Zamanla Rekabet İçin Mobilite
19.09.2013
Sosyal Medya

Zamanla Rekabet İçin Mobilite

Akıllı telefonlar geçtiğimiz yıllarda fotoğraf makinelerinin yerini aldı, paranın yerini aldı, navigasyon cihazlarının, mobil oyun konsollarının, konser ve maç biletlerinin, not defterlerinin, hesap makinelerinin yerini aldı. Üstelik hızla da yayılıyorlar. Bu yılın sonuna kadar 1,4 milyar akıllı telefonun birilerinin elinde dolaşması bekleniyor. Bunlara bir de tabletleri, dokunmatik ekranlı dizüstü bilgisayarları ekleyin.
 

Peki, bunca şeyin yerini alan, bunca şeyi değiştiren bir kavramın sizin yaptığınız işi de değiştirme potansiyeli yok mu? Elbette var. Özellikle son dönemde giderek çeşitlenen mobil cihazlar ve mobil internet erişiminin yaygınlaşması, mobili gündemin en sıcak konularından biri haline getirdi. Kurumlar şu ara çalışanlarını en verimli ve güvenli yoldan nasıl mobil hale getirebileceklerinin kurgusunu yapıyorlar.
 

Geleneksel misiniz, yenilikçi mi?

Temel olarak günümüzün teknolojik eğilimleri eşliğinde şirketleri iki ayrı kategoriye ayırmak mümkün: Geleneksel olanlar ve yenilikçi olanlar. Geleneksel şirketler mobilite, bulut bilişim ve benzeri kavramlara biraz uzaktan ve çekingen bir şekilde yaklaşırken, yenilikçi şirketler çağdaş teknolojinin kurumlarına olan katkısını mümkün olduğunca değerlendirmek istiyorlar.
 

Diğer yandan şu bir gerçek ki, mobil çalışma anlayışına karşı daha girişken bir anlayışı benimseyen kurumlar, bu geçişi erteleyenlere göre daha fazla avantaj elde ediyorlar. Yüksek gelir, kâr artışı, üretkenlik, pozitif marka etkisi ve mutlu müşteriler gibi…
 

Tabii mobil çalışma anlayışını şirket kültürünün bir parçası haline getirirken riskleri azaltmak adına uygulamayı doğru yapmak da önemli. O nedenle bu işi çalışma kültürünün bir parçası haline getirmek isteyenlere birkaç öneride bulunmak isterim:
 

Tedbirli olun, ama karşı çıkmayın: Mobil çalışma anlayışına karşı daha proaktif bir anlayışı benimsemenizde büyük fayda var, ama risklerinizi de planlayın. Özellikle cihaz ve veri güvenliği tarafına iyi odaklanmanız gerekir. Çalışanlara üretkenlik sağlayacak uygulamaları tercih edin: Günümüz mobil ekosisteminde etkisini anında gösteren, kullanımı keyifli ve işini gayet iyi yapan birçok alternatif var. Bunlar çalışanlarınızın uyumunu da kolaylaştıracaktır.
 

Yenilikçi kurumları örnek alın: Her şeyi tek başınıza deneyerek öğrenmek zorunda değilsiniz. Etraf sizden önce bu kavramı hayata geçiren şirketlerin başarı ve başarısızlık hikayeleriyle dolu. Bunları okuyun ve planlarınızı bu doğrultuda yapın.
 

Riskleri anlayabildiğiniz ve doğru yönetebildiğiniz sürece, mobil dünyanın getirilerinden alabildiğine faydalanmamanız için hiçbir sebep yok.