WiFi 6 teknolojisi kurumlara ne fayda sağlayacak?
2.03.2021
Sosyal Medya

WiFi 6 teknolojisi kurumlara ne fayda sağlayacak?

Wi-Fi 6'nın avantajlarından yararlanmak için, işletmelerin önce bir geçiş stratejisine ihtiyacı var. Bu stratejinin başlıca iki adımıysa, daha fazla güç ve daha hızlı uplink’ler uygulamayı içeriyor.

Wi-Fi 6 nedir?

Wi-Fi 6 (802.11ax), 2013 yılında tanıtılan ac standardının (Wi-Fi 5) halefidir. Dünya çapında en yaygın kullanılan kablosuz ağ standardı olan 802.11, Elektrik ve Elektronik Mühendisleri Enstitüsü (IEEE) tarafından belirlenir. Bu standart, 802.11 sertifikasına sahip tüm cihazların birbiriyle uyumlu olmasını sağlar. Bağlantı ilk tanıtıldığından bu yana belirli aralıklarla yeni standartlar eklenerek hız, kapsama alanı ve güvenlik gibi özellikleri değişiyor, gelişiyor. Wi-Fi 6 ise bu aralıksız evrimde sadece bir adım daha olarak görülüyor. En son standart olan Wi-Fi 5’ten sonra dünyadaki internet bağlantı sayısının artması ve bağlantı biçimlerimizin değişmesi de Wi-Fi 6’nın ortaya çıkmasında rol oynadı.

Yeni ağ donanımları artık 802.11ac kablosuz teknolojisi ile donatılmış olarak gelmeye başladı. Endüstri 802.11ax'e veya bir diğer deyişle Wi-Fi 6'ya geçmiş gibi görünüyor. Konu herhangi bir yeni Wi-Fi standardı olduğunda, soru ona geçip geçmeyeceğiniz değil ne zaman ve nasıl geçeceğinizdir. Bu yazımızda hem WiFi 6’nın kurumunuz için sağlayabileceği faydaları hem de ona geçiş stratejiniz için faydalı ipuçları bulacaksınız.

Wi-Fi 6'nın kurumlar için faydaları

WiFi 6’nın getirdiği iyileştirmelerin çoğu yoğun kablosuz bağlantıya ev sahipliği yapan konumlar veya VoIP trafiği gibi belirli ortamları veya uygulamaları hedefliyor. Aşağıda Wi-Fi 6'nın başlıca avantajlarını ve bunları gerçekleştiren teknolojileri görebilirsiniz.

  • Ortogonal frekans bölmeli çoklu erişim sayesinde mevcut bant genişliğinin daha verimli kullanımı.
  • Çok kullanıcılı eşzamanlı aktarımın 4x4 akışlardan 8x8 akışlara genişlemesi.
  • Spektrumun kullanıma uygun olup olmadığını belirtmek için aynı frekanstaki trafiğe renkler atayan Temel Hizmet Kümesi renklendirmesi kullanılarak iyileştirilen mekansal yeniden kullanım ve performans.
  • 1024 kareli genlik modülasyonu gibi yeni modülasyon teknikleri sayesinde %25'lik performans artışı potansiyeli.
  • Yeni bir uyanma süresi seçeneği olan Hedef Uyanma Süresi, istemci istasyonun bir erişim noktasının (AP) onunla ne sıklıkta iletişim kurabileceğini programlamasına olanak vererek daha verimli pil kullanımı sağlar.

Bu avantajlar Wi-Fi 6 destekli istemci cihazların sayısıyla doğru orantılı artacaktır. Mobil cihaz geliştiricileri, Wi-Fi 6'ya özellikle pil ömrünü iyileştireceği için sıcak bakıyor ve hızlı bir benimseme süreci geçirmeleri bekleniyor.

WiFi 6’ya geçiş adımları

Wi-Fi 6, tıpkı selefi gibi birden fazla ağ cihazları üreticisinin üye olduğu ve ağ standartları belirleyen IEEE (Elektrik ve Elektronik Mühendisleri Enstitüsü) tarafından geliştirildi. Dolayısıyla Wi-Fi 6 teknolojisi, mevcut olan neredeyse tüm teknolojiler ve cihazlarla uyumlu çalışıyor. Bu nedenle kurumların yeni kablosuz ağ standardı olan Wi-Fi 6’ya geçişi diğer teknoloji yatırımlarına kıyasla daha sorunsuz gerçekleşebilir. Aşağıda başarılı bir geçiş için önerilerimizi bulabilirsiniz.

Kademeli adımlar

Temel bir geçiş stratejisi olarak bir sonraki kablosuz LAN donanımı yatırımınızı gerçekleştirirken altyapınıza Wi-Fi 6 access point’leri (AP) ekleyebilirsiniz. Böylece istemcileri ve altyapı anahtarlarını yükseltirken Wi-Fi 6 özelliklerini kullanmaya başlayabilirsiniz Wi-Fi 5, 2,4 GHz bandındaki istasyonları desteklemezken, Wi-Fi 6 destekler. Bu nedenle, Wi-Fi 6 selefine kıyasla daha iyi geriye dönük uyumluluk sunar.

Daha fazla güç

Daha fazla uzamsal akışla çalışan Wi-Fi 6 sinyalleri önceki nesillere göre daha fazla güç gerektirir. Bu nedenle, Wi-Fi 6'nın tüm özelliklerini kullanmadan önce, AP'lerinize yeterli gücü sağlayabildiğinizden emin olmanız gerekir. Power over Ethernet Plus'ın artık bir gereklilik olduğunu varsaymalı, kullanmayı planladığınız Wi-Fi 6 seçeneklerine ve gereksinimlerinin neler olduğuna yakından bakmalısınız. Bazı AP'lerin birden çok bağlantı noktası vardır ve birkaç bağlantı noktası üzerinden güç alabilir. Bu, AP'nize başka bir Ethernet kablosu bağlamanız gerektiği anlamına gelir, ancak aynı zamanda bant genişliği avantajları da elde edersiniz.

Daha hızlı bağlantı

Wi-Fi 6 AP'ler, Gigabit Ethernet uplink'i bir darboğaz haline getirme potansiyeline sahip olan 1 Gbps üzerinde işlem hacmi üretebilir. Yukarıda belirtildiği gibi, bazı AP'ler, iki bağlantı noktasını tek bağlantı noktasında birleştirebilen çok bağlantılı bağlantı toplama gruplarını destekler. Wi-Fi 6'nın daha yüksek uplink veriminden yararlanmak istiyorsanız, bir sonraki anahtar altyapısı yenilemeniz sırasında yüksek hızlı bakır bağlantı noktalarının kullanılabilir olmasını planlayın.