Numara taşıma sistemi nasıl çalışıyor
22.04.2022
Sosyal Medya

Numara taşıma sistemi nasıl çalışıyor?

Telekom operatörleri, çok sayıda aboneye sahip kurumsal müşterileri için avantajlı paketler sunarak rekabette öne çıkmak için çalışıyorlar. Büyük ölçekli organizasyonlar bazen daha iyi bir teklif aldıkları için bazen de daha kaliteli bir hizmete erişmek istedikleri için çalıştıkları mevcut telekom operatörünü değiştirmek istiyorlar. Bu kararı aldıktan sonra kuruma bağlı çalışanlar için tahsis edilmiş telefon numaralarını yeni geçilecek operatöre taşımak oldukça yoğun bir uğraş gerektiriyor.

Telefon numaralarının değişmeden ve ilgili düzenleyici kurumun belirlemiş olduğu mevzuata uygun bir şekilde taşınması sürecinde kullanılan numara taşıma servisi yazılımları işi oldukça kolay bir hale getiriyor. Numaraların taşınma işleminde yaşanacak kısa süreli kesintilerin zamanlamasına dikkat etmek ve şirket tarafından tahsis edilen numaralara bağlanmış olabilecek farklı dijital servisleri önceden kontrol etmek gerekiyor.

Numara taşıma sistemleri nedir? 

Numara taşıma sistemleri, bir şirkete ait telefon numaralarının herhangi bir değişikliğe uğramadan mevcut telekom operatöründen başka bir telekom operatörüne taşınabilmesini sağlar. Bir ülkedeki numara taşıma prosedürlerini yerel düzenleyici kurumlar belirler. Türkiye için numara taşınabilirliği uygulama sürecine ilişkin usul ve esaslar Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu (BTK) tarafından belirlenmektedir. BTK’nın verilerine göre bugüne kadar 160 milyondan fazla mobil hat ve 2,3 milyondan fazla sabit hat için taşınma işlemi yapılmıştır.

İnnova xPorter ile numaralarınızı hızlı ve kolay bir şekilde taşıyın

İnnova tarafından telekom operatörleri ve düzenleyici kurumlar için en güncel teknolojiler kullanılarak geliştirilmiş olan xPorter, numara taşıma işlemleri için hem hızlı hem de düşük maliyetli bir çözüm sunar. xPorter, servis sağlayıcıların ağ sistemleri ile düzenleyici kuruluşun merkezi numara atama sistemi arasındaki yerel numara taşıma sürecini uçtan uca güvenli bir şekilde yönetir. xPorter, numara taşıma sürecinin kesintisiz bir şekilde gerçekleşebilmesi için bir ara katman yazılımı görevi görür. Modüler yapısı sayesinde yatay veya dikey olarak hızlı bir şekilde ölçeklendirilebilen xPorter’ın sağlamış olduğu esneklik, kurulum ve yapılandırma işlemlerinde büyük bir kolaylık sağlar. xPorter ayrıca düzenleyici kurumlar için de ayrıntılı raporlar sunar.

xPorter’ın avantajları nelerdir?

İnnova xPorter numara taşıma sisteminin öne çıkan avantajları şunlardır;

 • Servis sağlayıcılar için abone bazlı lisans maliyetlerini düşürür.
 • Tüm olası senaryolara karşı en son teknoloji yazılımlarla test edilmiştir. Testlerdeki başarı oranı %100’e yakındır.
 • Düzenleyici kurumun belirlemiş olduğu mevzuatta yer alan usul ve esaslarla tamamen uyumlu olarak çalışır.
 • En son sürüm Pure Java programlama dili ile geliştirilmiştir. Dolayısıyla herhangi bir yazılım üreticisine bağlı olmadan kullanılabilir.
 • Tasarımı, kurulumu ve çalıştırılması anahtar teslim olarak satılır.
 • Modüler yapısı sayesinde oluşabilecek her türlü ihtiyaç doğrultusunda hızlı ve kolay bir şekilde ölçeklendirilebilir.
 • xPorter, sistemdeki tüm kullanıcı hareketlerini ve entegrasyon mesajlarını kaydeder ve raporlar.
 • xPorter, gerçek zamanlı ve geriye dönük iş ve sistem ölçümlerinin izlenmesini sağlar. Hızlı müdahale için eşik değerlere ulaşıldığında alarm verir.
 • xPorter, web hizmeti ve FTP gibi farklı protokollerle entegrasyonları destekler. xPorter modülleri arasındaki iletişimde birbirlerine olan bağımlılıkları minimum seviyededir. Bu sayede sistemdeki modüller birbirini etkilemeyecek şekilde çalışabilmektedir.
 • xPorter’ın İş Akışı özelliği, sabit, mobil ve toplu numara taşıma dahil olmak üzere numara taşıma işlemlerinin ve süreçlerinin özelleştirilmesine ve yönetilmesine olanak tanır.
 • xPorter; alıcı, gönderici ve servis sağlayıcı gibi rollere dayalı olarak telekom operatörlerini numara taşıma işlemine ekler.
 • Kural Motoru, sistem kesintisi olmadan dinamik olarak değişen iş kurallarının yönetilmesini ve devreye alınmasını sağlar.
 • Web tabanlı kullanıcı arayüzü ile istemci tarafında kurulum ihtiyacı olmaksızın modern tüm tarayıcılar üzerinde çalışabilir.
 • Fiziksel sunucuların yanında sanallaştırma platformları üzerinde de uygulamada değişiklik gerektirmeden çalışabilir.

Türk Telekom numara taşımanın zorluklarını xPorter ile aştı

Türk Telekom, numara taşıma işlemlerinde yaşadığı zorlukları xPorter kullanımına geçerek çözdü. Numara taşıma süreçlerinin uzun süre aldığı ve sistem hatalarının kaydedilemediği bir sisteme sahip olan Türk Telekom, xPorter ile birlikte tüm bu dezavantaj yaratan durumlardan kurtuldu.

xPorter'ı tasarımından kurulumuna, dağıtımından operasyonuna kadar anahtar teslim olarak İnnova’dan  satın alan Türk Telekom, tek bir sistem üzerinden bütün numara taşıma operasyonunu kolayca yönetmeye başladı.