Anında kredilerle müşterilerin alım gücünü ve satışları artırın
10.03.2022
Sosyal Medya

Anında kredilerle müşterilerin alım gücünü ve satışları artırın

Finans teknolojileri hızla gelişiyor ve bankacılık hizmetleri artık çok daha ulaşılabilir hale geliyor. Bankalar artık müşterileri için risk değerlendirmelerini saniyeler içerisinde tamamlıyor ve neredeyse anlık kredi teklifleri sunuyor. Günümüzün modern fintek ürünleri sayesinde, perakendeciler ve e-ticaret şirketleri bu teklifleri satın alma hunisindeki müşterilerine sunabiliyor. Böylece müşterilerin alım gücü ve ona bağlı olarak satışlar artıyor.

Geleneksel yöntemlerle çalışan perakendeciler ve e-ticaret şirketleri, bankaların tekliflerini müşterilerine sunmak için tek tek her bir bankayla anlaşmak zorunda kalıyor. Üstelik, bankayla kurdukları entegrasyon bankacılık mevzuatında yapılan değişiklikler karşısında yazılım geliştirmelerine ihtiyaç duyuyor. Müşterilerine yenilikçi ödeme seçenekleri sunarak rekabet avantajı elde etmek isteyen şirketler, bankalarla daha istikrarlı ve kullanıcı dostu bir entegrasyon için yeni nesil platformlara yönelmeli.

Anında kredilendirme nedir?

Anında kredilendirme, bankaların tüketicilere sundukları ve başvuru anında hemen sonuçlandırılabilen bir finansman türüdür. Günümüzde fiziksel perakendeden e-ticaret sitelerine kadar birçok çevrimiçi ve çevrimdışı satış noktasında tüketicilere bankalardan anında kredilendirme teklifleri sunuluyor. Bankaların tüketicinin kredi ve risk puanını değerlendirmesinin ardından başvurusu sonuçlanan kredi, başvurulma amacına uygun ürün veya hizmeti satın almak için kullanılmalıdır.

Ortak kredi platformu nedir?

Ortak kredi platformları, çevrimiçi ve çevrimdışı satış yapan şirketleri birçok büyük bankanın müşterileri için sunduğu anında kredilendirme tekliflerine ulaştırıyor ve bunların kullanılmasını sağlıyor. Ortak kredi platformları üzerinden müşterilere sunulan anında kredilendirme meblağları, doğrudan satıcıların hesaplarına aktarılıyor ve ürün ya da hizmet satışının gerçekleşmesi sağlanıyor. Paranın doğrudan satıcıların hesabına yatıyor olması ise sürecin hem güvenliğini hem de hızını artırıyor.

Ortak kredi platformlarının tek avantajı tüketicilerin alım gücünü artırması değil. Örneğin, bir e-ticaret sitesinden alışveriş yapan müşteri, anında kredilendirme teklifini değerlendirmek ve satın alma işlemini tamamlamak için alışverişlerini yarıda kesmek zorunda kalmıyor. Birkaç tıklamayla çekilebilen anında kredilere, 750 ile 25.000 TL arasındaki ürün veya hizmet satın almak için başvurulabiliyor.

PayFlex Ortak Kredi Platformu (OKP) nasıl çalışır?

İnnova tarafından geliştirilen ve dünyaya sunulan yerli çözüm PayFlex Ortak Kredi Platformu (OKP), işletmelerin çevrimiçi ve çevrimdışı satış yaparken Garanti, Yapı Kredi, ING, Türkiye İş Bankası, Deniz Bank, Akbank ve Fibabanka’nın anında kredilendirme tekliflerini müşterilerine sunmalarını sağlıyor. Üstelik, müşteriler bu yeni ödeme yönteminden faydalanmak için alışveriş deneyimlerini yarıda kesmek zorunda kalmıyor.

PayFlex OKP, işletmelerin bankacılık mevzuatındaki değişimler için yazılım geliştirmeleri, masraf veya herhangi bir efor sarf etmesini gerektirmiyor. İnnova’nın uzman mühendisleri tarafından gerçekleştirilen tüm uyumluluk çalışmaları sayesinde mevzuatlardaki değişikler gecikmeksizin PayFlex OKP’ye ekleniyor.

PayFlex OKP kullanan işletmelerin müşterileri, 25.000 TL’ye kadar olan çevrimiçi ve çevrimdışı alışverişlerinde platforma kayıtlı bankalardan istediklerinin herhangi birisinin teklifini değerlendirmeyi seçebilir. Öte yandan işletmeler ise müşterilerine hangi anlaşmalı bankaların tekliflerini sunacaklarını birkaç basit dokunuşla özelleştirebilme şansına sahip.

PayFlex Ortak Kredi Platformu’nun avantajları

Tek bir entegrasyonla işletmeleri Türkiye’nin en büyük bankalarının anında kredilendirme altyapılarına bağlayan PayFlex OKP, aynı zamanda bankaların müşterilere sağlayacağı kredilere dair süreçlerin anlık ve otomatik olarak tamamlanmasını sağlıyor. İşletmeler PayFlex OKP üzerinden anında kredilendirme teklifinden yararlanabilecek müşterileri ve bu ödeme seçeneğiyle satın alınabilecek ürün ile hizmetleri belirleyebiliyor.

PayFlex OKP’nin sağladığı yeni nesil ödeme seçeneği, kredi kartı kullanmayan veya taksitli satın alınmaya uyumlu olmayan ürün ve hizmetleri satın almak isteyen müşterilere güvenli ve alternatif bir yol sunuyor. Öte yandan yetersiz limit ve kredi kartı kullanmamak gibi alışverişlerin tamamlanmasını engelleyen zorlukları da ortadan kaldırıyor.