Açık Bankacılık ve Kartlı Ödeme Sistemleri
17.10.2018
Sosyal Medya

Açık Bankacılık ve Kartlı Ödeme Sistemleri

Alternatif ödeme altyapılarının gelişimi açık bankacılık uygulamalarıyla daha da hız kazanırken, alternatif ödeme araçları kredi kartı kullanım alışkanlarını şekillendirmeye devam ediyor.

 

Avrupa Birliği bünyesinde 13 Ocak 2018 itibariyle yürürlüğe giren Ödeme Sistemleri Direktifi (Payment Services Directive) finans sektörünü ciddi anlamda yeniden şekillendirecek bir takım değişiklikler öngörüyor. Açık bankacılık olarak da adlandırılan bu yeni yapılanmanın ilk dişe dokunur aksiyonları İngiltere’de hayata geçmeye başladı. Yakın bir gelecekte, müşteri ve banka arasına konumlanacak katma değerli hizmet sağlayan aracı kurumlar, müşteriler adına ödemeler gerçekleştirmeye başlayacaklar. Ödeme sistemlerini bankaların tekeli dışına taşımak bu sektörü başlı başına değiştirmek anlamına geliyor ve kartlı ödeme sistemlerinden büyük gelir akışı sağlayan bankalar bu gelişmelerden pek de memnun değiller.

 

Yetkilendirilmiş tüm kurumlar artık ödemeye aracılık edebiliyorlar, ilgili kurumun bir banka olması zorunluluğu ortadan kalkmış durumda. Kartlı ödeme sistemleri açısından bakacak olursak bankaların hali hazırda konumlandırdıkları sistemler mevcut ancak bu sistemler yeni nesil FinTek girişimleri için büyük maliyetler anlamına geliyor. Doğrudan Borçlandırma Sistemi (DBS) gibi alternatifler ise tekrarlayan düzenli ödemeler için uygun olsa da operasyonel yükleri nedeniyle cazip olmaktan uzaklar. Peki bu noktada kartlı ödemenin temelinde ne yatıyor? Kart aslında PIN ya da imza ile doğrulanan ve harcamayı yapan kişiyi teyit eden bir numara serisi. Açık bankacılık sistemleriyle beraber bu numara serisi, bazı doğrulama adımlarından (çift faktörlü doğrulama vb.) geçtikten sonra banka hesabından doğrudan ödeme yapılmasına aracılık edecek.

 

 

Alternatif Ödeme Araçları Gelişiyor

Açık bankacılık sistemlerini kullanan bir kurum kartlı ödeme almak yerine token kullanarak maliyetlerini çok aşağıya çekebilir zira sisteme dahil olmanın bankacılık sistemine göre kolay olması nedeniyle bir çok kurum bu hizmeti verecek ve bu alanda oluşan rekabet genel olarak maliyetlerin düşmesine yol açacak. Kartlı ödemeler alanında büyük hacme sahip olan e-ticaret sektörü bu alanda hizmetler vermeye başladı. Kredi kartı komisyonları ve muhtelif masraflar nedeniyle kısıtlı kar marjını artırmak adına bu alanda alternatif ödeme araçlarına yöneliyorlar.

 

Çok da uzak olmayan bir gelecekte fiziksel kart ya da POS cihazı gerektirmeyen bir ödeme altyapısının yaygınlaşacağını söyleyebiliriz. Üstelik bu sistem, gelişen teknoloji ve rekabet şartları sayesinde uygun maliyetlerle esnafın da yüzünü güldürecek. Yaygınlaşması gelişmekte olan pazarlarda biraz zaman alacak olsa da gittiğimiz yönün bu istikamette olduğu açık. Peki kartlı sistemler tamamen tarihe mi karışacak? Bunu söylemek güç. Yurt dışına tatile gittiğimizde ya da kartsız ödeme altyapılarının yaygın olmadığı ortamlar dışında kartlı ödemelerin giderek azalacağını tahminlemek mümkün.

 

Kart üzerinde chip zorunluluğu 2005-2006 döneminde gündemdeydi. Bu tarihten beri kart kullanan kişiler kredi kartının eski nesil sürgülü teknolojisinden bihaberler. Yeni nesil bu tür teknolojik değişimlere kolay adapte oluyor. Yakın zamanda kartsız ödeme sistemleriyle beraber dijital cüzdanların yaygınlaştığı bir devri yaşıyor olacağız. Kasetten CD’ye, CD’den mp3’e, mp3’ten online müzik servislerine giden bir serüven içinde farklı pek çok teknolojiyi deneyimlererek ilerledik. Bu çerçeveden baktığımızda ödeme yöntemlerindeki alışkanlığın da gelişen teknolojiyle birlikte giderek evrileceğini ufukta görebiliyoruz. Siz de bu açıdan hayatı kolaylaştıran, verimliliği artıran ve hatta kurumlardaki kâr marjına destek olabilen bir ödeme altyapısıyla tanışmanın zamanı geldi diye düşünüyorsanız, İnnova’nın bu konuda uzman ve deneyimli ekiplerinden faydalanabilirsiniz.

 

Örneğin; ödeme sistemleri alanında uzun yıllardır sektörün ihtiyaçlarına yön veren PayFlex Ödeme Çözümleri sayesinde siz de iş akışınıza uygun bir teknolojiye kavuşabilirsiniz. Sanal POS, kredi kartı saklama, düzenli ödeme talimatları, mikro ödeme, mobil ödeme ve dijital cüzdan gibi farklı modül seçenekleriyle size özel kurgulanacak PayFlex Ödeme Çözümleri ile yeni nesil teknolojinin sunduğu alternatif ödeme kanallarında çok daha aktif hizmet verebilmeniz mümkün.PayFlex ürünümüzle tanışmak ve uzman görüşü almak için PayFlex Ödeme Çözümleri sayfamızı ziyaret edin.