RPA işiniz için ne avantajlar vadediyor?
13.01.2022
Sosyal Medya

RPA işiniz için ne avantajlar vadediyor?

RPA (Robotik Süreç Otomasyonu) artık potansiyeli iyi anlaşılan ve iş dünyası tarafından benimsenen bir teknolojiye dönüştü. Bu teknolojinin stratejik uygulanmasının şirketlere hız ve çeviklik kazandırdığı, iş ve büyüme hedeflerine ulaşılmasını kolaylaştırdığı artık bilinen bir gerçek.

Dünyanın dört bir yanından alanında lider şirketler RPA sayesinde işlerini dönüştürürken, yeni ve heyecan verici fırsatlar yakalıyorlar. Bu şirketler normal şartlarda saatlerce sürecek, büyük iş gücü ve efor gerektirecek işleri otomasyona bağlayarak önemli verim artışları yaşıyor. RPA’in iş operasyonlarını nasıl dönüştürebileceğini daha iyi anlamak için sağladığı avantajları ve dünyadan başarı hikayelerini inceliyoruz.

Verimlilik artışı

Robotik süreç otomasyonu şirketlere hem maliyet hem de çalışanların katma değerli işlere odaklanması için zaman tasarrufu sağlıyor. Araştırmalar aynı zamanda karar vericilerin yüzde 88’inin RPA’in küresel verimlilik sorununa çözüm olduğuna inandığını gösteriyor.

Dünyaca ünlü bir ilaç şirketi, klinik çalışma raporlarının üretimini, uyumluluk kontrollerini, ürün etiketleme güncellemelerini, sevkiyat belgelerinin mutabakatını otomasyona bağlamak ve genel olarak iş süreçlerindeki insan müdahalesini azaltmak için RPA'i kullanıyor. Söz konusu ilaç devi, otomasyona bağladığı süreçler sayesinde ekiplerine yılda ortalama 10.000 saat zaman tasarrufu sağlıyor. Otomasyon robotları, daha önce insanlar tarafından gerçekleştirilen görevleri 35.000 kat daha hızlı ve yüzde 99 doğrulukla gerçekleştiriyor. Bir diğer örnekte ise, dünyanın en büyük veri merkezlerinden bir tanesi fatura girişinden ödemeye kadar tüm muhasebe süreçlerini otomasyona bağlayarak yılda 14.000 saatten fazla zaman tasarrufu sağlıyor.

Yeni hizmet ve ürün fırsatları

RPA, insanların güvenle veya düzenlemelere uyumlu şekilde gerçekleştirmeleri zor olan görevleri üstlenebilir. Örneğin, büyük bir havayolu şirketi uçaklarındaki kapasiteyi belirlemek ve satış ekiplerini bilgilendirmek için RPA’den faydalanıyor. Otomasyon robotları, uçakların ağırlıklarını izliyor ve yük taşımak için kapasite saptadıklarında satış ekibine gerçek zamanlı güncellemeler gönderiyor. Bu bilgi, kargoların daha hızlı bir şekilde sevk edilmesini sağlamak için kapasite fazlasının kullanılmasını mümkün kılarak verimi artırıyor.

Hizmet kalitesini iyileştirme

RPA daha hızlı ve hatasız süreçleri mümkün kılarken, gecikmeli yanıt süreleriyle ilişkili risklerin azaltılmasını sağlıyor. Örneğin, küresel bir teknoloji şirketi, daha kaliteli hizmetleri daha verimli ve daha hızlı sunmak için RPA'i kullanıyor. Her yıl 8 milyardan fazla fatura işleyen bu şirket, RPA ile bu görevleri basitleştiriyor, sistem darboğazlarını ortadan kaldırıyor, en yoğun zamanlarda hata olasılığını elemine ediyor ve hizmet sağlama maliyetlerini azaltarak personelin fatura işleme süreçlerini daha iyi yönetmesine yardımcı oluyor. Otomasyon robotları, dijital belgelerdeki verilerin işlenmesini otomatikleştiriyor, farklı belge türlerini sınıflandırıyor, hataları tespit ediyor ve istisnaları insanlara iletiyor. RPA ile otomasyona bağlanan bu süreçler, eskisinden beş kat daha hızlı tamamlanma süreleri, minimum insan müdahalesi ve sıfır hatayla yürütülüyor.

Hızlandırılmış inovasyon

RPA, şirketlere değer yaratacak ürün ve hizmetler geliştirme yeteneği kazandırıyor. Tecrübeli kurumsal RPA kullanıcıları, eski süreçleri optimize ederken, aynı zamanda yeni hizmetler sunmalarına yardımcı olacak imkanları keşfediyor. Bunlar süreç keşfi, süreç madenciliği, süreç otomasyonu ve veri alımı gibi konuları içeriyor. Böylece şirketler RPA ile yasal belge doğrulama, otonom fatura işleme ve dolandırıcılık tespiti gibi yeni kabiliyetler kazanıyor.

ABD merkezli bir kamu hizmeti şirketi, RPA ve gelişmiş makine öğrenimi araçlarını kullanarak yenilikçi bir dolandırıcılık algılama ve önleme sistemi oluşturdu. Bu sistem potansiyel dolandırıcılık vakalarının %100'e yakın bir oranda tespit edilmesini sağladı. Yüksek maliyeti nedeniyle insanlarla ulaşılamayan bu oran sayesinde, kurum her yıl 3 milyon dolardan fazla gelirini koruyor.

Operasyonel dönüşüm

RPA, iş süreçlerinin iyileştirilmesi ve uzun vadeli değer yaratan iş akışları oluşturulması için otomatikleştirilmiş süreçlerin işlem verilerinden, eyleme dönüştürülebilir içgörüler sağlıyor. Küresel ölçekte faaliyet gösteren bir muhasebe şirketi, tutarlı süreçler ve önemli tasarruflar elde etmek için RPA’den faydalanıyor. Çeşitli süreçlerde 200 otomasyon robotu çalıştıran şirket, birçok süreci standarda bağladı, bağlantı kopukluklarını ortaya çıkardı ve bunların sonucunda daha verimli çalışmaya başladı.

Daha motive çalışanlar

Otomasyonun insanların işlerini kaybetmelerine sebep olacağı kanısı yanlış bir anlatının ürünü. İşin aslı, RPA robotları insanları rutin ve sıkıcı işlerden kurtarıyor, onların insan zekasının gerçekten parlayabileceği, entelektüel olarak zorlu, değer yaratan tatmin edici işler üzerinde çalışmalarını sağlıyor. Küresel bir otomobil üreticisi, RPA ile elde ettiği zaman ve iş gücü kapasitesini stratejik şekilde yeniden değerlendirerek milyonlarca dolar katma değer yaratıyor. Bu değer, iş gücü kapasitesinin daha önemli görevlerle uğraşabilmeleri için rutin iş yüklerinden kurtarılmasıyla elde ediliyor.

Kaynaklarınızı daha iyi değerlendirin

İnnova robotik süreç otomasyonu çözümü, kural bazlı yapay zeka (AI) ve iş akışı otomasyonu teknolojilerini kullanarak operasyonunuzun mihenk taşlarını oluşturan rutin görevleri yüksek hız ve sıfır hata oranıyla yazılım robotlarına devrediyor. İnnova’nın uzman ekibi, hangi süreçlerinizin RPA ile otomatikleştirilmeye elverişli olduğunu, hangi süreçleri otomasyona bağlamanın işinize en yüksek değeri sağlayacağını sizin için keşfediyor.

RPA robotları, iş süreçlerinize ve sistemlerinize en uygun otomasyonun tasarlanması için veri yakalama, uygulamaları değiştirme, arayüzlerle etkileşime geçme gibi basit yeteneklerin yanı sıra yorumlama, hesaplama ve yanıt tetikleme gibi gelişmiş kabiliyetlerle de donatılabiliyor. Rutin işleri süreçleriniz için eğitilmiş yazılım robotlarına emanet ederek, kaynaklarınızı daha önemli önceliklere odaklama şansı yakalayabilirsiniz.