Akıllı şehir dönüşümü başladı
19.02.2021
Sosyal Medya

Akıllı şehir dönüşümü başladı

Dünya artan şehirleşmeyle karşı karşıyayken, aynı zamanda büyük şehirler yetenek için bir mıknatıs ve ekonomik büyümenin itici gücü haline geldi. Ancak şehirler kalıcı toplumsal zorluklarla karşılaşıyor: İşsizlik ve suç sorunlarına çözüm ile enerji verimliliği ihtiyacı gibi konular daha acil hale geliyor. Artan nüfus kentsel altyapı üzerinde giderek daha fazla baskı oluşturuyor.

Teknoloji, uzun yıllardır şehirlerdeki hayatı iyileştiriyor. Ancak, son dönemde ortaya çıkan Nesnelerin İnterneti (IoT) gibi dijital teknolojiler büyük metropol zorluklarına devrimsel çözümler sunma potansiyeli sunuyor. Bu nedenden, son yıllarda akıllı şehir teknolojilerinin benimsenmesi büyük bir ivme kazanmış durumda.

Akıllı şehirlerin mihenk taşları

Akıllı şehirler için başlıca itici güç yenilikçi teknolojilerken, ikinci bileşeni ise her akıllı sistemin can damarı olan veriler oluşturuyor. Akıllı şehir çözümlerinin başlıca amacı, şehir kullanıcılarının gerçek ihtiyaçlarını karşılayan ve onlar tarafından anlamlı olarak algılanan akıllı sistemleri oluşturmak için verilerin gücünü kullanabilmektir. Verileri yalnızca toplamak yetmez, bunlardan anlamlı bilgiler elde etmek ve gerçek zamanlı kontrol mekanizmalarıyla yönetmek akıllı şehirlerin olmazsa olmaz gerekliliklerinden bir tanesidir.

Akıllı şehir çözümlerinin sezgisel tasarımları, onların doğal bir şekilde benimsenmesini sağlayan başlıca faktördür ve sonuç olarak şehir sakinlerinde kalıcı davranış değişiklerini meydana getirir. Akıllı çözümler tamamen insan davranışıyla ilgilidir. Akıllı şehirlerin üçüncü temel taşıysa akıllı insanlardır. İstihdam edilebilirliğe odaklanmak ve yetenekli insanlar için gerçekleşen rekabeti kazanmak, sürdürülebilir ekonomik büyüme için çok önemlidir.

İnnova SkywaveCity ile akıllı şehir dönüşümü

Geleneksel bir şehirden akıllı şehire dönüşüm bir anda gerçekleşmez. Başarı, alınan kararların kalitesine ve bu kararların uygulanma şekline bağlıdır. Şehri, tüm sensörleri ve veri araçlarıyla yaşayan bir süper organizmaya dönüştürmek, onunla etkili iletişim kurmak şarttır. İnnova tarafından geliştirilen akıllı şehir çözümü SkywaveCity, halihazırda kullanılanlar dahil, tüm akıllı şehir uygulamalarının tek bir platform altında toplanmasına olanak tanıyan zengin araçlarla akıllı şehir dönüşümünü hızlandırır.

Büyük veri analizi

Her bir akıllı şehir, büyüklüğü ve nüfusuna bağlı olarak sayıları binlerle, hatta milyonlarla ifade edilen sensörlere ihtiyaç duyar. Çok sayıda farklı kanaldan gelen verilerin ortak bir değere dönüşmesi ise etkin bir analizle gerçekleşir. SkywaveCity, sahip olduğu analitik yetenekleriyle yerel yönetimlere mevcut sistemleri değerlendirme ve yeni değer yaratma konularında nokta atışı fırsatlar sunar.

Sistemler arası iletişim ve entegrasyon

Bir şehir geliştikçe ihtiyaçları da değişir. İnnova'nın ödüllü SkywaveIoT platformu üzerinde inşa edilen SkywaveCity esnek ve ölçeklenebilir mimarisiyle yerel yönetimlere yeni akıllı şehir servislerini sisteme kolayca dahil etme şansı sunar. Akıllı şehir uygulamaları, şehrin gerçek ve dinamik hayatı üzerine örülen bir ağdır. Dolayısıyla her bir sistemin tek başına iyi çalışması yeterli değildir, birbirleriyle konuşarak yeni katma değerler yaratılmasına olanak tanımaları gerekir. İnnova Skywave City, akıllı şehir uygulamaları arasında etkileşim sağlanmasını ve çapraz senaryolar oluşturulmasını mümkün kılar.

Kars ve Antalya akıllı şehir projeleri

Türk Telekom Grubu’nun İnnova SkywaveIoT platformu üzerine inşa ettiği akıllı şehir projesi, 7 bin yıllık köklü bir geçmişe sahip olan Kars şehrini çağın ötesine taşıyor.

Kars’taki Operasyon Merkezi, Akıllı Kavşak, Akıllı Aydınlatma, Akıllı Otopark, Meteoroloji Ölçüm İstasyonu, Hava Kalitesi Ölçümü, YöneTT WiFi, Kamera Yönetim Sistemi ve Şehir Bilgilendirme Noktaları çözümlerinin yönetimi SkywaveIoT platformu üzerinden gerçekleştiriliyor.

İnnova tarafından geliştirilen Akıllı Şehir Yönetim Platformu SkywaveCity, birden çok dikey uygulamadan gelen verileri alıp bir merkezde toplayabiliyor ve ortak bir arayüz üzerinden bu verilerin gösterimini sağlayabiliyor. Kars'da kullanıma alınan akıllı şehir uygulamalarına ait veriler ister belli bir konum özelinde ister şehir genelinde görüntülenebiliyor.

Antalya’da SkywaveIoT platformu kullanılarak gerçekleştirilen akıllı şehir projesi, Büyükşehir Belediyesi’ne teknolojinin getirdiği yeni ürün ve kabiliyetleri günler mertebesinde kısa sürelerde entegre edebilecek çeviklik kabiliyeti kazandıran SkywaveCity üzerine inşa edildi.

SkywaveCity modülleriyle kamuya açık alanlarda sunulan güvenli ve ücretsiz internet hizmeti, şehir bilgilendirme ekranları, şehirle ilgili tüm güncel bilgilere ulaşılmasını sağlayan mobil uygulama, engellilerin yaşam kalitesini artırmayı hedefleyen Sesli Adımlar çözümü ve sağlık hizmetlerinin hastanın evine kadar götürülmesi ile hastaların kişisel bakımının sağlanması çözümleriyle vatandaşa daha iyi bir şehir hayatı sunuluyor.