanı sıra Visa, Verfied by Visa ve MasterCard SecureCode sertifikalarının gerektirdiği güvenlik kriterlerini de sağlayan PayFlex Sanal POS, uluslararası standartlarda güvenlik sağlıyor.

Windows, Linux ve Unix tabanlı tüm platformlarla çalışabilen PayFlex Sanal POS ile  .NET, Java, PHP ve ASP dilleri için kod örnekleri ve zengin bir dokümantasyon bulunduğu için websitesi entegrasyonu kolay ve hızlı bir şekilde tamamlanabiliyor.