Modern nesnelerin interneti platformları kurumlara neler vadediyor?
22.05.2021
Sosyal Medya

Modern nesnelerin interneti platformları kurumlara neler vadediyor?

Nesnelerin İnterneti (IoT) teknolojisi sürekli gelişimini sürdürürken, günümüzde internete bağlı cihazlar sadece kullanıcılarla değil, birbirleriyle ve merkezi yönetim sistemleriyle de etkileşime geçiyor. Eskiden herhangi bir veri alışverişi kabiliyetine sahip olmayan birçok cihaz, ekipman ve nesne günümüzde nesnelerin interneti teknolojisiyle çalışıyor. Ulaştığı son raddede, IoT kurumlar için dramatik faydalar sunabilen ve büyük ölçüde rekabet avantajı sağlayabilen olgunlaşmış bir teknolojiye dönüşmüş durumda.

Dijital dönüşüme ayak uydurmanın yollarından biri nesnelerin interneti çözümlerini devreye almaktan geçiyor. Doğru çözümü uygulamanın yolu ise güçlü altyapıya sahip ve esnek bir mimari üzerine inşa edilmiş bir IoT platformunu kullanmakta yatıyor.

Nesnelerin İnternetinin amacı, internet kullanıcıları için hayatı kolaylaştırmak ve onları üretken hale getirmektir. Bu tür teknolojilerle insanlar yaşamları üzerinde daha fazla kontrole sahip olabilir ve üretkenliklerini artırabilirler. İşletmeler ise operasyonlarını ölçeklendirmek, daha bilinçli kararlar vermek, birçok görevi kusursuzca otomatikleştirmek, verimliliği artırmak ve veriyi anlamlandırmak için kullanabilir.  

Daha fazla veri toplayın

Nesnelerin interneti teknolojisi sayesinde daha fazla veri toplayabilir, bu verilerden net bilgiler üretebilir ve onlar ışığında daha iyi kararlar verebilirsiniz. Örneğin sensörler aracılığıyla depolarınızdaki çalışma performansını ve koşulları gerçek zamanlı izleyebilir, stoklarınızın gerçek zamanlı envanter seviyelerini takip edebilirsiniz. IoT cihazlarından topladığınız verilerden ürettiğiniz anlamlı bilgiler sayesinde, iş kararları alırken bilinçli seçimler yapmanız kolaylaşır.

Yapay zekayla operasyonlarınızı ölçeklendirin

Yapay zeka, her alana entegre olabilen ve yaşamın hem dijital hem de fiziksel yönlerini arka planda dönüştürebilen nadir devrimsel teknolojilerden birisidir. Yapay zeka teknolojisi, daha fazla personel istihdam etmek zorunda kalmadan operasyonlarınızı ölçeklendirmenizi mümkün kılma şansı sunar. Örneğin sohbet robotları, müşteri hizmetleri ekibinizi önemli ölçüde genişletebilir, 7/24 ulaşılabilir olmasını sağlar ve müşteri hizmetleri ekibinizi kesintiye uğratmak zorunda kalmadan basit sorulara zamanında yanıtlar sağlar. Sohbet robotları örneği özellikle dikkate değerdir zira en küçük işletmelerden en dev holdinglere kadar her ölçekten kurum tarafından kullanılmaktadırlar.

Depo ve lojistik süreçlerini iyileştirin

Robotlar, yazılım robotları, sensörler ve diğer bağlantılı cihazlar depo ile lojistik operasyonlarınız üzerindeki kontrolünüzü artırır. IoT sayesinde envanterinizin ve muhafaza koşullarının durumunu sürekli takip edebilir, hem depolama hem de taşıma esnasında meydana gelebilecek sıra dışı durumlarda anında bildirim alabilirsiniz. Öte yandan, sürekli paketleme ve gönderim yapan büyük üreticiler, bu süreçleri otomasyona bağlamak ve verimlerini artırmak için nesnelerin internetinden faydalanır.

Verimliliği artırın

Nesnelerin internetini verimliliği artırmak için kullanmanın pek çok yolu vardır. Bunlar potansiyel arızaları önceden haber veren cihazlardan gerektiğinde daha fazla toner kartuşu sipariş eden ofis yazıcılarına kadar geniş bir yelpazede farklılık gösterir. Ekibiniz cihazlara ne kadar çok görev aktarabilirse, gelir yaratan daha önemli ve karmaşık görevlere o kadar fazla odaklanabilir.

Cihazlarınızı daha iyi yönetin

Eskiden otomatik makineler bir operatörün yönetimi olmadan çalışabiliyordu ancak yine de bir yönetim programının geliştirilmesini gerektiriyordu. Her makine, yapılacak bir görevle önceden programlanır ve yönergeler doğrultusunda çalışırdı. IoT ise makinelerin otonom çalışmalarını engellemeden birbirleriyle etkileşim kurmasını ve ilave değer yaratmasını mümkün kılıyor.

IoT, cihazların her zaman iletişim kurabilmeleri için kalıcı bir bağlantı kurar. Bu sayede cihazları yeni bilgilerle beslemek için onları kapatmak ya da programlama moduna almaya gerek kalmıyor. IoT, şirketlerin otomatik makinelerle çalışırken daha hassas sonuçlar elde etmesine yardımcı olabilecek yeni bir kontrol katmanı oluşturuyor. Bu açıdan bakıldığında, otonom çalışırken geri bildirim alabilmeleri ve ayarlamalar yapabilmeleri makineleri insanlara benzetiyor.

Yatırım gelirini artırın

Bilginin aktarılması ihtiyacı bir projedeki maliyetleri artırabilir. Bilgileri paylaşmak için genellikle bir tür aracıya ihtiyaç vardır ve projeye daha fazla zaman ile maliyet getirir. IoT sayesinde orta düzey bilgi işleme hizmetlerinin çoğunu ortadan kaldırarak bir projenin maliyetini azaltabilir ve yatırım getirisini artırabilirsiniz. Bu özellikle bir projeyi tamamlayıp doğrudan bir platforma taşıyabileceğiniz yazılım projeleri için geçerlidir. IoT, bilgiyi olması gereken yere taşımak için pahalı transfer sistemlerinin ek maliyetleri olmadan pazara daha hızlı girmenizi sağlar.

Ödüllü SkywaveIoT Platformu ile tanışın

İnnova’nın ödüllü nesnelerin interneti platformu SkywaveIoT,  dijital dönüşüm yolculuğunda nesnelerin interneti teknolojisiyle kurumunuza pek çok fayda sağlar:

  • IoT uygulamalarınızı ve cihazlarınızı merkezi olarak izleyebilir ve yönetebilirsiniz.
  • IoT temelli uygulamalarınızla kurumsal sistemleriniz arasında marka, model ya da tedarikçi bağımsız olarak hızlı bir şekilde entegrasyon sağlayabilir;cihaz ve sensörlerinizden gelen verileri birleştirebilir ve anlamlandırabilirsiniz.
  • IoT uygulamaları ya da donanımlarınız arasında farklı iş modelleri için çapraz senaryolar oluşturabilirsiniz.
  • SkywaveIoT, farklı kullanıcıların ihtiyaçlarını kolaylıkla karşılayabilecek uygulama geliştirme özellikleri ile donatılmıştır. İşinize uygun çözümü minimum eforla devreye alabilirsiniz.
  • İnnova, IoT uygulamalarınızda kullandığınız cihazlar ve verileriniz için uçtan uca güvenlik sağlar.
  • Mikro servis mimarisinde geliştirilen SkywaveIoT Platformu, güçlü ölçeklenebilirlik ve yedeklilik özellikleri sayesinde atanmış sunucu ya da bulut üzerinden kurumunuzun ihtiyaçlarına tam uyum sağlar.

Yerli ve milli SkywaveIoT platformu, nesnelerin interneti uygulamalarınızı en gelişmiş mimari üzerinde inşa etme şansı tanır, sunduğunuz IoT çözümleri mimarisinin temelini oluşturur ve sahadaki cihazlarınızı SkywaveIoT platformunda bir araya getirir. Ulaşımdan enerjiye, kamudan telekoma ve finansa kadar verinin kritik öneme sahip olduğu tüm sektörlerde SkywaveIoT platformu üzerinde oluşturulan çözümlerle hizmet verilebilir. Her türlü dikey uygulamanın üzerinde geliştirilip çalıştırılabildiği SkywaveIoT , veri analitiği ve veri anlamlandırma çözümlerinin geliştirilmesi için ideal platform seçeneğidir.