Tahsilatın kolay yolu SMS ile ödeme
28.08.2021
Sosyal Medya

Tahsilatın kolay yolu SMS ile ödeme

İnternetten aldığınız ürünlere SMS ile ödeme, sattıklarınıza ise SMS ile tahsilat yapabileceğinizi biliyor muydunuz? Her e-ticaret müşterisinin bir akıllı telefonu ya da tableti bulunur. Karmaşık ödeme süreçlerinden geçmeksizin, telefonunuza gönderilecek bir SMS ile ödeme yapabilirsiniz. SMS ile tahsilat yapmak İnnova’nın geliştirmiş olduğu PayFlex Sanal Pos ürünü ile sorunsuz olarak yapılabilmektedir. Tüm SMS metin mesajlarında olduğu gibi, ödeme ve tahsilat mesajları da 160 karakter veya daha kısa olmalıdır.

SMS ile ödeme nedir?

Mobil Ödeme yöntemlerinden biri olan SMS ile Ödeme Alma, ödeme bağlantıları aracılığıyla gerçekleşen bir ödeme işlemidir. Çalışma prensibi, satıcının spesifik bir ödeme için ilgili müşteriye SMS yoluyla gönderdiği ödeme linkine dayanır. SMS ile ödeme işleminde, özel olarak oluşturulan ödeme bağlantısı SMS yoluyla alıcıya gönderilir.

Bu açıdan bakıldığında, kısa mesaj ile ödeme e-ticaret sitelerindeki ödeme düğmelerinin kişiye özel oluşturulan ve onaylı numarasına iletilen bir sürümüdür. SMS ile ödeme, müşterilerin telefondan ödeme yapmalarını kolaylaştırır. Ödeme sayfalarının mobil cihazlar için optimize edilmiş olması, kısa mesajla ödemenin deneyim açısından da muadillerini aratmamasını sağlar.

SMS ile tahsilat ne avantajlar sağlar?

SMS ile tahsilat müşterilerden, bağışçılardan ve iş ortaklarından tahsilat yapma sürecini her iki taraf için de basitleştirir. Gönderici konumundaki kişi veya gruplar için özel olarak oluşturulan SMS ile ödeme bağlantıları, tek bir dokunuşla ödeme sayfasına ulaşmayı ve ödemenin 3D Secure korumasında gerçekleştirilmesini mümkün kılar. Bu sayede SMS ile tahsilat sırasında müşterinin ödeme ve hassas bilgileri kimse tarafından görülmez. Kısa mesajla tahsilatın sağladığı avantajlar aşağıdaki gibi özetlenebilir:

  • Daha kolay ödeme: SMS ile tahsilat için müşterilere gönderilen ödeme bağlantıları, müşterilerin talep edilen ödemeleri hatırlamalarını ve gerçekleştirmelerini kolaylaştırır. Ödeme sayfalarının mobil cihazlar için optimize edilmiş olması, mobil müşterilerin anlık ödeme yapmasını mümkün kılar.
  • Akıllı tahsilat: Firmalar ve dernekler, kısa mesajla tahsilat yapmak için hiçbir altyapı yatırımına gerek duymaz. Özellikle müşteri ve destekçilerinden tekrarlı ve toplu tahsilat yapan kuruluşlar, SMS ile ödeme ve tahsilat özelliğine sahip bir sanal POS sistemiyle finans ile muhasebe departmanları üzerindeki yükü azaltabilir. SMS ile gönderilen ödeme linki istenir ise süre sınırlı olacak şekilde kurgulanabilir. Belirlenen gün/saat sonra tahsilata kapatılabilir. Ek olarak tek kullanımlık linkler de üretilebilmektedir. Tahsilat yapıldıktan sonra ödeme linki kapatılabilmektedir.
  • Hızlı tahsilat: Gönderilen tahsilat SMS’lerine eklenebilen ödeme düğmesi, müşterilerin anında ödeme yapabilmelerini sağlar ve onları ödemeye teşvik eder. Ödeme yapmak isteyen müşterilerin veya bağışçıların seçtikleri kredi kartında bakiyelerinin yeterli olup olmadığı anında bildirir.

PayFlex Sanal POS Yönetimi ile tahsilat sürecinizi çağa uyarlayın

İnnova’nın yerli ve milli Sanal POS ürünü PayFlex Sanal POS, kurumlara dünya standartlarında bulut tabanlı tahsilat kabiliyetleri sunarken, aynı zamanda SMS ile ödeme almalarını da mümkün kılar. 13 bankayla birlikte çalışabilen çözüm, yeni yasal zorunluluklar halinde kurumların hiçbir ekstra yatırım ya da geliştirme yapmasına gerek kalmaksızın tahsilat süreçlerini yürütmelerini sağlar.

PayFlex Sanal POS ile müşterileriniz için oluşturduğunuz ödeme bağlantılarını SMS yoluyla gönderebilirsiniz. Çözüm, yönetim paneli üzerinden tahsil edilmek istenen miktarın ve ödeme bağlantısının geçerli olacağı zaman aralığının seçilmesini sağlar. Kurumlar ister bir defaya mahsus, ister çoklu kullanım için uygun ödeme bağlantıları oluşturarak müşterileriyle paylaşabilir.

PayFlex Sanal POS’un avantajları

PCI-DSS 3.1 Level 1 sertifikasına sahip olan PayFlex Sanal POS, işlemlerin 3D Secure güvencesiyle gerçekleştirilmesini sağlar. Kurumlar müşterilerine sundukları ödeme sayfalarını marka kimliklerine göre özelleştirebilir ve tekrarlayan alışverişleri kolaylaştırmak için müşterilerinin kart bilgilerini herhangi bir ek ücret ödemeden saklayabilir.

Birden fazla sunucu üzerinde çalışma özelliği ve performans optimizasyonu sunan PayFlex Sanal POS, Üye işyerleri için sağlanan .NET, Java ve PHP platformlarında entegrasyon bileşenleriyle hızlı ve kolay entegrasyon sağlar.

Kredi kartı ve banka kartı işlem desteği sunan PayFlex Sanal POS, kurumların müşterilerine kart puanlarıyla ödeme yapma imkanı sunmasını mümkün kılar.

SMS ile ödemeye nasıl başvurulur?

Tüm işletmeler farklı durumlarda SMS ile ödeme üzerinden daha hızlı ve kolay tahsilat yapmaya ihtiyaç duyabilir. Bazı işletmeler ödemelerinin çoğunu tahsil etmek için kısa mesajla ödemeden faydalanırken, diğerleri bunlara nadiren başvurabilir.

SMS ile ödeme ve tahsilat yapmaya başlamak için önce işinize en uygun ve bu özelliğe sahip bir sanal POS çözümü seçmelisiniz. Örneğin PayFlex Sanal POS için buradaki başvuru formunu doldurun bir çözüm danışmanıyla iletişime geçebilirsiniz.