e-Defter ile mali altyapınızı geleceğe taşıyın
17.08.2021
Sosyal Medya

e-Defter ile mali altyapınızı geleceğe taşıyın

İşletmenizin sağlığını takip etmeniz ve yasal uyumluluklarını sağlamanız için tuttuğunuz defterleri elektronik ortama taşıyarak maliyetleri ve iş yüklerini azaltabilir, verimliliğinizi artırabilirsiniz.

e-Defter nedir, nasıl çalışır?

e-Defter sistemi işletmelerin Yevmiye Defteri, Yevmiye Defteri Beratı, Defter-i Kebir ve Defter-i Kebir Beratı dosyalarını Gelir İdaresi Başkanlığı (GiB) standartlarına uygun formatta elektronik ortama taşır. Kağıt ortamında defter tutma ihtiyacını ortadan kaldıran sistem, tüm defterlerin elektronik formatta Maliye Bakanlığı standartlarında düzenlenmesini sağlar.

Kağıt ortamında tutulan geleneksel defterlerin gereksiz kaynak kullanımının önüne geçen e-Defter, faturalama süreçlerindeki giderleri de azaltır. Defterler doğrudan Maliye Bakanlığı ve GiB uyumlu şekilde oluşturulduğu için kağıt ortamındaki defterlerdeki gibi noter tasdikine ya da fiziksel olarak arşivlenmelerine ihtiyaç kalmaz.

Kurumların defterlerini resmi mercilere bağlayan sistem sayesinde GiB’e yapılacak yasal bildirim süreci otomatikleşir ve kurumların bunun için hiçbir efor ya da zaman harcaması gerekmez. İstenildiği anda istenildiği yerden defterlere güvenli erişimi mümkün kılan e-Defter sistemi, insan hatalarını önleyerek süreci daha sorunsuz ve yüksek performanslı hale getirir.

e-Defter sisteminin avantajları

İşletmelerin tutması zorunlu olan yevmiye ve büyük defterleri çağa uyarlayan e-Defter sistemi, Yevmiye Defteri, Yevmiye Defteri Beratı, Defter-i Kebir ve Defter-i Kebir Beratı dosyalarının GiB standartlarına uygun formatta hazırlanmasını ve saklanmasını sağlar. Defter verilerinin dijital olarak kendi orijinal formatında saklanması, gerek duyulması halinde anında erişilebilmesi, berat ile detay dosyalarının kolaylıkla görüntülenebilmesi ve tüm defterlerin dijital ortamda GiB’e kolaylıkla ibraz edilmesini mümkün kılması önemli özelliklerindendir.

e-Defter sistemine nasıl geçilir?

e-Defter sistemine geçmek isteyen kurumların, GiB tarafından özel entegratör ilan edilmiş bir çözüm ortağının GiB standartlarına uyumluluk onayı almış bir yazılım çözümü kullanmaları gerekiyor. Kurumların benimseyecekleri e-Defter çözümünü seçerken Maliye Bakanlığı ve GiB standartlarına tam uyumluğun yanı sıra kullanım kolaylığı ve iş süreçlerinin verimini artırma kriterlerini gözetmesini tavsiye ediyoruz.

e-Defter çözümünü iş süreçlerine dahil etmek isteyen tüzel kişiler için öncelikle e-Fatura kullanıcısı olma şartı aranıyor. Öte yandan mali mühür temin etmeleri gerekiyor. Gerçek kişiler ise e-İmza kullanıcısı oldukları takdirde GiB onaylı bir yazılım kullanmaya başlayarak e-Defter sistemine geçebiliyor.

İnnova PayFlex e-Defter ile kolay entegrasyon ve uluslararası uyumluluk

İnnova mühendisleri tarafından uluslararası standartlara uygun geliştirilen ve GiB onaylı olan yüzde 100 yerli ve milli PayFlex e-Defter çözümü, kurumların en kısa sürede e-Defter sistemine geçmesini sağlıyor. İnnova, çözüm ortağı olduğu kurumların e-Defter entegrasyonunu uzman kadrosuyla baştan sona yönetiyor.

İnnova PayFlex e-Defter çözümü, elektronik ortamda düzenlenen defter dosyalarının zaman damgasıyla mühürlenmesini ve imzalanmasını sağlıyor. Böylece defterlerin imzalandıktan sonra değiştirilmeleri imkansız hale geliyor. Tüm aktarımların ve veri hazırlama işlemlerinin kayıt altına alınması da elektronik defterlerin güvenliğini artırıyor. Baştan sona kullanıcı dostu olarak geliştirilen PayFlex e-Defter, kullanıcı hatalarını önlerken süreçlerin verimliliğini artırıyor.

İnnova PayFlex e-Defter çözümü değişen mevzuatın kurumları etkilemesini de önlüyor. Çözümü sürekli geliştirmeye devam eden İnnova mühendisleri, mevzuat değişikliği durumlarındaysa çözümü güncelliyor ve kullanıcı işletmelere tam destek sunuyor.