e-İrsaliye nedir? Kimler için zorunludur?
15.07.2021
Sosyal Medya

e-İrsaliye nedir? Kimler için zorunludur?

Dijital dönüşümün Temmuz 2020’de zorunlu hale gelen gerekliliklerinden e-İrsaliye (elektronik irsaliye), bir ürünün bir yerden diğerine taşınması için düzenlenen sevk irsaliyesinin elektronik ortamda oluşturulan, iletilen ve muhafaza edilen dijital bir sürümüdür.

e-İrsaliye, kağıt ortamda düzenlenen sevk irsaliyesi ile aynı hukuki nitelikleri içerir. 2019 yılında yayınlanan 487 Sıra Nolu Vergi Usul Kanunu Genel Tebliği ile yürürlüğe sokulan e-İrsaliye uygulaması, eskiden kağıt olarak oluşturulan sevk irsaliyelerinin Gelir İdaresi Başkanlığınca belirlenen standartlara uygun olarak elektronik olarak düzenlenmesini, iletilmesini, arşiv ve ibrazını zorunlu hale getirdi.

e-İrsaliye kimler için zorunludur?

Güncel e-İrsaliye geçiş zorunluluğu, Hazine ve Maliye Bakanlığı tarafından 31390 sayılı (2021) Resmî Gazete'de yayımlanan 509 Sıra Nolu Vergi Usul Kanunu Genel Tebliği'nde Değişiklik Yapılmasına Dair Tebliğ kapsamında aşağıdaki mükellefleri kapsamaktadır:

 • E-fatura uygulamasına kayıtlı olan ve brüt satış hasılatı 25 milyon TL ve üzeri olan tüm mükellefler,
 • Enerji Piyasası Denetleme Kurumu’na kaydı bulunan işletmeler,
 • Şeker ve benzeri ürünleri imal eden ve işleyen işletmeler,
 • Maden işletmeleri,
 • Demir-çelik imalatçıları ve ihracatçıları,
 • Gübre takip sistemine kaydı olan işletmeler,
 • Sebze ve meyve tüccarları.

e-İrsaliyeye nasıl geçilir?

E-İrsaliyeye geçmek isteyenlerin önce e-Fatura sistemine kaydolarak e-Arşiv fatura kullanıcıları olmaları gerekir. İşletmelerin hem e-Fatura hem de e-İrsaliye için önlerinde üç seçenek vardır: GİB üzerinden süreci yönetebilirler, kendi sistemlerini GİB sistemlerine entegre edebilirler ya da GİB’dan e-İrsaliye Özel Entegratörlük izni almış firmalardan hizmet alabilirler.

GİB portal üzerinden başvuru yapmak için https://portal.efatura.gov.tr/efatura/egiris.jsp adresini kullanabilirsiniz.

e-İrsaliye kullanmanın avantajları

 • Sevk irsaliyesi için oluşan matbaa ve baskı masraflarını ortadan kaldırırsınız.
 • Süreçlerin dijital ortama taşınmasıyla kağıt ortamındaki sevk irsaliyelerini arşivlemeye ihtiyaç duymazsınız.
 • Kağıt ortamındaki evrakların kaybolma riskini önlersiniz.
 • Belgelerin dijital ortamda tutulmasıyla ilgili tüm personeliniz bu evraklara kolayca ve aynı anda ulaşabilir. Böylece riski kontrol işini üstlenen tek bir kişinin üzerinden almış olursunuz.
 • İrsaliyeleriniz ürünle değil, ürün yola çıkmadan alıcıya ulaştırılabilir. Böylece karşı tarafa sevk edilen ürünle ilgili bilgiyi önceden iletmiş olursunuz.
 • Alıcının sistem üzerinden verdiği yanıtlar anında tarafınıza ulaştırılır.
 • Tüm irsaliyelere uygulama üzerinden erişilebilmesiyle geçmişe yönelik tarama için kağıt belgelerin tutulduğu arşivden dosya taraması yapmanıza gerek kalmaz.

İnnova PayFlex E-İrsaliye

PayFlex e-İrsaliye çözümü, GİB onaylı özel entegratör İnnova’nın finansal dönüşüm kapsamında sunduğu diğer hizmetlerle entegre bir şekilde çalışır. Tüm dijital dönüşümünüzü birbirleriyle yüksek uyumluluk gösteren yerli ve milli çözümlerle gerçekleştirebilirsiniz.

e-Fatura çözümüne benzer kolaylıklar sunan e-İrsaliye uygulaması gönderilen irsaliyeleri Gelir İdaresi Başkanlığı sistemine otomatik olarak aktarır ve alıcıya ulaştırılır. Aynı şekilde alıcının verdiği yanıtlar da doğrudan dijital olarak görüntülenebilir.

PayFlex e-İrsaliye çözümü, alıcının e-İrsaliye mükellefi olup olmadığını da anlık olarak kontrol ediyor. Böylece karşı tarafın e-İrsaliye kullanmadığı durumlarda gönderici kağıt irsaliye kesmesi için yönlendiriyor. İnnova PayFlex e-İrsaliye çözümü, bu kapsamda GİB’in yönetmeliklerinde açıklanmış uygun altyapıyı kullanıcılarına sunuyor.

İnnova PayFlex e-İrsaliye çözümü işinize şu avantajları sağlar:

 • Dijital ortama geçiş ile süreçleriniz hızlanır.
 • Kağıt ortamında tutulan evrakların kaybolma riski ortadan kalkar.
 • Kağıt kullanımının azalmasıyla ekolojik ayak izinizi azaltırsınız.
 • Personelinize lojistik süreçleri daha hızlı yapma olanağı sunarsınız.
 • Gelir İdaresi Başkanlığı’nın sistemiyle entegre olarak çalışırsınız.
 • Süreçlerin dijital ortamda takip edilebilmesiyle tüm ürün sevkiyatını tek bir ekrandan yönetebilirsiniz.

İnnova PayFlex e-İrsaliye çözümü hakkında detaylı bilgi almak için buraya tıklayarak doğrudan çözüm danışmanıyla iletişime geçebilir ya da e-irsaliye çözümünün detaylarını keşfedebilirsiniz.

Öne Çıkan Yazılar
Robotik Süreç Otomasyonu (RPA) Nedir? Nasıl Çalışır?
Robotik Süreç Otomasyonu (RPA) Nedir? Nasıl Çalışır?
Robotik süreç otomasyonu (Robotic Process Automation - RPA) nedir? Nasıl çalışır? Bu soruların cevaplarını bulmaya çalışacağımız...
14.03.2019
Dijital Dönüşüm
Gelecekte tarım nasıl olacak?
Gelecekte tarım nasıl olacak?
Tarım sektörünün önemi küreselleşen ekonomik sistem, artan rekabet ve değişkenlik gösteren pazar şartlarının etkisiyle giderek...
28.08.2020
Dijital Dönüşüm
Geleceğin akıllı şehir konsepti nasıl bir yaşam vadediyor?
Geleceğin akıllı şehir konsepti nasıl bir yaşam vadediyor?
20. yüzyılın son çeyreğinden itibaren gelişen teknolojilerle yenilikçilik kavramlarını bir araya getiriliyor ve yeni bir...
17.04.2020
Dijital Dönüşüm
Endüstri 4.0 ile Gelen Yeni Üretim Çağı - Akıllı Fabrikalar
Endüstri 4.0 İle Gelen Yeni Üretim Çağı - Akıllı Fabrikalar
Makinelerin kendi aralarında konuştuğu, üretimi insanların değil makinelerin organize ettiği Akıllı Fabrikalar ile üretimin...
13.07.2016
Dijital Dönüşüm
Küreselleşme 4.0 nedir, önceki evreleri nelerdir?
Küreselleşme 4.0 nedir, önceki evreleri nelerdir?
Dijitalleşmenin tüm alanlarda hızını artırdığı günümüzde, endüstrinin yeni formu olarak nitelendirilen Endüstri 4.0 kavramı...
28.07.2020
Dijital Dönüşüm
Kurumsal Hafıza Nedir, Nasıl Çalışır?
Kurumsal Hafıza Nedir, Nasıl Çalışır?
Kağıttan ekrana doğru hızla dijitalleşen belgeler ve iş süreçleri geleceğin kurumlarını şekillendiriyor. Belge ve süreç yönetimi...
29.02.2016
Dijital Dönüşüm