Biyometrik imza teknolojisinin bugünü ve geleceğine bakış
15.04.2020
Sosyal Medya

Biyometrik imza teknolojisinin bugünü ve geleceğine bakış

Yüksek güvenlik standartlarıyla süreçlerin tümüne kolayca dahil edilebilen biyometrik imza, dijital dönüşüm yolculuğundaki şirketlerin süreçlerini kolaylaştırırken, verimlilik artışına da katkıda bulunuyor. Peki, bugünün ve geleceğin teknolojisi olarak karşımıza çıkan biyometrik imza nedir, biyometrik imza teknolojisi nasıl avantajlar sunuyor?

 

Dijitalleşme hayatın her alanında etkisini büyük bir hızla gösteriyor ve her geçen gün pek çok sektörde yeniklikler gündeme geliyor. Tüm sektörlerde hemen her işlem tek tıkla yapılabiliyor. Şirketler çağı yakalamak için tüm süreçlerinde teknolojiden yararlanıyor. Islak imzanın yerini de biyometrik imza alıyor. Dijital dönüşümünde yeni nesil teknolojileri kullanmayı stratejik önceliği haline getiren şirketler, sözleşme süreçlerini kolaylaştıran biyometrik imza teknolojisini kullanarak diğer sektör ve kuruluşlara rol model oluyor.

 

Biyometrik imza nedir? 

Öncelikle biyometrik imza nedir sorusuna bir cevap verelim. 6698 Sayılı Kişisel Verilerin Korunması Kanunu, bir gerçek kişiye ait biyometrik veriyi “özel nitelikli kişisel veri” olarak kabul ediyor. Tablete, cep telefonuna veya bilgisayara atılan biyometrik imza da biyometrik veri niteliği taşıyor. Bu doğrultuda biyometrik imza nedir sorusunu bir başkası tarafından taklit edilmesi mümkün olmayan ve el yazısı ile atılan ıslak imzanın dijital karşılığı olarak yanıtlayabiliriz. Çalışmalarına 1990 yılının sonlarında başlanan biyometrik imza, günümüzde yaygın olarak pek çok sektör tarafından kullanılıyor.

 

Elle yazılmış imza davranış biyometrelerini kullanan biyometrik imza teknolojisi imzalama işlemi sırasında şekil, hız, darbe, kalem basıncı ve zamanlama bilgisini analiz ediyor. Biyometrik imzada; vuruş sırası, hız ve basınç gibi imzanın davranışsal bileşenleri inceleniyor. Biyometrik imzayı atan kişi, imzasını inkar ettiğinde; imza incelemesi için kriminal polis labotaruarı veya adli tıp kurumu devreye giriyor. Bu aşamada da mürekkep yaşı üzerinden belgenin imzalandığı tarihi yaklaşık olarak tespit etmeye nazaran “zaman damgası” teknolojisinden yararlanılıyor.

 

Daha fazla güvenlik ve hatasızlık sağlıyor 

Fiziksel kâğıt belgeler ile uğraşmadan imza vermeye ve imza almaya olanak tanıyan biyometrik imza, dünya standartlarında güvenlik kriterlerini karşılıyor. Dinamik biyometrik imza, kağıt imzanın kanıtlanmış faydalarını koruyor. Güçlü asimetrik şifreleme, imzaların ve imzalanmış belgelerin güvenli olmasını sağlıyor. İmzayı yasal olarak ıslak mürekkebe eşdeğer nitelikli bir imzaya dönüştüren bu teknolojiyle insan hatasına karşı daha fazla güvenlik ve direnç sağlanıyor.

 

Biyometrik imza teknolojisini bankalar, hastaneler ve sağlık kuruluşları, laboratuvarlar, bakanlıklar, lokal ve merkezi kamu hizmetleri, sertifika veren kuruluşlar, sertifikalı muhasebeciler, sertifikalı mühendisler, haberleşme servisleri (pstn ve gsm operatörleri, internet, dijital tv vs.) abonelik servisleri (elektrik, su vb.) oteller, emlakçılar, seyahat acenteleri, diğer acenteler ilaç firmaları, ürün satış noktaları ve bayiler kullanabiliyor. 

 

Biyometrik imza teknolojisinin avantajları

Geleneksel imza sürecinde neredeyse hiçbir değişim hissi yaratmayan biyometrik imza teknolojisi, habersiz kullanım, taklit edilme gibi tehlikeler taşımıyor ve doğala en yakın kullanıcı deneyimi sunuyor. Hızlı ve kolay doğrulama, denetim günlükleri ve analiz sağlayan güvenlik altyapısının ve çok faktörlü kimlik doğrulamanın önemli bir parçası haline gelen biyometrik imza, iş ve iç süreçlerin hızlanmasını sağlıyor. Belgelerin basımı, kopyalanması, taranması, dağıtımı ve arşivlenmesi konusunda tasarruf sağlamaya yardımcı olan biyometrik imza, kurumsallaşma ve dijitalleşme için marka değeri yaratıyor.

 

Biyometrik imza ile imzalama sürecinin tamamında SSL ağ güvenliği sağlanıyor. Dokümanlar, imza verisi ile birlikte özel bir algoritma ile "hash"lenerek; dokümanın parmak izi oluşturuluyor. Bu izin değişmez nitelikte oluşu bu teknolojiyi kullanan şirketlerin güvenlik açısından olumlu izlenim bırakmasını sağlıyor.

 

İnnova Biyometrik İmza Çözümü

Bilgi teknolojilerinden yüksek fayda sağlamak yalnızca bilgi ve belgeleri değil, iş süreçlerini de sanal ortama taşımayı gerektiriyor. Sözleşme ve formların tablet ya da akıllı telefon gibi ürünler üzerinden biyometrik veri içeren dijital imza ile imzalanmasını sağlayan biyometrik imza teknolojisi, sayısal dönüşüm ve e-güvenlik alanında dünya lideri İtalyan Namirial firması ile uçtan uca kurumsal çözümler sunan İnnova’nın ortaklığıyla şirketlere pek çok avantaj kazandırıyor. 

 

İnnova’nın biyometrik imza çözümü tablet, akıllı telefon, signpad ve monitörlerde rahatlıkla kullanılabiliyor. Biyometrik imza çözümü, uygun özellikteki el terminalleri ve kiosklarda da kullanılabiliyor. Stylus kalem kullanımı ile birlikte, imzanın en yüksel kalitede yakalanabilmesi mümkün oluyor. Form ve sözleşme gibi belgeler için kritik süreçlerde tasarruf elde etmek, en iyi müşteri deneyimini elde etmek, güvenliği en üst düzeyde tutmak için İnnova biyometrik imza çözümünü kullanabilirsiniz. İnnova Biyometrik İmza Çözümü hakkında daha fazla bilgi almak ve bu konuda talepte bulunmak için tıklayınız.