Tıpta yapay zeka devrimi nereye gidiyor?
26.01.2022
Sosyal Medya

Tıpta yapay zeka devrimi nereye gidiyor?

Yapay zeka, tıp alanında verileri taramak, tedavi sonuçlarını ve hasta deneyimlerini iyileştirmeye yardımcı olacak içgörüleri ortaya çıkarmak için makine öğrenimi modellerini kullanıyor. Bilgisayar bilimi ve bilişim alanındaki son gelişmeler sayesinde, yapay zeka (AI) hızla modern sağlık hizmetlerinin ayrılmaz bir parçası haline geliyor. AI algoritmaları ve uygulamaları, klinik ortamlarda ve devam eden araştırmalarda tıp uzmanlarını destekliyor.

Sağlık hizmetlerinde yapay zeka uygulamaları neler kazandırıyor?

Yapay zeka günümüz tıbbi ortamlarında çoğunlukla klinik karar desteği ve görüntüleme analizi için kullanılıyor. Klinik karar destek araçları, doktorlara hastalarıyla ilgili bilgilere ve içgörülere daha hızlı erişim sunarak, uygulanacak tıbbi tedaviler, ilaçlar ve hastanın diğer ihtiyaçları hakkında verecekleri kararları destekliyor. Öte yandan, bilgisayarlı tomografi, MR ve röntgen gibi tıbbi görüntüleme sonuçlarında insan radyologların gözünden kaçabilecek lezyonlar ve diğer bulguların fark edilmesi için AI araçlarından faydalanılıyor.

Veri analizi her yerde kolaylık sağlıyor

Yapay zekanın veri analizi yetenekleri, yalnızca doktorların değil, hemşirelerin ve hasta bakıcıların da işini kolaylaştırıyor. Makine öğrenimi modelleri, yoğun bakımdaki hastaların durumunu takip etmek ve belirli risk faktörlerinin arttığı durumlarda sağlık personelini uyarmak için kullanılıyor. Gerçek zamanlı veri analizi, kalp monitörleri gibi tıbbi cihazlardan toplanan hayati verileri izlerken, toplanan verilerden sepsis gibi tıbbi komplikasyon belirtilerinin izlerini de analiz edebiliyor.

Yapay zekanın yaygın kullanımından önce hastane yönetimi nasıldı?

Yapay zeka, dönüştürdüğü her sektörde olduğu gibi tıp alanına da profesyonellerin işlerini daha iyi yapmalarını sağlayan kabiliyetler getirdi. Yapay zekanın hastane yönetiminde yaygın kullanılmaya başlanmasından önce birçok süreç geleneksel şekilde kağıt ve kalemle çevrimdışı olarak, sağlık personellerinin eforlarıyla gerçekleştiriliyordu. Bağlantılı nesneler ve cihazlar, bunlar üzerinde çalışan yapay zeka modelleri ve hastane yönetim sistemleri, hem hastaların deneyimini ve tedavi sonuçlarını iyileştirmeye hem de hastanelerin çok daha az eforla eskisinden çok daha verimli yönetilmesine olanak tanıdı.

Yapay zeka tıp alanında hangi avantajları sağlıyor?

Yapay zeka tıp alanının birçok farklı bölümünde doktorlara, sağlık personeline ve hastalara faydalar sağlamanın yanı sıra, araştırmacıların yeni ilaçlar keşfetmesini de hızlandırıyor.

Tıbbi görüntülemede yapay zeka

Yapılan araştırmalar, yapay sinir ağları tarafından desteklenen yapay zekanın meme kanseri belirtilerini ve diğer koşulları tespit etmede insan radyologları kadar etkili olduğunu gösteriyor. AI, klinisyenlerin hastalığın erken belirtilerini tespit etmesine yardımcı olmanın yanı sıra, hasta geçmişinin önemli bölümlerini tespit edip ilgili görüntüleri onlara sunarak, klinisyenlerin takip etmesi gereken çok sayıda tıbbi görüntüyü daha yönetilebilir hale getiriyor.

Hızlandırılmış ilaç geliştirme

İlaç keşfi, ilaç geliştirme çalıştırmalarının en uzun ve maliyetli bölümünü oluşturuyor. Yapay zeka, yeni ilaç geliştirme maliyetlerinin azaltılmasına başlıca iki şekilde yardımcı oluyor: Daha iyi ilaç tasarımları yaratmak ve gelecek vaat eden yeni ilaç kombinasyonları bulmak. Yapay zeka, tıp endüstrisinin karşı karşıya olduğu birçok büyük veri zorluğunun üstesinden gelme potansiyeli gösteriyor.

Hasta bakımı

Eğitimli bir makine öğrenimi algoritması, hasta hala odadayken doktorlara ve hemşirelere tedaviler ve prosedürler hakkında kanıta dayalı bilgiler içeren değerli sonuçlar vererek teşhis ve tedavi süresinin kısaltılmasına yardımcı oluyor.

Hata azaltma

Yapay zekanın hasta güvenliği üzerindeki etkisini inceleyen bilimsel araştırmalara göre, yapay zeka destekli karar destek araçları hata tespitini ve ilaç yönetimini iyileştirmeye yardımcı oluyor. İnsan hatalarını azaltan yapay zeka, hastaların tedavi süreçlerini iyileştiriyor.

Doktor-hasta katılımını artırmak

Yapay zeka, hastaların aklındaki soruları yanıtlayabilir ve doktorlar olmadığında hastalara kaynak sağlayabilen sohbet robotları aracılığıyla 24 saat destek sağlayabilir. AI ayrıca potansiyel olarak soruları önceliklendirmek ve daha fazla inceleme için bilgileri işaretlemek için kullanılabilir. Bu da doktorları ve hemşireleri dikkat gerektiren sağlık değişiklikleri konusunda uyarmaya yardımcı olabilir.