Sanal Makine nedir ve nasıl çalışır?
28.12.2020
Sosyal Medya

Sanal Makine nedir ve nasıl çalışır?

Gerçek bir bilgisayar gibi işlev görerek kurumlara fayda sağlayan Sanal Makine nedir, ne gibi avantajlar sunar ve nasıl çalışır sorularını yanıtlıyoruz.

Sanal Makine nedir?

Sanal Makine (Virtual Machine-VM), gerçek bir bilgisayar olarak işlev gören bir bilgisayar dosyasıdır. Sanal makineler görüntü olarak adlandırılan işlemlerde çalışır ve kullanıcıya fiziksel bilgisayarlarının sunduğu deneyimi yaşatır.

Sanal Makineler, merkezi işlem birimleri, ağ arayüzleri, bellek ve uygulamalar gibi normal bir bilgisayarın tüm yeteneklerine ve özelliklerine sahiptir. VM görüntülerine uç nokta cihazlarında erişilir. Kullanıcı sanal bir makineye bağlandığında, VM yazılımı, uygulamaları ve yapılandırmaları, ona erişilmek için kullanılan cihazın yapılandırmasına müdahalede bulunmaz. Bu açıdan, kısıtlı erişimle çalıştırılan bir bilgisayar dosyasından farksızdır.

Bu blog yazısını bir bilgisayar ya da mobil cihaz aracılığıyla okuyorsunuz. Bir dizüstü PC, masaüstü PC ya da mobil cihazda bu içeriği görüntülemek için bir işletim sistemi kullanılması gerekir. İşletim sisteminizin siz farkında olmadan, başka bir işletim sistemini içinde çalıştırılıyor olması mümkündür. Bir Sanal Makine kurduğunuzda yaptığınız işlem, fiziksel bir bilgisayarın içine sanal bir bilgisayar oluşturmaktır. Bu bilgisayar ana sistemden ayrı bir işletim sistemine ve donanım özelliklerine sahip olabilir.

Sanal Makine nasıl çalışır?

Sanal Makineler, donanımdan ayrılmış katmanda bir bilgisayarın sanal örneğini çalıştırırlar. Bu işlem sanallaştırma (virtualization) tekniği sayesinde mümkündür. Makinenin kaynaklarının sanallaştırılma işlemi, VM'leri oluşturan, barındıran ve çalıştıran hipervizör adı verilen bir yazılım tarafından gerçekleştirilir.

Sanallaştırma sayesinde, VM'ler kullanıcılar için sanal bir ortam oluşturur. Sanal makineler, bilgisayarın işletim sistemindeki bir pencerede işlem olarak çalışır. Kullanıcılar bu ortamlarda uygulamalar çalıştırabilir, veri depolayabilir ve herhangi bir bilgisayarda yapılabilecek herhangi bir eylemi gerçekleştirebilir. Sanal Makineler, işletim sistemini bir yazılım yerine bilgisayarın yerel donanımında çalıştıklarına inandırarak çalışır, dolayısıyla bir bilgisayarın tüm kabiliyetlerine sahiptir.

Sanal Makinelerin üzerinde çalıştığı gerçek fiziksel bilgisayarın işletim sistemine ana bilgisayar adı verilir. Sanal makinede çalışan işletim sistemine ise konuk denilir. Konuk işletim sistemleri, cihazın sabit sürücüsünde depolanan sanal bir sabit sürücüde çalıştırılır.

Sanal Makinelerin avantajları

  • Sanal Makineler, tek bir fiziksel bilgisayarda çalışarak çoklu işletim sistemi kullanma olanağı sağlar. Böylece fiziksel alan, zaman, yönetim, donanım ve yazılım masraflarından tasarruf sağlar.
  • Eski uygulamaların desteklenmesi sayesinde yeni bir işletim sistemine geçme maliyeti ortadan kalkar.
  • Entegre felaket kurtarma özellikleri ve uygulama provizyonlama seçenekleri sunarlar.

Sanal Makinelerin dezavantajları

  • Bir bilgisayarda çok sayıda sanal makine çalıştırmak, sistemin fiziksel kaynaklarını tüketerek sistemin kararsız çalışmasına sebep olabilir.
  • Sanal makineler fiziksel makinelere göre daha düşük verim sunarlar. Ancak bu durumun önüne sanal ve fiziksel makineleri birleştirerek geçilebilir.

Sanal Makine türleri

İki farklı VM türü vardır: Sanal sistem ve sanal işlem makineleri. Her ikisi de bir bilgisayar sisteminin taklidi olarak hareket eder ancak farklı amaçlara hizmet eder:

  • Sanal sistem makinesi: Tam sanallaştırma VM'leri olarak da bilinen sanal sistem makineleri, gerçek makinelerin yerini alır ve gerçek bir işletim sisteminin tüm işlevlerini sağlar. Bir sanal sistem makinesi, konuk olduğu ana makinenin kaynaklarına erişerek kullanıcıya ana cihazın sunduğu donanım özelliklerinin aynısını sağlar.
  • Sanal işlem makinesi: Sanal uygulama makinesi olarak da adlandırılan sanal işlem makineleri, bir seferde tek bir işlemi destekler. Sanal makine, söz konusu işlem başladığında oluşturulur ve sona erdiğinde yok edilir. Sanal işlem makinesinin amacı, bir bilgisayar programını platformdan bağımsız bir ortamda yürütmektir; çeşitli donanım veya yazılımlar üzerinde çalışabilir.
Öne Çıkan Yazılar
Robotik Süreç Otomasyonu (RPA) Nedir? Nasıl Çalışır?
Robotik Süreç Otomasyonu (RPA) Nedir? Nasıl Çalışır?
Robotik süreç otomasyonu (Robotic Process Automation - RPA) nedir? Nasıl çalışır? Bu soruların cevaplarını bulmaya çalışacağımız...
14.03.2019
Dijital Dönüşüm
Gelecekte tarım nasıl olacak?
Gelecekte tarım nasıl olacak?
Tarım sektörünün önemi küreselleşen ekonomik sistem, artan rekabet ve değişkenlik gösteren pazar şartlarının etkisiyle giderek...
28.08.2020
Dijital Dönüşüm
Geleceğin akıllı şehir konsepti nasıl bir yaşam vadediyor?
Geleceğin akıllı şehir konsepti nasıl bir yaşam vadediyor?
20. yüzyılın son çeyreğinden itibaren gelişen teknolojilerle yenilikçilik kavramlarını bir araya getiriliyor ve yeni bir...
17.04.2020
Dijital Dönüşüm
Kurumsal Hafıza Nedir, Nasıl Çalışır?
Kurumsal Hafıza Nedir, Nasıl Çalışır?
Kağıttan ekrana doğru hızla dijitalleşen belgeler ve iş süreçleri geleceğin kurumlarını şekillendiriyor. Belge ve süreç yönetimi...
29.02.2016
Dijital Dönüşüm
Küreselleşme 4.0 nedir, önceki evreleri nelerdir?
Küreselleşme 4.0 nedir, önceki evreleri nelerdir?
Dijitalleşmenin tüm alanlarda hızını artırdığı günümüzde, endüstrinin yeni formu olarak nitelendirilen Endüstri 4.0 kavramı...
28.07.2020
Dijital Dönüşüm
Endüstri 4.0 ile Gelen Yeni Üretim Çağı - Akıllı Fabrikalar
Endüstri 4.0 İle Gelen Yeni Üretim Çağı - Akıllı Fabrikalar
Makinelerin kendi aralarında konuştuğu, üretimi insanların değil makinelerin organize ettiği Akıllı Fabrikalar ile üretimin...
13.07.2016
Dijital Dönüşüm