IoT lojistik sektöründe nasıl rekabet avantajı sağlıyor?
16.06.2021
Sosyal Medya

IoT lojistik sektöründe nasıl rekabet avantajı sağlıyor?

IoT, benzersiz uygulamaları, yenilikçi konseptleri ve sağladığı avantajları ile lojistik sektörü için oyunun kurallarını değiştiren devrimsel bir teknoloji. Teslimatın gerçek zamanlı takibinden depo yönetimine kadar analitik ve veri odaklı iç görüler geliştirmek için kullanılan IoT uygulamaları ile karar verme süreçlerinde iyileştirme ve gelişmiş endüstriyel üretkenlik sağlamak mümkün.

Lojistik süreçlerinde IoT sensörlerinin gerçek zamanlı izleme için kullanılması sektör için devrim niteliği taşıyor. Gelişmiş sensörlerden işin başındaki yöneticilere gerçek zamanlı olarak bilgi aktarımı sağlanırken, bunun sağladığı avantajlarla üretkenlik ve kar artışı elde ediliyor.  Sektöre ticari açıdan da önemli faydalar getiren IoT'nin lojistiğe sağladığı avantajlara yakından bakıyoruz.

Gerçek zamanlı varlık takibi

IoT teknolojisi, bir endüstrinin iş akışlarındaki varlıkları izlemek için sensörler ile elde edilen verileri kullanır. Bu, ilgili yöneticiye bağlantılı akıllı cihazına gelen bildirim ve uyarılar üzerinden süreci gerçek zamanlı izleme imkanı sağlar. Lojistik sektöründe, birbirine bağlı tüm varlıklar üzerinden iletilen veriler analiz edilerek verimlilik artışı elde edilir. Böylece yöneticilerin her zaman tetikte kalması ve ihtiyaçlarını optimize etmesi mümkün olur. IoT teknolojisi ile yöneticilerin uzak konumlarda bile endüstriyel fonksiyonları çalıştırması daha kolay hale gelir.

Veriye dayalı yaklaşım

IoT teknolojisi, veri odaklı kararlar almak için sensörlerden faydalanır. Bu nedenle IoT, akıllı cihazlar ve hızlı erişim yardımıyla iyi yönetilen endüstriyel iş süreçlerinin ortaya çıkmasını sağlayan veri odaklı bir konsepttir. Dahası bu veri odaklı yaklaşımın işletmelerin karlılığı ve sunulan hizmetin kalitesi açısından da ciddi avantajları vardır. Akıllı sensörler ile toplanan veriler, bulut tabanlı bir platformda işlenir ve güvenli bir şekilde saklanır. Veriye odaklı yaklaşım, bilgiye dayalı iş kararları vermek için gelişmiş analitiğin uygulanmasında da önemli bir rol oynar.

Gelişmiş analiz

Lojistik sektörü, daima takip gerektiren çeşitli aşamalardan oluşur. Örneğin kargo izleme, tedarik zinciri, araç yönetimi ve izleme, yakıt tüketimi, kaynak kullanımı ve çok daha fazlası. IoT teknolojilerinin sürece dahil olması ile tüm bu adımlar, doğru ve iyi yapılandırılmış iş kararları elde edilmesini sağlayan sensörler, ağ geçitleri ve akıllı kontrol panellerinden oluşan bir mimarinin kümülatif işleyişini içerir. IoT ile gelen gelişmiş analitiklerin yardımıyla, örneğin lastik basıncı ve yakıt tüketimi ile ilgili her ayrıntı uzaktan takip edilebilir. Teknoloji ayrıca yöneticilere aracın durumunu analiz etmeleri ve böylece daha iyi kararlar vermeleri için raporlar ve bilgiye dayalı veriler sağlar.

Tahmine dayalı analiz

Geçmiş veriler yardımıyla, lojistik sektörü yöneticilerinin araçların ve diğer varlıkların durum analizini yapmaları daha kolay hale geliyor. IoT tabanlı çözümler, bilgileri tahmin etmek ve tüm senaryoyu gerçekleşmeden çok önce analiz etmek için gelişmiş algoritmalar kullanır. Bu, daha iyi kararlar almaya ve gerektiğinde durumu optimize etmeye büyük ölçüde yardımcı olur. IoT, tahmine dayalı analiz gibi yenilikçi konseptler ve çözümlerle işletmelerde ilerleme sağlamayı amaçlayan bir teknolojidir. Lojistik sektörü, endüstriyel yönetimi basitleştirmek ve eyleme geçirilebilir iç görüler elde etmek için tahmine dayalı analizler kullanır ve bu sayede bilinçli kararlar elde edilebilir.

Teknoloji, otomasyon ve iyi yapılandırılmış stratejiler aracılığıyla lojistik sektörünün mevcut koşullarını yeniden inşa etmeyi amaçlar. Gelişmiş IoT araçlarını lojistik sektörüyle entegre etmek, yalnızca daha iyi iş fırsatları sağlamaya yardımcı olmakla kalmaz, aynı zamanda tutarlı bir verimlilik artışı da sunar. IoT, akıllı yönetim teknikleriyle lojistik endüstrisine ezber bozan bir yaklaşım getiriyor. Fütürist bir bakış açısına göre, IoT teknolojisini entegre etmek, lojistik sektörünün dijital ikiz ve yapay zeka gibi farklı diğer yenilikçi teknolojilerle entegre çalışmasına da yardımcı olacaktır.