IoT sistemlerinde WiFi uyumluluğu için 5 kritik ipucu
9.06.2022
Sosyal Medya

IoT sistemlerinde WiFi uyumluluğu için 5 kritik ipucu

Başarılı bir IoT kurulumu için cihazlar arasında WiFi uyumluluğunu sağlayabilmek en önemli konulardan biridir. Operasyonel hatalardan kaçınmak için güvenlik modlarının ve 802.11 standardının doğru bir şekilde çalışıp çalışmadığının test edilmesi son derece kritik bir rol oynar. Tüketiciler, IoT cihazları ve akıllı ev sistemleri ile ilgili olarak en çok bağlantı sorunlarından şikâyet eder. Sağlıklı işleyen bir IoT altyapısı tamamen kablosuz ağ teknolojilerine dayanır. Bu teknolojiler arasında WiFi, Bluetooth, LTE, 5G ve ZigBee gibi farklı seçenekler bulunur ve çoğunlukla aynı anda bir arada uyum içinde çalışmaları gerekir. WiFi, hem evlerde hem de iş dünyasında en yaygın kullanım alanına sahip olan teknolojidir. WiFi teknolojisi, IoT yapılandırma ihtiyaçlarına uyarlanabilecek şekilde esnek bir yapıya sahiptir. Bununla birlikte bir WiFi ağındaki tüm cihazların uyumlu bir şekilde birlikte çalışabilmesini sağlamak bazı zorlukları da beraberinde getirir.

IoT cihaz üreticileri, ürünlerinin mümkün olduğu kadar çok sayıdaki farklı senaryoda sorunsuz bir şekilde çalışabilmesini garanti altına almalıdır. Tüketiciler bir ağ uzmanı kadar bilgi sahibi olamayacakları için satın aldıkları ürünler arasında çıkan bir uyumsuzluk sorunu için üretici firmayı suçlama yoluna giderler. Tüm sektörü kötü etkileyen bu durumu engellemek için IoT cihaz üreticilerinin uyumluluk testlerini eksiksiz bir şekilde yapması son derece önemlidir.

Test otomasyonu, kaliteli bir ürün ve başarılı bir son kullanıcı deneyimi sağlamanın en iyi yoludur. Ürün testi, geliştirme ve yaşam döngüsü yönetimi sırasında dikkate alınması gereken beş noktayı aşağıda görebilirsiniz.

1- Farklı güvenlik modlarıyla testler yapın

WiFi teknolojisi zamanla gelişim gösteren WEP, WPA2 ve WPA3 gibi birçok güvenlik protokolünü destekler. Farklı güvenlik modlarında çalışan cihazların aynı ağ içinde kullanılması durumunda bütün ağı etkileyen bağlantı sorunları yaşanabilir.

IoT altyapısına eklenen bir cihaz eski ya da yeni nesil WiFi standartlarından birine sahip olabilir. Bu nedenle ağa eklenecek cihazların bu güvenlik protokollerinin hepsini desteklediğinden emin olmak gerekir.

Güvenlik protokolleri bütün ağ katmanlarda ürün performansını doğrudan etkilediğinden, güvenlik modlarını otomatik test yinelemeleri için temel değişken olarak düşünmeniz gerekir.

2- Tüm çalışma frekanslarını test edin

WiFi yönlendirici cihazları ve erişim noktaları 2, 4, 5 ya da 6 GHz (WiFi 6E ile) frekanslarında çalışabilir. 802.11 standardını kullanan cihazlar en hızlı bağlantıyı sağlayabilmek için frekans bandını otomatik olarak seçer. Bu durum da bazı uyumsuzluk sorunlarının ortaya çıkmasına neden olabilir.

Bir IoT cihazının sahadaki WiFi yönlendiricileri ve erişim noktaları ile nasıl etkileşime gireceği önceden tahmin edilemeyeceğinden dolayı kalite güvence sürecinde her bir çalışma frekansı ayrı ayrı test edilmelidir.

3- Cihazların mobiltesini test edin

IoT cihazları genel olarak mobil kullanım için tasarlanmıştır. Ağ içinde fiziksel olarak hareket ederken bir erişim noktasıyla bağlantısının kesilip bir başka erişim noktasıyla hızla yeniden bağlantı kurması gerekebilir. Ayrıca aktif olarak kullanılmadıkları durumlarda düşük güç tüketimi moduna geçebilirler.

Bu nedenle cihazların bir erişim noktası ile bağlantısı kesildiğinde yeni bir tanesi ile hızlı bir şekilde bağlantı kurabiliyor olması, IoT sisteminin toplam performansını doğrudan etkiler. Ağa eklenecek cihazların ağ içinde hareket ederken herhangi bir bağlantı problemi yaşanmayacağından emin olmak son derece kritik bir öneme sahiptir.

4- Ürünlerin uzun dönem kararlılığını test edin

IoT altyapısında kullanılan cihazların uzun süreler boyunca aktif olarak sağlıklı bir şekilde çalışması gerekir. Bu nedenle bir cihazın uzun süre kullanım durumunda WiFi bağlantı kalitesini ne kadar iyi idare edebildiğinin test edilmesi gerekir. Mühendisler tarafından çok sayıda fiziksel açma/kapama testleri ile cihazların dayanıklılık süresi tespit edilebilir. 

5- Eski teknolojileri de hesaba katın

Son kullanıcıya yönelik olarak hazırlanmış olan ya da kurumsal kullanım için tasarlanmış IoT cihazları, eklendikleri ağda çok eski model yönlendirici cihazları ile birlikte çalışmak zorunda kalabilir. Bu eski model yönlendiriciler sadece eski nesil WiFi standartlarını ve artık geçerliliğini kaybetmiş güvenlik protokollerini destekleyecektir. Test planlaması yapılırken yeni cihazların eski model yönlendirici ve erişim noktaları ile sorunsuz bir şekilde çalışıp çalışamayacağı da göz önünde bulundurulmalıdır.

Otomasyonun gücünden faydalanın

Çok sayıda olası bağlantı ve güvenlik kombinasyonu olması nedeniyle yapılması gereken Wi-Fi testlerinin sayısı da çok fazla olabilir. Bu testleri otomasyonla birlikte genel geliştirme sürecine dahil etmek, ekiplerin Wi-Fi bağlantısının tüm yönlerini kullanmasına ve IoT ürünlerine daha fazla güven duymasına olanak tanıyacaktır.