Metaverse meslekleri nelerdir?
29.04.2022
Sosyal Medya

Metaverse meslekleri nelerdir?

Metaverse kavramı son yıllarda üzerinde en çok konuşulan ve hayatımıza ne gibi etkileri olacağı üzerinde en çok tartışılan konuların başında geliyor. İnsanların sanal temsilcileri olan avatarları ile var olacağı bu sanal dünyada hem diğer kullanıcıların avatarlarıyla hem de dijital nesnelerle etkileşime girmek mümkün olacak. Bazı kişilere göre internetin yeni hali olacağı iddia edilen Metaverse bazılarına göre ise geçici bir trend olarak tanımlanıyor. Global ölçekli markalarla birlikte teknoloji ve oyun firmalarının yaptıkları yatırımlara bakacak olursak şimdiden kendi dijital para ekonomisini yaratmaya başlamış olan Metaverse projeleri, pek de uzak olmayan bir süre içinde yeni iş fırsatları ve yeni meslekler yaratacak diyebiliriz. Bu yazımızda Metaverse ile birlikte hayatımıza girecek bazı meslekleri ve fırsatları ele alacağız.

Sanal emlak uzmanı

Metaverse hakkında basında en çok çıkan haberlerin başında hiç şüphesiz arsa ve emlak satışları geliyor. Metaverse projeleri hem şirketlerin hem de bireylerin gayrimenkul yatırımları yapmasına müsait bir yapı sunuyor. Bazı global markalar şimdiden popüler Metaverse projelerinde dükkân satın alıp ziyaretçilerine basit müşteri deneyimleri yaşatmaya başladılar bile. Bireysel kullanıcılar ise diğerlerinin arasından sıyrılarak popülerleşeceğini tahmin ettikleri Metaverse projelerinde en gözde arsalara gözlerini kırpmadan büyük meblağlar ödeyerek yatırım yapıyor.

Metaverse evreni büyümeye devam edip proje sayısı arttıkça bu sanal dünyalardaki gayrimenkullerin alım satımı işinde büyük bir ekonomi dönecek. Kripto paralar ve NFT’ler gibi dijital varlıkları temel alan bu yeni ekonomide alışverişin kolay ve güvenle yapılabilmesi için sanal emlak uzmanlarına ihtiyaç doğacak. Bu uzmanlar aynı gerçek dünyada olduğu gibi değerlenme potansiyeli yüksek gayrimenkulleri yatırımcılarla buluşturma, dolandırıcılık risklerini önleme ve kripto paralarla yapılacak ödemeler için teknik danışmanlık hizmetlerini bir arada verecekler.

Risk yönetimi uzmanı

Metaverse evreninin getireceği dijital çağda tüm ekonomi, kripto paralar, NFT’ler ve gelecekte karşımıza çıkacak bazı dijital varlıklar üzerinden dönecek. Günümüzde hisse senedi, bono, tahvil, fon, emtia gibi farklı yatırım araçları için finansal danışmanlık vererek hem şirketlerin hem de bireylerin yatırımlarını risklerden korumaya çalışan uzmanlar, gelecekte Metaverse evrenindeki finansal araçlar için de bu hizmeti verecek. Büyük miktarlarda yatırım yapmayı planlayan kişi ve kurumlar için risk yönetimi uzmanları ile çalışmak bir zorunluluk haline gelecek.

Blockchain uzmanları ve geliştiricileri

Metaverse evreninde karşılaşacağımız sanal gerçeklik destekli alışveriş ve çok oyunculu oyunlar gibi etkileşim bazlı aktiviteler tamamen blockchain teknolojisi üzerine inşa edilecek. Günümüzde daha çok kripto para projeleri ve kayıt altına alma/onaylama hizmeti sunan servislerde çalışan blockchain geliştiricilerine olan ihtiyaç, giderek genişleyen Metaverse evreninde artmaya devam edecek.

Dijital dedektif

Metaverse evreni vadettiği güzel şeylerle birlikte kötü niyetli kişilerin farklı yollardan dolandırıcılık faaliyetlerinde bulunmasına da açık görünüyor. Bugünlerde sıklıkla on binlerce dolar değere sahip NFT’lerin çalınması haberleri basında yer alıyor. Hacklenen kripto para borsaları, ele geçirilen hesaplar, çalınan kripto para cüzdanları, buharlaşan servetler artık ilgi çekici birer haber olmaktan çıktı. Bir blok zinciri üzerinde yer alan tüm dijital varlıklar, nakit para ve altın gibi fiziksel varlıkların aksine takip edilebilirler. Dijital varlıkların arkalarında bıraktıkları izleri takip ederek tüm transfer hareketleri görüntülenebilir. Bu konuda uzmanlaşmış dijital dedektifler, bu türden kötü bir deneyim yaşayan kişilerin maddi kayıplarını telafi edebilmeleri için yardımcı olabilirler. Bir dijital dedektifin blok zincir teknolojisi ve dijital varlık transferleri konusunda gerekli olan bilgilere ve yetkinliklere sahip olması gerekir.

Oyun tasarımcıları

Aslında uzun yıllardır Metaverse’ün temel yapı taşlarının ilk örneklerini deneyimlediğimiz çevrimiçi oyunlar, sanal gerçeklik ve artırılmış gerçeklik uygulamaları ile entegre olarak çok daha gerçekçi bir oyun deneyimi sunmaya başlayacaklar. Ayrıca insanların avatarlarıyla var olduğu ve oyun dinamikleri ile hareket edip oyunlarla benzer şekilde etkileşime girdiği Metaverse projelerinin geliştirilmesinde bu konuda deneyim kazanmış oyun tasarımcılarına olan rağbet artacak.

Dijital satış uzmanı

Metaverse’te mağaza açan markalara her geçen gün bir yenisi ekleniyor. Bu mağazalarda aynen gerçek dünyada olduğu gibi ürünler hakkında bilgi almak, sanal gerçeklik teknolojisi ile ürünleri deneyimlemek ve sonunda ödemeyi gerçekleştirip satın alma işlemini tamamlamak mümkün oluyor. Bu süreçte müşterilere avatarları ile eşlik eden dijital satış uzmanları alışveriş deneyiminin sorunsuz bir şekilde gerçekleştirilebilmesini sağlıyor. Gelecekte Metaverse sanal mağazalarında bu görevi yerine getirecek teknik bilgisi yüksek dijital satış elemanı ihtiyacında artış yaşanacağı şimdiden görülebiliyor.

Siber güvenlik uzmanı

Metaverse projelerinin sayısının artması ile birlikte hem kurumlar hem de bireyler siber güvenlik konusunda şu ankinden daha fazla tehditle karşı karşıya kalacak. Yeni dolandırıcılık yöntemleri geliştirilerek özellikle dijital dünyada daha önce benzer deneyimler yaşamamış olan kullanıcılar hedef alınacak. Bu noktada hem Metaverse’te yer alan şirketlerin hem de bu sanal alemlerin kullanıcılarının büyük bir siber güvenlik desteğine ihtiyacı olacak. Yeni nesil siber güvenlik uzmanları, Metaverse ekonomisinin güvenle işleyebilmesi için en önemli rolü üstlenecek.

Pazarlama yöneticisi & danışman

Bugün ilk örneklerini görmeye başladığımız Metaverse ajansları, gelecekte bu dijital dünyadaki tüm tanıtım ve pazarlama aktiviteleri için ihtiyaç duyulan çözümleri sağlayacak. Ürün lansmanları, basın toplantıları, müşteri etkinlikleri gerçekleştirmek ve Metaverse’te etkili pazarlama metotları geliştirmek yeni nesil pazarlama yöneticisi ve danışmanlarının görevi olacak. Şirketlerin pazarlama departmanlarında yeni iş tanımları ortaya çıkacak ve bugün alışık olduğumuz pazarlama aktivitelerinin çok ötesinde uygulamalar hayata geçirilecek. Metaverse evreninde yeni iletişim kanalları, yeni iletişim dilleri ve yeni müşteri ilişkileri anlayışı hâkim olacak. Mevcut bilgi birikimi ve tecrübesini Metaverse’e uyarlayabilen pazarlama uzmanları en çok aranan elemanlardan olacak.

Metaverse neleri değiştirecek?

Metaverse genellikle çok oyunculu çevrimiçi oyunlarla anılsa da başta perakende olmak üzere eğitim, eğlence, sağlık ve spor gibi pek çok alanda yıkıcı bir dönüşüme sebep olacak. Yepyeni bir pazar alanı ve yepyeni bir ekonomi yaratma iddiasındaki Metaverse’ün, alışveriş anlayışımıza ve paraya bakış açımıza önemli etkileri olacak. Metaverse ile birlikte ödeme ve kimlik doğrulama işlemleri için yeni şirketler ortaya çıkacak. Alışveriş deneyiminden beklentilerimizde önemli değişiklikler olacak. Perakende sektöründe yapay zekâ teknolojisini temel alan yeni çoklu kanal yapıları hayata geçecek. Sanal gerçeklik ve artırılmış gerçeklik teknolojileri ile bütünleşik çalışan uygulamalar sayesinde oyunlardan iş toplantılarına, alışverişten kültür sanat etkinliklerine kadar pek çok alanda bugün sadece bilim kurgu filmlerinde görebildiğimiz sahneler gerçeğe dönüşecek.

Metaverse evreninde neler yapılabiliyor?

Metaverse’te sizi temsil eden avatarınızla yer alarak farklı sanal alemler arasında geçiş yapabilir, diğer kullanıcılarla iletişime geçebilir, oyun oynayabilir, alışveriş yapabilir, konser izleyebilir, iş toplantıları yapabilirsiniz. Satın almak istediğiniz şey ister bir kıyafet ister bir araba olsun, fiziksel olarak ürünün yanında bulunmadan Metaverse’te deneyimleyebilirsiniz. Arkadaşlarınızla buluşmalar düzenleyebilir, spor müsabakalarını stattaymış gibi izleyebilir, müzeleri gezebilir ya da özel eğitmeninizden istediğiniz bir konuda eğitim alabilirsiniz. Geleceğini parlak gördüğünüz Metaverse projelerinde gayrimenkul yatırımları yapabilir, kendi mağazanızı açarak satış yapabilir, ürettiğiniz sanatsal materyalleri pazarlayabilir ve bu yazımızda saydığımız yeni nesil mesleklerden birinde çalışabilirsiniz.