Apple Pay'den Sonra Android Pay de Geliyor!
16.04.2015
Sosyal Medya

Apple Pay'den Sonra Android Pay de Geliyor!

Google’ın Kıdemli Başkan Yardımcısı Sundar Pichai tarafından yapılan açıklamada Pichai, Android Pay’in Google Wallet gibi ayrı bir uygulama olmayacağını belirtti. Bu açıklama da, son kullanıcıların kullanacağı bir uygulamadan ziyade geliştiricilerin Google’ın sağlayacağı API’lerle entegre ettiği uygulamaları içerisinden ödeme alma özelliği ekleyeceğini gösteriyor. Bu özelliği ile Android Pay, Apple Pay’in gömülü uygulamasından farklı bir yöntemle son kullanıcılara sunulmuş olacak gibi görünüyor.
 

Google Pay, kullanıcının kredi kartı bilgisini cihaz üzerinde tutarak üçüncü parti geliştiricilere güvenli bir şekilde kredi kartı ile satış imkanı sunacak. API’lar ile geliştiricilere sunulacak olan bu özellikte, geliştiriciler kredi kartı bilgisine değil, işlemi başlattıklarında tek seferlik kullanımı olan bir koda erişebilecekler. Böylelikle, son kullanıcılar kredi kartı bilgisini sadece Google’a vererek güvenli bir şekilde tüm kredi kartı işlemlerini gerçekleştirebilecekler. Mobil ortamdan yapılan bu ödemeler, şirketlerin kredi kartı bilgisi işlemlerini gerçekleştirdiklerinden dolayı almaları gereken PCI-DSS sertifikası maliyetlerinden de kurtulacağını gösteriyor. Bahsedilen bu kod yöntemi, Apple Pay ve Samsung Pay’de de kullanılıyor ve Visa, MasterCard ve American Express tarafından da destekleniyor.
 

Apple Pay gibi Android Pay de data iletimi için NFC teknolojisini kullanabilecek ve biyometrik doğrulamayı sağlayan parmak izi okuyucularını da destekleyecek. Yeni tanıtılan Samsung Galaxy S6’da parmak izi okuyucuları sunulmaya başlamıştı ve Samsung da S6 modeli için Samsung Pay’i tanıtmıştı. Pichai, Andorid Pay’in Samsung’un S6 ile sunmuş olduğu ödeme çözümü ile yarışmak için değil, son kullanıcılara farklı ödeme yöntemleri sunmak için geliştirildiğini belirtti.

 

Mobile World Congress’te konu ile daha fazla detay paylaşmayan Pichai’nin, Mayıs 2015’te yapılacak I/O 2015’te konu ile ilgili daha fazla detay paylaşması bekleniyor.