Geleceği SAP IBO (Intelligent Business Operations) ile tahmin edin
8.09.2021
Sosyal Medya

Geleceği SAP IBO (Intelligent Business Operations) ile tahmin edin

21. yüzyılın en değerli kaynağı veri gün geçtikçe çoğalıyor. Günümüzde ulaştığımız veri miktarı öylesine büyük ki, şirketler veri madenciliği, geleneksel iş zekası ve çevrimdışı analiz yöntemleri gibi yerleşik analitik araçlarını verimli bir şekilde uygulamakta giderek daha fazla zorlanıyor. İş dünyası, kullanılmayan bilgilerin potansiyeline artık daha fazla önem veriyor. SAP IBO teknolojisi tam da bu noktada devreye giriyor.

SAP IBO nedir?

SAP IBO, iş zekasını tamamlayan ve iş operasyonlarına yeni bir bakış açısı sağlayan bir iş analitiği biçimidir. İş süreçlerinin ürettiği veriyi SAP HANA’nın gücüyle analiz eden SAP IBO, KPI’ların tehlikeye girmesini engelleyecek her türlü aksiyonu zamanında alabilmenize olanak tanır.

Bu teknoloji hızlı iş analizlerini bir işletmenin geleneksel günlük faaliyetleriyle ilişkilendiren gerçek zamanlı operasyonel zeka olarak da tanımlanabilir. Geleneksel iş analitiği araçları gecikmeli sonuçlar sağlarken, SAP IBO devam eden operasyonlardan, mevcut verilerden yararlanır. Ve bunları gerçek zamanlı olarak kullanıma sunar.

SAP HANA tarafından desteklenen SAP IBO teknolojisi, sınıfının benzersiz mimarisiyle IBO paradigmasını sunan entegre ve modern bir çözümdür.

SAP mevcut uçtan uca süreçlerinizi IBO'ya dönüştürmenize yardımcı olabilir. Bu çözüm, bunları yerleşik istatistikler ve tahmine dayalı motorlarla tek bir bellek içi veritabanında birleştirerek, zekayı işlem yığınına yerleştirmeyi sağlayan SAP HANA platformunu ve SAP HANA veritabanını kullanır.

Akıllı iş operasyonları ile kolay ve güvenilir yönetim

Gelişmiş veri analizi araçlarını sunan SAP IBO, işlenmiş veriye kolay biçimde erişmeyi ve bir arada çalışma yeteneklerinin artmasını sağlıyor. İş süreçlerinin daha zeki sürdürülmesini sağlayan SAP IBO çözümleri, çalışanların iş süreçlerinde kaybolmasını engellerken, öngörücü analiz ve performans yönetimi gibi temel verimlilik odaklı iş süreçleri için de sağlam temeller atılmasına yardımcı oluyor.

SAP IBO sayesinde iş gücü bütünlüğünüzü oluşturan parçaların koordinasyonunu sağlayabilirsiniz. Karar süreçlerinde aradığınız hızı yakalayabilirsiniz. Her ne kadar elinizdeki veri havuzu aynı olsa da tüm çalışanlarınız bu veriye farklı açılardan bakmayı tercih edebilir ve işlerine yarayacak kısımlarından geçmiş, şimdi ve geleceğe yönelik özelleştirilmiş analizlerini yapabilirler.

İzlenebilir süreçler ile takip avantajları

SAP IBO çözümleri, işletmelerin daha iyi kararlar alabilmeleri, karar vermeyi hızlandırabilmeleri, eğilimleri ve gelecekteki gelişmeleri tahmin edebilmeleri, iş açısından kritik öneme sahip detayları erken fark edebilmeleri ve bunları rekabet avantajlarına dönüştürebilmeleri için verileri analiz etmeleri ve operasyonlara ilişkin gerçek zamanlı içgörüler elde etmeleri için kapsamlı fırsatlar sunar.

SAP IBO, devam eden süreçler hakkında eksiksiz, gerçek zamanlı görünürlük ve istihbarat sağlar. Böylece işletme operasyonları sahipleri, mevcut bir SLA'yı (Hizmet Seviyesi Anlaşması- Service Level Agreement) ihlal etmek gibi sorunlar ortaya çıktığında hızlıca harekete geçebilir.

Operasyonel süreçlerin IBO çözümü üzerine taşınması ile hem kullanıcı dostu arayüzü hem de güçlü BPM motoru ile çok daha kolay ve güvenilir yönetilmesi sağlanır. Kullanıcılar işlerini görselliği artırılmış ve basit görünümlü arayüzlerle gerçekleştiriyor. Bu da kullanıcıların hata oranını önemli ölçüde düşürüyor. Sistemin tabanında çalışan BPM motoru ise süreçlerin son derece güvenilir bir şekilde yönlendirmesini yapabiliyor. Bu sayede IBO çözümünü kullanan kurumlar için süreçler daha kolay ve hatasız yönetebilir hale geliyor.

Operasyonel kararlara nasıl daha fazla zeka katılabilir?

SAP IBO, öncelikle operasyonel işlerin analizine ve optimizasyonuna adanmış yeni bir iş analizi alanı. Geleneksel downstream analysis ise SAP IBO'yu tamamlar. Downstream analysis’in modası henüz geçmedi ancak daha akıllı kararların alınmasını sağlayan gerçek zamanlı iş analiziyle tamamlanmaya ihtiyaç duyuyorlar.

İşletmeler, her bir müşteri etkileşimini akıllı bir şekilde hedefleyerek isabetli kararlar almak üzere yapay zeka ve makine öğrenmesinden de yararlanabilirler. Karar yönetimi çözümlerinin diğer BT sistemleriyle kolayca entegre edilebilmesi sayesinde, uygulamalarınız otomatikleştirilmiş kararları çok sayıda kanal genelinde ölçekleyebilir ve yürütebilir.

SAP IBO modern bir veri analizi biçiminden daha fazlasıdır. SAP IBO çözümleri ilginçtir ve gerçek zamanlı içgörüyü eylemle ilişkilendirdikleri için değer katar. Yinelenebilir kararları otomatikleştirmek ve rekabet avantajı elde etmek için makine öğrenmesini kullanabilirsiniz. Karar alma sürecinizi iyileştirmek için ise yapay zeka ile tahmine dayalı analitiği birleştirebilirsiniz. Farklı durumlara ilişkin gelişmiş farkındalık, doğru zamanda, hızlı ve spesifik bir şekilde doğru eylemi gerçekleştirmeyi mümkün kılar. İşletmenin uygulama senaryosuna bağlı olarak, bununla nasıl başa çıkacağınız ve hangi teknolojik SAP IBO platformuyla başlayacağınız size bağlıdır. Alanında uzman İnnova mühendisleri, SAP IBO çözümlerinin işinize sorunsuz entegrasyonu için operasyonunuzu ve iş akışlarınızı inceler, en etkili yöntemlerle entegrasyonu gerçekleştirir.

SAP IBO bileşenleri ve sözlüğü

  • SAP HANA Veritabanı: HANA veritabanı sistemi, InMemory veritabanı sistemlerinden SAP’nin geliştirmiş olduğu çözümdür. Veriyi sunucunun belleğinde sakladığından dolayı çok daha hızlı erişim sağlanır.
  • Business Rule Management: Bu bileşen ile süreçler içerisinde dışarıdan müdahale olmadan daha önceden tanımlanan iş kuralları çerçevesinde sürecin gidişatına karar verilebilir.
  • Business Process Management: Bu bileşen ile süreçlerin takibi ve yönetimi yapılabilir.
  • Process Integration: Bu bileşen ile SAP ve Non-SAP sistemler arasında entegrasyon gerçekleştirilebilir.
  • Oprint: Bu bileşen, sistemi anlık olarak izlemeye olanak sağlayan bir rapor ekranıdır