Perakendeciler tüm mağazalarında yüksek standartları nasıl koruyabilir?
5.02.2021
Sosyal Medya

Perakendeciler tüm mağazalarında yüksek standartları nasıl koruyabilir?

Günümüz tüketicilerinin alışveriş için en sık uğradıkları adresler e-ticaret siteleri olsa da fiziksel mağazalar hala vazgeçilmez amiral gemileri konumunda. Üstelik artık nesnelerin interneti (IoT) sayesinde, fiziksel mağazaları tıpkı e-ticaret sitelerini olduğu gibi dijital teknolojilerle zenginleştirmek ve bunun sonucunda çok daha etkili bir müşteri deneyimi sunmak mümkün.

Perakendeciler için marka kimliğini ve vadettikleri ideal deneyimi etkili biçimde müşterilere yansıtmak, söz konusu tek bir mağaza olduğunda görece kolaydır. Harika vitrin ve raf yerleşimi, müşterileri çok iyi tanıyan ve etrafında pervane olan çalışanlar, ideal sıcaklık derecesi, müthiş aydınlatma kurgusu, tam olarak olması gereken yerde duran doğru pazarlama metinleri ve daha fazlası.

Bu kusursuz mağaza resmi, onu ziyaret eden her müşteri için birçok pozitif mesaj içerir. Peki, söz konusu ülkenin veya şehrin dört bir yanına dağılmış onlarca, hatta yüzlerce mağaza olduğunda böylesi detaycı ve mükemmeliyetçi bir yönetim mümkün olabilir mi?

Nesnelerin interneti sayesinde, evet. Nasıl ki, e-ticaret sitelerini birkaç tıklamayla istediğimiz şekilde özelleştirebiliyorsak, günümüzün yeni nesil IoT tabanlı akıllı mağaza platformlarıyla bunu sayıları kaç olursa olsun fiziksel mağazalara da uygulamak mümkün oluyor.

Sayısız mağaza, onlarca kabiliyetle parmaklarınızın ucunda

IoT tabanlı akıllı mağaza platformlarının en büyük avantajı, az sonra değineceğimiz müthiş kabiliyetlerin yanı sıra, konum bağımsız tüm mağazalardan gerçek zamanlı veriler alınabilmesini ve bunlara anlık tepkiler verilmesini olanaklı kılmasıdır. Tıpkı bir e-ticaret sitesine ait Google Analitik verisi gibi, herhangi bir mağazanızda T zamanında bulunan müşterilerinizin sayısını ve mağaza personelinin ne yaptıklarını öğrenebilirsiniz. Hatta akıllı mağaza platformlarıyla entegre çalışabilen parmak izi okuyucu destekli biyometrik güvenlik sistemleri sayesinde, hangi personelin mağazanın hangi bölümüne girip çıkabileceğini belirleyebilir, personel çalışma takvimini izleyebilirsiniz.

Mağazanız ister kalabalık bir caddede ister geniş koridorlu bir AVM'de olsun, ilk görülen bölümü tabelasıdır. Akıllı mağaza platformları, tüm mağazaların farklı zaman dilimlerinde ve hava koşullarında uzaktan doğru aydınlatma seviyelerine geçiş yapılmasını sağlamak mümkündür. Bu özellik, enerji tasarrufu sağlamanın yanı sıra, mağazanın bölgeden geçenler tarafından daha kolay fark edilmesine de yardımcı olur.

Mağazalarınızdaki anlık sıcaklık, nem, gürültü ve aydınlatma miktarı bilgileri takip mi etmek istiyorsunuz? Mağazalardaki iklimlendirme ve aydınlatma sistemlerinin otomatik yöneterek tüm mağazalarınızda aynı standartlarda hizmet sağladığınıza emin olabilirsiniz. Aynı zamanda verimliliği de doğru yöneterek tasarruf sağlayabilirsiniz.

Her metrekareyi bir cazibe merkezine dönüştürün

İnnova SkywaveStore gibi türünün en gelişmiş örneği akıllı mağaza platformları, e-ticaret sitelerinin müthiş özelliği ısı haritasını fiziksel mağazalara taşır. Isı haritaları, müşterilerin mağazada ilgi gösterdiği ve es geçtiği yerleri açıkça gözler önüne sererek, her metrekarenin bir cazibe merkezine dönüştürülmesi için gereken bulguları sağlar. Bu bilgi ışığında ürün yerleşimi, kampanya duyuruları, satış danışmanlarının bulunması gereken noktalar gibi konularda doğru kararları verebilirsiniz.

SkywaveStore: Mağazalarınıza Dijital Dokunuş

SkywaveStore, sahip olduğu güçlü özelliklerle mağazalarınızdan daha yüksek verim elde etmenizin yolunu açarken, müşteri ve çalışan memnuniyeti oranlarınızı da yukarıya taşır. Entegre ve tek merkezden yönetilebilen bir akıllı mağaza platformu olan SkywaveStore sayesinde mağazalarınızın her bir metrekaresinde olan bitenler hakkında anlık verilere sahip olabilirsiniz.

Özellikle büyük metrekarelere sahip mağazalarda müşterilerinizin ilgi alanlarını keşfedip doğru bölgelere yönlendirebilmek son derece önemlidir. SkywaveStore, bu keşfi yapmanızı sağlarken mağaza bazlı analizler gerçekleştirmenize de yardımcı olur. Her mağaza bir diğerinin kopyası değildir. Bulunduğu konum, günlük ziyaretçi sayısı gibi etkenler çeşitli farklılıklar oluşturur. Bu durum, mağaza içi personel yönetiminin değerini artırır. SkywaveStore ile çalışanlarınızın mağaza içinde doğru noktalarda konumlanmasını sağlayabilir ve müşteri memnuniyetini arttırabilirsiniz.

Bir müşterinin mağaza içindeki hareketlerini inceleyebilmek ürün yerleşimi, personelin müşteriyi karşılaması gereken nokta gibi konular açısından kritiktir. SkywaveStore ile müşterilerinizin hareketlerini gerçekçi verilerle gözlemleyebilir, kampanya ürünleri, personel konumlandırılması gibi geliştirmelerle müşteri memnuniyet oranlarınızı yukarı çekebilirsiniz.