10 Soruda Bulut Planlama ve Bütçeleme Hizmeti
26.10.2015
Sosyal Medya

10 Soruda Bulut Planlama ve Bütçeleme Hizmeti

Plan ve bütçe süreçlerini bir bulut çözümüyle yönetmek isteyenlerin mutlaka bilmesi gereken 10 maddeyi bu yazıda derledik.

 

Kurumların en kritik süreçleri olan planlama ve bütçeleme, mevcut piyasa koşularında rekabetçi tüm kurumların üzerinde durması gereken iki önemli başlık. Teknolojinin sağladığı tüm yönetimsel avantajları sonuna kadar kullanabilmek ve en önemlisi yeni nesil yönetim araçlarına en düşük maliyetlerle erişebilmek herkes için çok önemli.
 

Kurumlara, herhangi bir altyapıya gereksinim duymadan Oracle’ın tüm planlama ve bütçeleme araçlarını kullanabilme olanağı tanıyan Oracle Planlama ve Bütçeleme Bulut Hizmeti (Oracle Planning and Budgeting Cloud Service) ise birçoğumuz için henüz keşfedilmeyi bekleyen bir yenilik... Sizin için, en önemli 10 soruyu cevaplayarak bu bulut hizmetiyle ilgili bilmek isteyeceğiniz her şeyi açıklamaya çalıştık.
 

1 ) Oracle planlama ve bütçeleme bulut servis hizmeti nedir?
 

Oracle Planlama ve Bütçeleme Bulut Hizmeti (PBCS), Oracle Public Cloud üzerinden SaaS olarak sunulan, esnek yapısıyla planlama ve bütçeleme uygulamaları için optimize edilmiş bir hizmettir. Oracle Hyperion ürün ailesi içinde en güncel hali ile hizmet vermektedir. Kullanıcı sayısı genişletilebilen bir lisanslama yapısına sahiptir.
 

2) ‘On Premise’ kullanımı ile arasındaki farklar nelerdir?
 

PBCS’nin en önemli farkı herhangi bir altyapıya ihtiyaç duymamasıdır. Bulut üzerinden hizmet olarak sunulan araçlarla hızlı uygulama oluşturulabilir ve uygulamalar yatay olarak kolayca genişletilebilir. Üstelik kullanımı, bakım, güncelleme, onarım vb. herhangi bir masraf gerektirmez.
 

3) Kullanıcılar açısından bir fark yaratır mı?
 

Kullanıcılar açısından araçların ‘on premise’ kullanımı ile ‘bulut’ modeli arasında herhangi bir fark bulunmaz. Fonksiyonel olarak da herhangi bir kısıtlama ve zorluk yoktur.
 

4) On Premise kullanıcılar için PBCS üzerine uygulama taşınabilir mi?
 

11.1.2.1 versiyonundan itibaren mevcut uygulamalar, PBCS ortamına aktarılabiilir. Aynı şekilde güncel versiyonların mevcut uygulamaları da PBCS üzerine aktarılabiliyor.
 

5) PBCS üzerine veri aktarımı işlemi nasıl gerçekleşecek?
 

Oracle FDMEE uygulaması ile verilerin aktarılması mümkündür. Ayrıca text dosyalar üzerinden aktarım da kullanıcılar için oldukça kolay ve hızlıdır.
 

6) Patch uygulanması ve versiyon yükseltme nasıl gerçekleşir?
 

Bu tip rutin bakımlar, PBCS kullanıcılarının belirledikleri belirli bir zaman aralığında yapılmaktadır. Yeni servis duyuruları da, servis olarak sunulan bu yapı içerisinde ayrıca yapılmaktadır.
 

7) PBCS hangi tarayıcılar üzerinde çalışabilir?
 

Hizmete Firefox, Chrome, Internet Explorer ve Safari tarayıcılarına sahip herhangi bir bilgisayardan erişilebilir.
 

8) PBCS üzerindeki verilere nasıl ulaşılır?
 

Kullanıcılar, PBCS uygulamalarındaki verilere office uygulamaları üzerinden (on premise gibi) ulaşabilir ve güncelleyebilir. Smartview uygulaması ile kullanıcılar özellikle Excel üzerinden, özel yetkilerine göre veri alabilir.
 

9) PBCS için nasıl bir lisanslama yapılır?
 

PBCS lisanslaması standart olarak minimum 10 kullanıcı üzerinden; kullanıcı/ay/uygulama bazında yapılır. Bundan farklı ve size özel lisanslama modelleri de mümkün olabilir.
 

10) Oracle Cloud ürünlerinde güvenlik nasıldır?
 

Oracle Cloud sistemlerinin yönetim ve bakım işlemleri uzman Oracle personeli tarafından yapılmaktadır. Fiziksel olarak yüksek seviyede güvenlik sağlanan Oracle Cloud veri merkezlerinde, giriş ve çıkşlar kontrol altında tutulmaktadır. Yetkili personel haricinde herhangi bir giriş-çıkış işlemine izin verilmemektedir. ISO (International Organization for Standardization) ve IEC (International Electrotechnical Commission) standartlarına tam uyumlu güvenlik sistemleri kurgulanmıştır.