Harita üzerinde iş takip programı nasıl çalışır?
11.10.2021
Sosyal Medya

Harita üzerinde iş takip programı nasıl çalışır?

İş takip programı, kurumsal kaynakların ve ekiplerin etkin yönetilebilmesi, insan gücünden ve yeteneklerinden en yüksek faydanın sağlanması için kullanılır. Coğrafi bilgi sistemleriyle entegre çalışan bu programlar, sahada aktif görev alan ekiplerin gerçek zamanlı olarak takip edilebilmelerini, gerekli durumlarda iş emrinin konumuna ulaşım için merkezden gerekli yönlendirmelerin yapılmasını sağlar.

Harita üzerinde iş takibi görev takip süreçlerini kolaylaştırırken, saha ekiplerinin ve çalışanlarının performans değerlendirilmelerinin de dijital veriler ışığında daha sağlıklı yapılması için gerekli verileri sunar. İş takip programları kurumların merkezinden yönetilirken, saha çalışanları ise mobil uygulamaları aracılığıyla bu programlara erişebilir, kendilerine atanan görevleri gerçek zamanlı takip edebilir ve işlerini kolaylaştıracak diğer faydalı bilgilere ulaşabilir.

En iyi iş takip aşamaları nasıl gerçekleştirilir?

Etkili iş ve görev takibi, müşteri randevularının, iş gücü yoğunluğunun, ekiplerin uygunluk ve yetkinlik bilgilerinin merkezi olarak yönetilmesini gerektirir. ERP sistemleriyle entegre ya da tek başına çalışabilen iş takip programları, kurumlar tarafından verdikleri hizmetin türüne ve bölgesine göre ayarlanabilirler. Kurumun operasyonel pratiklerine ve ekip yapısına dair verilerle beslenen bir iş takip programı, yeni oluşturulan iş emirlerini, görev konumuna en yakında bulunan ve yetenekleri bakımından en uygun ekiplere otomatik olarak atayabilir. Hareket halindeki mobil ekipler ise kendilerine atanan görevi kullanıcı dostu mobil uygulamalarından alacakları bildirimlerle öğrenebilirler. Böylece uygun olmayan ekiplere iş atanması, ekiplere yetenekleri dışında iş atanması ya da mükerrer atamalar gibi sıkça karşılaşılan hataların önüne geçilir. Merkezde ise harita üzerinden takip edilen ekiplerin iş yoğunlukları ve ajandaları görüntülenebilir, gerekli görüldüğü durumlarda görev dağılımları değiştirilebilir.

Dijital dönüşüm ve iş takip anlayışına etkisi

Dijital dönüşüm, iş gücünden ve insan yeteneklerinden en iyi şekilde yararlanılması için yeni olanakları mümkün kılıyor. Eskiden geleneksel yöntemlerle yürütülen iş takibi, günümüzde kurumsal uygulamalarla entegre şekilde çalışıyor ve merkez ile mobil çalışanlar arasındaki mesafeyi ortadan kaldırıyor. Dijital dönüşümle birlikte artık saha çalışanları bir görevi tamamladıktan sonra merkeze dönmek zorunda kalmıyor, merkez birimleri saha ekiplerini anlık olarak takip edebiliyor.

Ekipler ve işler, coğrafi bilgi sistemleriyle çalışan görev takip uygulamaları sayesinde güncel durumlarıyla harita üzerinde görülebiliyor. Merkezdeki koordinatörler, işleri coğrafi konumlarına göre görüntüleyebiliyor, görev konumunu bir iş atama kriteri olarak kullanabiliyor, ekip tipi ve işin konumu gibi kriterleri kullanarak bir göreve en yakın ve uygun ekipleri harita üzerinde filtreleyebiliyor.

İş takip programının performansa etkisi

İş takip programları, ekiplerin ve çalışanların performanslarına dair bilgileri raporlanabilir hale getirerek, performans yönetimini ve İK stratejilerinin uygulanabilirliğini kolaylaştırıyor. Bu programlar sayesinde, çalışanların ve ekiplerin işleri tamamlama oranları görünür hale geliyor, geleceğe yönelik iş yüklerini tahmin edilebilir ve kaynak gereksinimi planlamasının yapılması mümkün oluyor. Çalışanların ve ekiplerin yalnızca yeteneklerine uygun işlere yönlendirilmesi, verimliliği ve müşteri memnuniyetini artırmanın yanı sıra çalışanların gelişimine de katkı sağlıyor.

İş takip programı kullanım alanları

İş takibi programları, kurumların insan gücünden ve yeteneklerinden azami faydayı sağlamasını mümkün kılıyor. Çalışanların işlerini kolaylaştırmak isteyen her kurum ve kuruluş tarafından kullanılabilen bu programlar, harita üzerinden iş takibi özelliğiyle mobil saha çalışanları aracılığıyla hizmet sunan şirketler için büyük faydalar sağlıyor. İş emirlerini daha kolay ve zamanında tamamlamak isteyen başta hizmet sağlayıcıları olmak üzere, ürünleri için kendi ekipleriyle ya da alt yüklenicilerle hizmet sağlayan tüm sektörlerden kurumlar tarafından kullanılabiliyor.