- ÇÖZÜM : Oracle E-Business Suite

- SEKTÖR : Üretim ve Hizmet

"Projenin bugün geldiği noktaya baktığımızda, İnnova’yla böyle bir çalışma yapmanın çok doğru bir karar olduğunu söyleyebilirim. Bu projedeki adımları bu kadar kısa sürede gerçekleştirmek deneyim gerektiren bir çalışmaydı. Doğru ve güçlü bir sinerji yakaladık."

Gökhan Dağhan 
Yeşim Tekstil Bilişim Teknolojileri Müdürü

Yeşim Tekstil ERP Projesi


Yeşim Tekstil, İnnova ile birlikte uygulamaya alınan Oracle ERP projesi sayesinde rekabetin yoğun ve çetin olduğu tekstil sektöründe ciddi bir zaman kazandı.

Nike, Gap, Burberry ve Zara gibi dünya markaları için üretim yapan Yeşim Tekstil, fason üretim yapan firmalar dahil 10 bini aşan kadrosuyla sektördeki yerini korumak ve dünya ile rekabet edebilmek için çalışıyor. Üretim konusunda Yeşim Tekstil büyük bir dönüşüm gerçekleştirirken kullanmakta olduğu sistemlerde dağınık bir yapı olduğunu teşhis etti. Üretim, maliyet, satış başta olmak üzere her alanda farklı yazılımlar geliştirilerek süreç yönetilirken, bu yazılımların birbirleriyle yeterli derecede konuşmaması ve dağınık yapısı, iş yükünü de artırıyordu. Bunun üzerine Yeşim Tekstil’de Kurumsal Kaynak Planlaması (ERP) çözümüyle iş süreçlerinin tekrar yapılandırılmasına karar verildi.

 

Yeşim Tekstil, yazılımın implemantasyonunda İnnova ile birlikte çalışmaya karar verdi. Karar sürecinde İnnova’nın daha önceki ERP projelerindeki başarıları etkili oldu. Oracle E-Business Suite’in implementasyonu sonucunda yönetimin stratejik kararlar için ihtiyaç duyduğu raporların en hızlı biçimde üretilmesi sağlandı.Üretimdeki farklı noktalardaki farklı kodlamalar tek bir yapıya indirgendi. Bilgi girişi düzenli hale getirilerek iş gücü kayıpları azaltıldı verimlilik artışı sağlandı.

 

Yeşim Tekstil ERP Projesi

Yeşim Tekstil'in 25. yaşındaki ERP dönüşümü

Yeşim Tekstil, Oracle ERP projesi sayesinde rekabetin yoğun ve çetin olduğu tekstil sektöründe ciddi bir zaman kazandı.

 

Nike, Gap, Burberry ve Zara gibi dünya markaları için üretim yapan Yeşim Tekstil, 1983’te 76 çalışanıyla üretime başladı. Bugün 25. kuruluş yıldönümünü kutlayan şirket, fason üretim yapan firmalar dahil 10 bini aşan kadrosuyla sektördeki yerini korumak ve dünya ile rekabet edebilmek için var gücüyle çalışıyor.

 

Yeşim Tekstil, “Önce İnsan” anlayışıyla sürdürdüğü üretimini 25. yıla taşırken, yenilikleri yakından takip ederek, inovatif çalışmalara da öncülük ediyor. Sosyal uygunluk projelerini dünyanın en prestijli belgeleriyle tescilleyen firma, uluslararası sözleşmelerle çalışanların haklarını gözetirken, çevreye yaptığı katkıları da Türkiye birinciliğiyle taçlandırıyor. 


Yeşim’in üretim yaptığı dünyaca ünlü markalar arasında Nike, Gap, Banana Republic, Old Navy, Zara, Lands' End, BHS, Tchibo, Levi’s ve Burberry, Schlafgut, Eddie Bauer ve JC Penney markaları yer alıyor.

Yönetimin bilişime inancı

Yeşim Tekstil yaklaşık dört yıl önce artan rekabet ortamında farklılaşmanın önemine inanarak rotasını değiştirdi. Ağırlıklı fason üretim yaparken, daha inovatif, kendini sürekli yenileyen, çıtasını yükselten bir yapıya kavuştu. Yeşim Tekstil Bilgi Teknolojileri Müdürü Gökhan Dağhan “Rakiplerimizden farklılaşabilmek için verimliliğe önem verdik. Üretim konusunda da Yeşim’de ciddi bir otomasyon ve bilgisayarla yönetilen sistemler var. Bu sistemlerden alınacak sonuçlara yönetim tarafından inanılıyor dolayısıyla bu tip teknolojilere rahat yatırım yapabiliyoruz.” diyor.

 

Yeşim Tekstil büyük bir dönüşüm gerçekleştirirken kullanmakta olduğu sistemlerde dağınık bir yapı olduğunu teşhis ediyor. Üretim, maliyet, satış başta olmak üzere her alanda farklı yazılımlar geliştirilerek süreç yönetilirken, bu yazılımların birbirleriyle yeterli derecede konuşmaması ve dağınık yapı iş yükünü de artırıyor. Bunun üzerine Yeşim Tekstil’de Kurumsal Kaynak Planlaması (ERP) çözümüyle iş süreçlerinin tekrar yapılandırılmasına karar veriliyor.

Bu kararın verilmesinin ardından yazılım ve danışman firma arayışına giriliyor. Bu arayışın sonunda yazılım tarafında Oracle E-Business Suite paketinde karar kılınıyor. Dağhan, Oracle’ın yurtdışı pazarlarda faaliyet gösteren Yeşim Tekstil’in global ihtiyaçlarını karşılamasının kararda önemli olduğunu belirtiyor; “Karar sürecinde pek çok yazılımı inceleme fırsatımız oldu. Yeşim Tekstil hem entegre bir yapıya sahip hem de dağınık. Hem yurtdışı hem de yurtiçinde üretim süreçlerimiz var. Bu yapıyı toparlayacak global bir yazılıma ihtiyacımız vardı. Bir yıl süresince araştırma yaptık, karar sürecimiz ise üç ay sürdü ve Oracle’ın tüm yapıya en uygun işortağı olduğuna karar verdik.” 


Oracle E-Business Suite Kurumsal Kaynak Planlaması (ERP) yazılımının seçiminin ardından Yeşim Tekstil, yazılımın implemantasyonunda İnnova ile birlikte çalışmaya karar verdi. Karar sürecinde İnnova’nın daha önceki ERP projelerindeki başarıları etkili oldu.

 

ERP, kavramsal olarak bir firmanın; finans, satın alma, sipariş yönetimi, üretim, insan kaynakları, proje yönetimi gibi tüm süreçleri kapsayan çözümler olarak ifade ediliyor. Firmalar bütünü alıp başlamayı tercih edebiliyor ya da ERP’nin sunduğu olanakları değerlendirerek modül bazlı ilerleyebiliyorlar. İnnova danışmanları Yeşim Tekstil’in yapısı gereği, sistemin ufak başlayıp giderek büyümesini önerdiler.

 

Bu çerçevede ilk adımda, kısa vadede çözüm sağlayabilmek, belli süreçleri sistemsel hale getirebilmek adına finansallar, envanter yönetimi ve satın alma yönetimi ile başlandı. Projenin sonuçlanması için dört ay gibi sıkı bir zaman planı belirlendi. Yeşim Tekstil ve İnnova danışmanlarından oluşan yaklaşık 30 kişilik proje ekibi dört aylık süreyi verimli kullanarak projeyi hedefledikleri tarihte tamamladılar.

 

Bu süreçte zaman zaman zorlandıklarını ancak İnnova’nın desteğiyle güçlükleri aştıklarını anlatan Gökhan Dağhan, proje sürecini şu şekilde anlatıyor: “Her projenin klasik zorluklarını yaşadık. Anahtar kullanıcılarla ilgili zaman zaman sıkıntılarımız oldu. Sık sık yaptığımız toplantılarla eksiklikleri belirleyip, anahtar kullanıcıların projeye odaklanmalarını sağladık. ERP projelerinin en önemli noktası proje yönetimidir. Doğru bir proje yönetimi olmazsa proje öngörüldüğü gibi tamamlanamaz. İş süreçleriyle yazılımların paralel gitmesi gerekiyor. Bu noktada İnnova’nın teknik danışmanlığından oldukça faydalandık. Tecrübeleri bizim için çok önemliydi. Bu yüzden katkıları çok fazla oldu.”

 

Tek noktadan yönetim

Dağhan projenin ilk fazının henüz tamamlanmış olmasına karşın etkisini gözlemlemeye başladıklarını belirtiyor; “Henüz çok yeni olmasına rağmen bugüne kadar yapılamayan çalışmaların yapılmaya başlandığını gözlemliyoruz. Örneğin depo ile muhasebenin mutabakatı. Sistemdeki bir hareket diğer bütün departmanları tetikliyor. Yeşim’de üretimden dolayı her noktada farklı bir üretim kodlaması yapılıyordu. Bu projeyle hepsini tek bir yapıya indirgemiş olduk. Bu önemli bir sonuç. Farklı kodlama yapılması, kullanıcıların değişik algılarına hitap ediyor. En büyük katkıyı yönetim kısmı görüyor. Yönetim doğru bilgi ile hangi depoda, hangi üründen kaç adet var gibi bütün stok bilgilerini öğrenebiliyor. Tek bir veri tabanından doğru bilgiye ulaşım sağlanıyor. Eskiden Yeşim’de fatura üç ayrı programa beş ayrı noktadan giriliyorken şu anda tek bir noktadan giriliyor. Bilginin girildiği noktalar teke indirgendi ve dolayısıyla işgücü kazanımı elde edildi. Projelerin en büyük sıkıntısı yönetimin beklentilerini göz ardı ederek bir sistem kurmaktır, biz burada yönetimin sesini dinleyerek ilerlemeye çalıştık.” 

Yeşim Tekstil’de bir ERP kültürü oluşturduklarını da belirten Dağhan, projenin ilk fazıyla birlikte Yeşim Tekstil’in büyük oranda zaman kazandığını ve iş süreçlerinde katma değer yaratıldığını söylüyor ve bu süreçte İnnova ile çalışma kararlarının ne kadar doğru bir seçim olduğunun da altını çiziyor.