Sınırda IoT: Sınır bilişim ve nesnelerin internetinin kaçınılmaz yakınsaması
7.12.2021
Sosyal Medya

Sınırda IoT: Sınır bilişim ve nesnelerin internetinin kaçınılmaz yakınsaması

IoT endüstrileri dönüştürme, üretkenliği artırma ve bir zamanlar ulaşılamaz görünen yeni içgörü seviyeleri sunma kabiliyetleriyle öne çıkan bir teknoloji. Olgunluk çağına yaklaşan IoT, sektör fark etmeksizin tüm kuruluşlar için cezbedici bir devrim yaratırken, sınırda IoT ise bu teknolojiyi erişilebilir hale getiriyor ve IoT’nin avantajlarını ileri taşıyor.

Nesnelerin internetinin yaşadıkları sorunlara çözüm olacağını bilen birçok kuruluş, mevcut altyapılarının kapsamlı IoT projelerini desteklememesi nedeniyle bu teknolojinin avantajlarından mahrum kalıyor. Sınırda IoT, tekrar eden sorunlarını nesnelerin interneti ile gidermek isteyen kuruluşlar için yeni bir alternatif sunuyor. Sınırda IoT, veri kaynaklarını daha düşük maliyetler, yüksek değer ve hızlı yatırım getirisiyle sorunsuz çalışan platformlara dönüştürüyor.

Sınır bilişim, günümüzde IoT üzerinde en büyük etkiye sahip olan teknolojilerin başında geliyor. Açık bir BT mimarisi olan bu teknoloji, bilgi işlem süreçlerini verinin üretildiği konuma yakın yerlerde gerçekleştiriyor. Mesafenin azalmasıyla veri aktarımı için gereken bant genişliği düşüyor ve gecikme süreleri azalıyor. Bu sayede, akıllı nesneler verilerdeki değişikliklere anlık tepki verebiliyor. Sınırda IoT, özellikle otonom araçların sacayağını oluşturuyor.

Sınırda IoT nedir?

Sınırda IoT, en basit anlatımla, sensörlerin ve cihazların gerçek zamanlı verileri bir ağa ilettiği sistem olarak tanımlanabilir. Geleneksel IoT’den farklı olarak, verileri kaynaklarına daha yakın konumlarda işliyor. Düşük gecikme süresinin yanı sıra, gelişmiş güvenlik ve daha sorunsuz bir son kullanıcı deneyimi sağlıyor. Bu IoT yaklaşımı, önümüzdeki yıllarda yaygınlaşmaya başlayacak yüksek verimli 5G ağlarında büyük veriyi neredeyse anında işlemek için kullanılacak.

Sınırda IoT, yeni bir veri toplama yaklaşımından daha fazlasını vadediyor. Bu konsept, kuruluşlar değerli ve ilgili verilere nasıl anında erişebileceklerini keşfettikçe ivme kazanıyor. İşletmeler artık verileri toplama noktasında analiz edip değiştirebiliyor ve verileri daha da genişletmek için ek sensörler kullanabiliyor. Örneğin, bir ekipmanın hızını ve sıcaklığını izlemek için bir IoT çözümü kullandığınızı düşünün. Söz konusu ekipmanın titreşimini de ölçmek istediğinizde sisteme bir sensör daha eklemeniz gerekir. Bu noktada, genişlemeyi destekleyecek uyarlanabilir ve ölçeklenebilir bir IoT platformuna ihtiyaç duyacaksınız.

Sınırda IoT ne işe yarar?

Birçok IoT çözümü, ortak bir amaca sahip sayısız aynı sensörün uygulanmasını içeriyor. Birden fazla benzer cihazı birbirine bağlamak, IoT’nin bu döneminde görece basit bir görev. Ancak günümüzün Dördüncü Sanayi Devrimi ile şekillenen endüstriyel ortamları farklı şekillerde çalışan on binlerce farklı cihazın birbirine bağlanmasına ihtiyaç duyuyor. Sınırda IoT, mevcut teknolojiyi tamamen değiştirmeden, çeşitli formatlardaki verileri doğru şekilde çevirmek, analiz etmek ve ölçmek için gerekli dönüşümün daha kolay gerçekleştirilmesini sağlıyor.

Sınırda IoT, sınır bilişimin avantaj ve faydalarını nesnelerin internetine genişletiyor. Toplanan verileri merkezi bir sunucuya iletmeden önce uçtaki düğümlerde işlemeyi mümkün kılıyor. Bu süreç, iletilen veri hacmini etkili bir şekilde azaltıyor, bant genişliği ve altyapı maliyetlerini azaltarak daha hızlı yatırım getirisi sunuyor.

Ölçeklenebilir çözümler

IoT’nin engin yetenekleri iş dünyası tarafından benimsenirken, birçok kuruluş sınırda veri analizi sağlayan basit ve düşük maliyetli çözümlerle henüz tanışmadı. Sınırda IoT, toplanan değerli ve ilgili verilerin gerçek zamanlı paylaşımını sağlayarak, tüm veri sürecini daha uygun maliyetli hale getiren bir akım.

Sınırda IoT, nesnelerin interneti teknolojisinin bir alt kategorisi olarak henüz emekleme aşamasında. Büyük veri, sınır bilişim ve IoT teknolojilerini bir araya getiren küçük ölçekli çözümler, gelecekte küçük şirketlerin de IoT’den yaygın şekilde faydalanmalarını sağlayacak. Sınırda IoT’nin mevcut altyapının değiştirilmesini gerektirmeyen yapısı, küçük ölçekli ve ölçeklenebilir çözümlerin irili ufaklı birçok kuruluşun süreçlerine dahil olmasının önünü açacak.