Büyük Veri çevrimiçi pazar yerlerini nasıl değiştiriyor?
4.01.2021
Sosyal Medya

Büyük Veri çevrimiçi pazar yerlerini nasıl değiştiriyor?

Büyük Veri, birçok alanda olduğu gibi çevrimiçi pazar yerleri için de ciddi bir değişim yaratabilecek potansiyel sunuyor. Veri hacimlerinin hızla artmasıyla işletmeler, veri biliminin gücünü elde etmek için modern teknolojilerden faydalanıyor. Büyük Veri, internetin ardından e-ticaret endüstrisinin geleceğini en köklü şekilde değiştirme potansiyelini gösteren akım olarak öne çıkıyor.

Büyük Veri’nin avantajları

Büyük Veri, e-ticaret şirketlerinin karar verme süreçlerini iyileştirmesine, rekabet avantajı kazanmasına, performanslarını, ürünlerini ve operasyonel süreçlerini geliştirmesine olanak tanır. Ayrıca müşteri davranışlarının analiz edilmesine imkân verir ve eyleme geçirilebilir iç görülerin keşfedilmesini sağlar.

Büyük Veri kaynaklarının erişilebilir hale gelmesinin avantajları kadar dezavantajları da bulunmaktadır. E-ticaret şirketleri, günümüzde işleyemedikleri devasa boyutta verilerle baş etmek zorundalar. Tahmine dayalı analiz, müşteri adayı puanlama ve hedefli kişiselleştirme, Büyük Veri ile ilgili sadece birkaç kavram ve Büyük Veri özellikli teknolojik araçlar operasyonel süreçleri, bütçelemeden pazarlamaya kadar birçok iş kolunu iyileştirebiliyor. Ancak birçok e-ticaret yöneticisi, işletmelerinde devrim yaratmak için veri bilimini kullanmakta zorlanıyor.

Büyük Veriyi büyük yapan nedir?

Hacim (volume), hız (velocity) ve çeşitlilik (variety) olarak sıralanan 3V denklemi, Büyük Veri teknolojisini büyük yapan ve verinin özelliklerini tanımlayan asıl faktörlerdir. İşletmeler 3V’yi kullanarak müşteri deneyimi, finansal işlemler ve pazarın rekabet gücü hakkında her türlü bilgiye erişebilir. Ancak e-ticaret işletmeleri tüm bu verileri işlemek için nasıl kullanabilirler? Değerli, eyleme geçirilebilir ve şirketin daha verimli çalışması için doğru bilgiyi nasıl alıp kullanabilirler?

Büyük Veri çevrimiçi pazar yerleri için hangi fırsatları sunuyor?

Bu sorulara yanıt bulmanıza yardımcı olmak için büyük verilerin pazarları dönüştürme şekilleri hakkında bilmeniz gereken her şeyi bir araya getirdik. Bu makaleyi okuduktan sonra, Büyük Veri akımının güçlendirdiği avantajlar ve veri biliminin e-ticaret sektörünü etkilediği başlıca yollar hakkında daha derin bir bakış açısı elde edeceksiniz.

BARC tarafından yayınlanan bir araştırmaya göre, e-ticaret şirketlerinin Büyük Veri akımından yararlanmasının başlıca dört ana yolu var: Stratejik karar verme (% 69), operasyonel süreçlerin daha iyi kontrolü (% 54), müşterileri daha iyi anlama (% 52) ve maliyetleri düşürme (% 47). Büyük Veri’nin e-ticaret pazarını nasıl dönüştürdüğüne dair daha iyi bir bakış açısı elde edebilmek adına, söz konusu bu avantajların her birine daha yakından bakalım:

Müşterilerini daha iyi anlama

E-ticaret işletmelerinin büyümek için müşteri davranışını gerçekten anlamak zorunda olduğu zamanlarda, Büyük Veri kaynaklarını ve analizini benimsemek çok önemlidir. Büyük Veri teknolojileri müşteri davranışını, ihtiyaçlarını ve deneyimlerini analiz etmek için muazzam araçlar sağlar. Şirketler, gelecekte hangi tekliflerin müşteri ihtiyaçlarına daha iyi uyacağını belirlemek ve tahmin etmek için veri analizini kullanabilir. Müşteri ihtiyaç ve beklentilerinin daha iyi anlaşılması, müşteri memnuniyetini ve elde tutma oranını da artıracak; sonuç olarak e-ticaret işletmesinin büyümesine yardımcı olacaktır.

Büyük Veri, arama sonucu eğilimlerini analiz ederek pazarlama stratejinizi güncellemenize olanak tanır. Hangi sonuçların trend olduğunu görebilir, SEO ve pazarlama çalışmalarınızı buna göre şekillendirebilirsiniz. Ek olarak, müşterileriniz arasında hangi arama sonuçlarının popüler olduğunu analiz edebileceğiniz için müşteri davranışlarını daha iyi anlayabilirsiniz.

Ekip maliyetlerini azaltma

Operasyonel maliyeti düşürmek, Büyük Veri akımının e-ticaret şirketlerine getirdiği bir başka avantajdır. Büyük Veri kaynakları, müşteri deneyimlerinden pazarlama ve tedarik zincirlerine kadar iş stratejisi ve planlamasının her alanında ilerlemeyi mümkün kılar. Bu ilerlemeler, operasyonel maliyetleri düşürdükleri için bütçelemede önemli değişiklikler getirebilir. Bu şekilde, e-ticaret kuruluşları üçüncü taraf lojistik şirketlerine ve çözümlerine yatırım yapabilir, ölçek ekonomilerinden yararlanabilir. Bu, ekip başına maliyeti düşürmeyi ve genel olarak operasyonel yaklaşımları optimize etmeyi mümkün kılar.

Daha stratejik iş kararları alma

E-ticaret şirketleri, Büyük Veri yardımıyla daha stratejik ve akıllıca yönetim kararları verebilir. Günümüzde, Nesnelerin İnterneti (IoT) cihazlarından toplanan yapılandırılmış verilerin yaklaşık %50'si kurumsal karar verme süreçlerinde kullanılıyor. Pazarlamacıların müşterilerini daha iyi anlamalarına yardımcı olan analitik araçlar, kurumsal karar alma sürecini iyileştirmek için de kullanılabilir.

E-ticaret yöneticileri, daha bilinçli ve stratejik kararlar almak için Büyük Veriden ve gerçek zamanlı analitikten yararlanabilir. Örneğin, e-ticaret yöneticileri, hangi müşterilerin en yüksek uzun vadeli değere sahip olduğunu bildiklerinde, bu müşterileri elde etmek, hedeflemek ve daha sonra elde tutmak için daha fazla kaynak harcayabilirler. Bu senaryoda, bütçeleme kararı stratejiktir ve Büyük Veri kaynaklarının sağladığı analitiğe dayandığı için güvenilirdir.

Operasyonel süreçleri iyileştirme

Büyük Veri kaynakları, operasyonel süreçleri ve verimliliği iyileştirme potansiyeline sahiptir. Operasyonel süreçler, müşteri davranışını ve alışveriş verilerini analiz eden algoritmalardan büyük ölçüde yararlanabilir. Büyük Veri ayrıca tahmine dayalı analitiğin uygulanmasını sağlar. Örneğin, şirketler ortalama ödeme bekleme süresini hesaplamak için tahmine dayalı analitiği kullanabilir. Daha sonra bu veriler, müşteri deneyimlerini iyileştirmek ve sonuç olarak daha iyi bir ödeme bekleme süresi elde etmek için kullanılabilir. Öte yandan Büyük Veri algoritmaları e-ticaret şirketlerine pazar eğilimlerini ve tedarik zincirlerini analiz etmede yardımcı olur. Bu faktör, özellikle depoların daha etkili operasyonlar için sürdürmesi gereken ideal envanter seviyelerini belirlemelerine yardımcı olur.

Öne Çıkan Yazılar
Sosyolojik reformun yeni adı: Toplum 5.0
Sosyolojik reformun yeni adı: Toplum 5.0
Teknolojik gelişmeler hayatın tüm alanlarında hızlı ve köklü değişimlere sebep oluyor. Toplumun sosyal ve kültürel yapısı...
5.08.2020
Büyük Veri
Sağlık hizmetlerinde veri yönetimi nasıl yapılıyor?
Sağlık hizmetlerinde veri yönetimi nasıl yapılıyor?
Bilgi temeline dayanan bir sektör olan sağlık sektöründe işlemlerin her aşamasında bilgiye gereksinim duyulması sağlık hizmetlerinde...
23.04.2020
Büyük Veri
Markaların büyük veri analizini kullandığı alanlar
Markaların büyük veri analizini kullandığı alanlar
Büyük veri analizi; yapılacak yatırımlar, büyüme ya da küçülme gibi kritik karar alma süreçlerini kolaylaştırması açısından...
14.05.2020
Büyük Veri
Nesnelerin İnterneti, Yapay Zekâ ve Verinin Gücü
Nesnelerin İnterneti, Yapay Zekâ ve Verinin Gücü
Son yıllarda gündemden düşmeyen “Büyük Veri” konusu yapay zekâ uygulamalarının da gelişmesiyle daha önemli bir kavram haline...
20.08.2019
Büyük Veri
Büyük Veri hangi kaynaklardan elde edilir?
Büyük Veri hangi kaynaklardan elde edilir?
Kurumların stratejik kararlar vermesine yardımcı olan Büyük Veri (Big Data) nedir, türleri, nasıl ve hangi kaynaklardan elde...
1.10.2020
Büyük Veri
Sosyal medya madenciliği ile veriye hükmedin!
Sosyal medya madenciliği ile veriye hükmedin!
Mobil internet kullanımının artışına paralel olarak son yıllarda büyüme gösteren sosyal medya platformları, yaygın iletişim...
20.07.2020
Büyük Veri