Infrastracture as Code (IaC) nedir?
18.02.2022
Sosyal Medya

Infrastracture as Code (IaC) nedir?

İş süreçleri giderek daha fazla bilgi teknolojilerine dayanırken, iyi bir altyapıya sahip olmanın önemi de artıyor. E-postadan günlük iş akışlarına, web sitelerinden veritabanlarına kadar tüm kritik iş sistemleri özünde BT’ye dayanıyor. Bu nedenle istikrarlı ve güçlü bir altyapıya sahip olmak, günümüzde her şirket için büyük önem taşıyor.

Daha verimli çalışmak ve mümkün olan en iyi müşteri deneyimini sunmak isteyen şirketlerin BT altyapıları çevik, ölçeklenebilir ve dayanıklı olmalı. Sağlam bir BT altyapısı, donanım ve yazılımın bakımı yerine işin kendisine daha fazla zaman harcanmasına olanak tanır. Ayrıca, işletmelerin bir felaket sırasında riskleri azaltmasına ve iş sürekliliğini desteklemesine yardımcı olmak için dayanıklılık ve kurtarılabilirlik sağlar.

İyi bir BT altyapısı sağlam prosedürler, planlama ve en önemlisi otomasyon kullanılarak oluşturulur. Kod olarak altyapı (Infrastracture as Code - IaC) tam olarak bu noktada devreye giriyor. IaC, kuruluşların manuel işlemlerde zaman kaybetmeden altyapı görevlerini otomatikleştirmelerini sağlar.

Infrastracture as Code (kod olarak altyapı) nedir?

Kod olarak altyapı (IaC) sunucuları, depolamayı, veritabanlarını ve ağ bileşenlerini sağlamak, yönetmek ve dağıtmak için programlama dillerini veya otomasyon araçlarını kullanır. Bir kez dağıtıldığında, altyapı çok az insan etkileşimi ile yönetilebilir, gözlemlenebilir ve onarılabilir. IaC, çeşitli BT sektörlerinde ve kuruluşlarında yaygın olarak kullanılmaktadır. İşletmelerin şirket içi veya bulut üzerindeki veri merkezlerini yazılım uygulamaları olarak yönetmelerine yardımcı olur. Bu yaklaşım, bulut bilişim ve sunucu sanallaştırmanın yaygınlaşmasıyla yükselişe geçti.

IaC, tüm sunucu ortamını tek bir makinede veya birden fazla makinede hızlandırılmış ve tekrarlanabilir bir şekilde dağıtırken sıfır kesinti süresi sağlamaktan sorumludur. Uygun şekilde kullanıldığında IaC, uygulamanızın performans ve kullanılabilirlik gereksinimlerinin zamanında ve bütçe dahilinde karşılanmasını sağlayabilir.

Ağ otomasyon yazılımı kullanarak rutin NetOps görevlerini otomatikleştirmek IaC kullanımına iyi bir örnektir. IaC, altyapı bileşenlerini oluşturma ve dağıtmayla ilgili çeşitli işlevleri uygulamak için API'ları ve dahili kitaplıkları kullanır. Gerçek donanım kurulumunun yerine esnek ve tekrarlanabilir programlamanın kullanılmasını sağlayarak işletmelere tasarruf şansı sunar.

Kod olarak altyapıya neden ihtiyacımız var?

Geleneksel altyapıları yönetmenin tek yolu manuel müdahalelerde bulunmaktı. İşletim sisteminin (OS) BT ekibi tarafından kurulması, ağın manuel olarak bağlanması ve yapılandırılması gerekiyordu. Geçmişte altyapılar neredeyse hiç değişmediği için bu durum çoğu işletme için bir sorun değildi. Günümüzde ise şirketler daha dinamik bir ortamda çalışıyor ve sürekli değişimler geçiriyor. DevOps ve çevik uygulamaların yükselişi ile birleşen sanallaştırma ve bulut gibi teknolojiler, mevcut altyapıyı ve iş hizmetleri için kullanıcı deneyimini büyük ölçüde etkiledi.

Modern altyapı gereksinimleri, geleneksel ağ yönetimi tekniklerinin kullanılmasını engelliyor. Eski merkezi altyapılarda değişiklikler günler, haftalar ve hatta daha uzun sürerken, günümüzde kuruluşlar sunucuları dağıtmak veya ağ sorunlarını çözmek için saatlerce veya günlerce bekleme lüksüne sahip değil. Beklenmedik veya uzayan kesinti süreleri, şirketlerin dakikalar içinde büyük meblağlar kaybetmesine neden olabilir.

Bu değişime ayak uydurmanın anahtarı otomasyonda yatıyor. Otomasyon, kodda tanımlanan ve saklanan tekrarlanabilir işlemler gerektirir. İşletmeler bu sorunu çözmek için altyapıyı kod olarak benimsiyor. Kod olarak altyapı, bir şirketin altyapısını oluşturmak, sağlamak ve değiştirmek için tekrarlanabilir ve öngörülebilir bir yol sağlıyor. IaC, işletmelerin değişen ortamlara uyum sağlamaları için ihtiyaç duydukları değişiklikleri hızlandırarak, uygulama altyapılarındaki sorunların daha hızlı çözülmesini mümkün kılıyor. IaC sadece soyutlamalar veya kodlama ile ilgili bir teknik değil; bu teknik kodlama paradigmasını ve karmaşık görevleri otomatikleştirmeyi kodlamanın kendisine dönüştürüyor.

Kod olarak altyapı nasıl çalışır?

Temelinde, kod olarak altyapı tamamen otomasyona dayanan bir tekniktir. Altyapı bakımının daha kolay yapılabilmesi ve istenen durumda tutulabilmesi için manuel altyapıyı otomasyona bağlar. BT ekipleri, altyapı tanımlarını kodda (şablonlar, komut dosyaları veya programlar) depolar.

IaC, bir sürüm kontrol sistemi aracılığıyla yönetilen tam olarak tanımlanmış bir yazılım dağıtım süreci aracılığıyla yönetim görevlerini otomatikleştirmek için yazılım araçlarını kullanır. Bu, sahip olduğunuz altyapı ne olursa olsun (sanal makineler, kapsayıcılar vb.) kodda tanımlanabileceği ve bu kodun daha sonra altyapıda değişiklik yapmak için yürütülebileceği anlamına gelir.

Genellikle ekipler altyapıyı aşağıdaki gibi kod olarak uygular:

  • Geliştiriciler, etki alanına özgü bir programlama dilinde altyapı özellikleri oluşturur ve yazar.
  • Oluşturulan dosyalar bir API'a, ana sunucuya veya kod deposuna gönderilir.
  • IaC araçları, gerekli bilgi işlem kaynaklarını oluşturmak ve yapılandırmak için gerekli tüm etkinlikleri gerçekleştirir.