Dış Kaynak Sayesinde Gücünüzü Katlayın
19.09.2013
Sosyal Medya

Dış Kaynak Sayesinde Gücünüzü Katlayın

Günümüz işletmeleri artık bir önceki nesil işletmelerde olduğu gibi sadece kendi iş alanıyla ilgilenmek zorunda değil. Her şeyin birbirine bu derece bağlı olduğu bir dünyada, yaptığınız işin niteliğine ve hacmine bağlı olarak işinizde başarılı olmak için bilmeniz gerekenlerin sayısı hızla artıyor. Bilişimden pazarlamaya, mobil iş gücünün yönetiminden servislerin optimizasyonuna kadar ilgilenmeniz gereken çok sayıda kavram var.
 

Bu durum, anlaşılması ve yönetilmesi zor bu ve benzer süreçleri sizin adınıza üstlenmeye hazır dış kaynak adlı dev bir iş kolunu hayata geçirdi. Dış kaynak, ihtiyaç duyduğunuz halde operasyonel yükün altına girmek istemediğiniz veya uzmanlık alanınız içinde yer almayan servis ve hizmetlerin, bu işin uzmanı şirketlere devredilerek karşılanması anlamına geliyor.
 

Dünya ekonomisinde dış kaynak

Sektörün hacmi de bir hayli büyük. Gartner’in geçtiğimiz aylarda yayınladığı bir rapora göre dünya dış kaynak iş hacmi yılın sonunda 288 milyar dolara ulaşacak. Bölgelere göre yıldan yıla büyüme beklentisi yüzde 13’e kadar tırmanıyor. Türkiye’deki ölçümlere göre dış kaynak hizmetlerinin de içinde yer aldığı hizmet sektörünün büyüme hızı 2011’den 2013’e yüzde 7,1 ila yüzde 9,3 arasında değişim gösteriyor.
 

İhtiyaçların artışına paralel olarak, dış kaynak kullanımı dünyada olduğu gibi Türkiye’de de gün geçtikçe daha fazla yaygınlaşıyor. Özellikle bilgi teknolojileri, lojistik, otomotiv, perakende, sağlık, teknoloji, tekstil ve hızlı tüketim alanında dış kaynak oldukça yaygın bir şekilde kullanılıyor. En çok tercih edilen dış kaynak hizmetleri arasında bilgi teknolojileri altyapısı yönetimi, çağrı merkezi hizmetleri, uygulama desteği ve sunucu barındırma hizmetleri yer alıyor.
 

Günümüzün önemli kavramlarından biri haline gelen bulut bilişim de sunduğu model gereği dış kaynak kullanımını tetikleyecek bir diğer unsur. Sabit veri merkezi harcamalarının neredeyse yüzde 80’inin sistemi çalışır halde tutmaya gittiği günümüzde, dış kaynak kesinlikle göz önünde tutulması gereken bir alternatif. Tabii bu işin risklerinden de söz etmemek olmaz. Ne de olsa işinizin bir parçası olan önemli süreçleri bir başkasına emanet ediyorsunuz ve onlardan da benzer bir özen, anlayış bekliyorsunuz. İşte bu nedenle bu işe adım atacağınız noktada kiminle çalışmaya karar verdiğiniz çok önemli. Size vaat ettikleri hizmetleri sunabilecek kadar güçlü bir geçmişe sahip mi? Referansları kimler? Size nasıl yardımcı olmayı taahhüt ediyorlar?
 

Tüm bu sorulara uygun cevapları verebilecek güçlü bir iş ortağı bulduğunuzda, dış kaynak hizmetlerinin size ve işinize çok şey katabildiğini göreceksiniz.