Ofis 4.0 nedir? Geleceğin dijital ofisleri nasıl olacak?
21.01.2021
Sosyal Medya

Ofis 4.0 nedir? Geleceğin dijital ofisleri nasıl olacak?

Tıpkı üretimin değişmesi gibi, üretkenlik de değişikliğe uğruyor; bunun sonucunda ortaya atılan Ofis 4.0 kavramı nedir, geleceğin dijital ofisleri nasıl olacak gibi soruların yanıtlarını bu yazımızda bir araya getirdik.

Endüstri 4.0 artık herkesin aşina olduğu bir terim haline geldi. Ancak çoğu ofis ve iş ortamının da bu dönüşüme uyarlanacağı gerçeği gözden kaçan önemli bir detay olmaya devam ediyor. Ofis hayatındaki değişimi işaret eden Ofis 4.0 ise, üretkenliğin değişimindeki trendleri ortaya koyuyor.

Ofis 4.0 nedir?

Ofis 4.0, kurumsal performansı artırmak için şirket içinde dijitalleşmenin fırsatlarını ve olanaklarını tutarlı ve sürdürülebilir bir şekilde kullanma yoludur.

Ofislerin tarihsel dönüşümü içerisinde en yeni model olarak görülen Ofis 4.0, çalışma alanı ve topluluk kavramlarının yanına tasarımı, kaynakları ve online platformları eklemesiyle bugün yaşadığımız sorunlara çare bulmayı amaçlıyor.

Günlük işlerimiz giderek daha karmaşık hale gelirken, yeni çalışma ortamlarına ihtiyaç duyuyoruz. Çalışanlar artık daha fazla hareket halinde iş yapıyor. Mevcut durum nedeniyle mobil çalışma uygulamaları, en azından iş gücünün bir kısmı için vazgeçilmez hale gelmeye başlıyor. Ancak bu konuya sadece teknolojik açıdan bakmak doğru değil. Verimli ve odaklı çalışabilmek için ideal çalışma ortamı da her geçen gün daha önemli hale geliyor. Bu sebeple, çalışanların refahını destekleyecek bir ofis ortaya çıkartmak önem kazanıyor. Ergonomi odaklı ve yenilikçi çalışma ortamı konseptleri, artan dijitalleşmeden sonuç alınabilmesi için de önemli bir rol oynuyor.

Geleceğin ofisleri neye benzeyecek?

Ofis 4.0 çok işlevli ve modern olacak. Üretkenliği artırmayı, ergonomiyi odak noktasında tutacak.  İhtiyaçlarınıza göre özelleştirilmiş hem fiziksel hem de zihinsel olarak sizi güçlendiren bir çalışma ortamı, bu konuda önemli bir rol oynayacak.

Dev teknoloji şirketlerinin kendilerine model aldığı yeni ofis konseptleri, konsantrasyon ve motivasyonu teşvik ediyor. Sabit teknolojik cihazların yerini akıllı telefonlar, dizüstü bilgisayarlar ve tabletler gibi mobil cihazlar alıyor.

Daha fazla bağlantı, daha fazla iş birliği

Geleceğin ofislerinde kalem ve kâğıt kullanılmayacağı uzun süredir öngörülüyor. Ancak şimdilerde bunların yerine gelecek olan dijital alternatifler iyiden iyiye kendilerini belli ediyor. COVID-19 salgınında kullanımı bir hayli artan dijital iş birliği araçları, bir ekibin nerede olursa olsun iletişim halinde kalmasına, projeler üzerinde birlikte çalışmasına ve planlamalar gerçekleştirmesine olanak tanıyor. Bugün bir hayli revaçta olan bu uygulamalar, zaman içerisinde ofislerle birlikte evrim geçirerek modern ekiplerin ihtiyaçlarına yanıt vererek ekiplerin vazgeçilmezi halini alacak.

Geleceğin daha fazla alana ihtiyacı var

Uzaktan çalışma esnek çalışmaya dönüşerek gündemde olmaya devam edecek. Bunun sonucunda da yaptığımız işler giderek zamandan ve mekândan bağımsız hale gelecek. Ancak tüm bunlara rağmen fiziksel ofis kompleksleri daha farklı formlarda var olmaya devam edecek. Birçok iş evden yapılabilir hale gelecek, ancak bazı işler de yalnızca ofisten yapılabilecek.

Artan mobil çalışma ve bu uygulamaları destekleyen modern teknolojiler ile çalışanlara kalıcı işyerleri tahsis etmek artık bir zorunluluk olmaktan çıkıyor. Bunun yerine ofisler varlıklarını daha pozitif değer ve kabiliyet yüklü olarak sürdürecek. Çalışanların yaratıcılıklarını körükleyen, verimliliklerini artıran mekanlara dönüşecekler. Bu nedenle her şirketin çalışanları için en iyisinin ne olduğu konusunda şimdiden düşünmeye başlaması gerekiyor. Zira yarının ofisi bağımsız, dijital ve çok işlevli olacak.