- ÇÖZÜM : Oracle E-Business Suite

- SEKTÖR : Üretim ve Hizmet

“Yeni projelerimiz için temel oluşturacak Oracle EBS’i R12 sürümüne başarıyla yükselttik. ERP sistemimizdeki dönüşüm, İnnova danışmanlığı ile kesintisiz ve hızlı bir şekilde gerçekleşti.”

Ahmet Hamdemirci 
Tekfen İnşaat Kurumsal İş Uygulamaları Şefi

Tekfen R12 Upgrade Projesi


Tekfen, bilişim yol haritasındaki projelerin temelini oluşturan Oracle ERP altyapısını İnnova danışmanlığında yeniledi.

Tekfen Grubu; Taahhüt, tarımsal sanayi, emlak geliştirme ve ‘diğer’ olmak üzere dört ana başlık altında faaliyet gösteren halka açık bir şirketler topluluğudur. Türk iş dünyasının önde gelen temsilcilerinden biri olan topluluk her biri kendi sektöründe isim sahibi 39 şirket ve 10 iştiraki bünyesinde barındırmaktadır. 2013 yılında cirosu 3.486 milyon TL’ye, varlıkları ise 4.697 milyon TL’ye ulaşan Tekfen Grubu’nda toplam 15.514 kişi çalışmaktadır.

 

Oracle’ın kurumsal kaynak planlama çözümlerini 2005 yılından bu yana kullanan Tekfen, E-Business Suite’yi (Oracle EBS) ilk olarak finans süreçlerinde değerlendirmeye başladı. Ardından İK, lojistik, proje planlama süreçleriyle EBS kullanımını kurum içerisinde yaygınlaştıran Tekfen, 2012 yılı içinde Ceyhan Çelik fabrikasında yine İnnova danışmanlığında bir ERP projesi gerçekleştirmişti.

 

Tekfen İnşaat, oluşturduğu bilişim yol haritasına göre bir çok yeni projeye başlamayı planladı. Tüm projelerin ERP altyapısını temel alacağını öngören Tekfen İnşaat, hali hazırda kullandığı Oracle EBS sürümünü R12’ye yükseltme (Oracle R12) kararı aldı ve bu önemli projede yine İnnova’yı tercih etti.

 

Tekfen R12 Upgrade Projesi

Tekfen’in ERP ortamı

Oracle EBS’i etkin ve yoğun kullanan, yeni gereksinimler nedeniyle bu sisteme sürekli yatırım yapan bir kurum olduklarını söyleyen Tekfen İnşaat Kurumsal İş Uygulamaları Şefi Ahmet Hamdemirci, “Tekfen bünyesinde kullandığımız tüm süreçler kritik. Ceyhan Çelik fabrikamızdaki üretim süreçlerimizden, merkezdeki tüm yasal raporlamalarımıza kadar hemen hemen tüm işi EBS üzerinden gerçekleştiriyoruz” dedi.

 

“R12 yeni projelerimiz için temel olacak”

Tekfen’in 2015 yılı sonuna kadar tamamlamayı planladığı projelerden bahseden Hamdemirci, Oracle ERP R12 Upgrade projesini başlatmalarının nedenlerine şu sözlerle değindi: “Bu projelerin bir kısmı şu anda manuel olarak yönetilen veya farklı sistemlerde takip edilen süreçlerin ERP’ye taşınmasını amaçlıyor. Diğer kısmı ise kurumumuzdaki teknolojik gelişimle birlikte ortaya çıkan iş zekâsı (BI) gibi çözümlerin Tekfen’de kullanılmaya başlanması için… Bu yol haritamızda Oracle’ı bir araç olarak kullanıyoruz. Dolayısıyla tüm bu projelerin temelini oluşturacak bir altyapı olan Oracle EBS’i güncellemeyi hedefledik.”

 

Başarının 3 ana kriteri

Oracle’ın standart implementasyon metodolojisini kullanarak çok kritik bir projeyi başarıyla tamamladıklarını dile getiren Hamdemirci önemli açıklamalar yaptı: “Yaklaşık 8 ay süren ve canlı bir ERP (kaynak yönetimi) altyapısı üzerinde riskler taşıyan bir yükseltme işlemini başarıyla tamamladık. Bu başarının 3 ana nedenini şöyle özetleyebilirim:

Sadece mevcut EBS yapısını upgrade ettik. Yeni fonksiyon eklemekten kaçındık. Test süreçlerini her zamankinden çok daha ciddi bir şekilde uyguladık. İş ortağımızla tek bir ekip haline geldik.”

 

''EBS R12 upgrade için tüm kurumlara, fonksiyon ekleme işlemlerinden ayrı planlanmış, test süreçlerine azami önem verilen bir proje süreci tavsiye ediyoruz.''

 

“Yeni fonksiyon yok”

“Proje yöneticilerimiz ve üst yönetim tarafından alınan bir karar vardı: Yeni bir fonksiyonu ERP (kaynak yönetimi) sistemimize eklememek. Bu çok yerinde bir karardı. Çünkü eklenen yeni fonksiyonlar, asıl amacı yükseltme olan projede konsantrasyonu dağıtabilirdi” diyen Hamdemirci şunlara dikkat çekti: “BT ekibi olarak ihtiyaca yönelik yeni uygulamalar ve ek fonksiyonlara sürekli yanıt veriyoruz. Ancak Oracle ERP R12 Upgrade sürecinde içeriden gelen bu talepleri mümkün mertebe erteledik. Sisteme etki analizi yapılmadan eklenen fonksiyonların riskinden projeyi korumuş olduk.”

 

“Upgrade işi bir test projesidir”

Ahmet Hamdemirci, yükseltme (upgrade) projeleri gerçekleştirecek kurumlara önemli bir tavsiyede bulundu: “Upgrade projelerinin (Oracle ERP) başarısı tamamen test süreçlerini ne kadar ciddi ele aldığınızla ilgilidir. Ne kadar iyi, ne kadar detaylı bir test gerçekleştirirseniz o kadar iyi bir upgrade süreci gerçekleştirirsiniz.”

 

Yükseltmeyi 3 test aşamasıyla tamamladıklarını dile getiren Hamdemirci, amaçlarının her test çalışmasında, bir öncekinden daha az hatayla karşılaşmak olduğunu belirterek test süreçlerini şöyle aktardı: “İlk test teknik birimlerin kendi arasında yaptığı bir testti. İkinci aşamada sistemin kullanıcılar tarafından ele alınması ve gelen tepkiye göre iyileştirmelerin yapılması sağlandı. Üçüncü aşamada ise her şeyin sorunsuz işlediğinden emin olduk. Bunu bir ‘sağlama’ testi olarak değerlendirdik ve canlı ortamdaki yükseltme işlemimizi başarıyla tamamlamış olduk.”

 

İnce elendi, sık dokundu ve sonuç: İnnova

Ahmet Hamdemirci, Tekfen proje ekibinin bilgi ve tecrübe olarak çok ileri düzeyde olduğuna dikkat çekerek “Biz kendimize uygun bir iş ortağı için 2-3 ay gibi uzun bir süre araştırma yaptık. Sonuç olarak gerek daha önce gerçekleştirdiği projelerin ölçeğini ve niteliğini araştırdığımızda, gerekse bu alandaki uzmanlık seviyelerini göz önüne aldığımızda karşımıza yine İnnova çıktı” dedi.

 

Hamdemirci, 2014-2015 yılında çok yoğun bir proje gündemlerinin olacağını hatırlatarak konuşmasını şu sözlerle tamamladı: “Bu yolda bizi destekleyecek sistemi bu projeyle hayata geçirdik. Projede, BT birimimiz ve İnnova danışmanları dışında Tekfen çalışanlarının tümü aktif rol oynadı. Özellikle işin en kritik kısmı olan test süreçlerinde iş birimlerindeki kullanıcıların önemli katkısından bahsetmek gerekiyor”

Hedef
  • Oracle EBS’i R11 sürümünden R12 sürümüne yükseltmek, bu sayede ERP’nin (kaynak yönetimi) sonraki projeler için bir altyapı oluşturmasını sağlamak.
Çözüm
  • İnnova ERP danışmanlığı
Sonuç
  • ERP (kaynak yönetimi) sistemi teknolojik anlamda yenilendi.
  • Mevcut süreçlerin performansı ve verimi yükseldi
  • Tekfen’in yeni projeleri için gereken altyapı oluşturuldu.