- ÇÖZÜM : Oracle E-Business Suite

- SEKTÖR : Üretim ve Hizmet

“İnsan Kaynakları sistemimizi yeniden yapılandırmaya karar verdikten sonra çeşitli firmalarla görüştük. Roketsan’ın satınalma prensipleri çerçevesinde tarafsız bir değerlendirme sonucunda İnnova ile çalışma kararını aldık. O günden itibaren İnnova ile güzel ve başarılı bir çalışma yürütüyoruz.”

Efdal Altan 
Roketsan İnsan Kaynakları Müdürü

Roketsan İnsan Kaynakları Yönetimi


1000 kişiye yaklaşan kadrosuyla yakın zamanda Türkiye' nin en önemli Ar-Ge firmalarından biri olan Roketsan, İnnova ile insan kaynakları yönetimini tamamen ERP sistemleri üzerinden gerçekleştirmeye başladı.

 

1988 yılında ulusal füze ve roket programlarında öncü olmak üzere Savunma Sanayii İcra Komitesi kararıyla kurulan Roketsan, Türkiye savunma sanayinin teknoloji üreten stratejik merkezlerinden biri. Hızla büyüyen Roketsan, kadrosunun ihtiyaçlarına cevap verebilecek kurumsal bir İK sistemi oluşturmak, personel seçme yerleştirme, performans yönetimi, kalite yönetimi, ödüllendirme, eğitim gibi süreçleri, daha kolay yönetilebilir kılmak için bir sistem arayışına girdi.

 

Oracle e-Business Suite ihtiyacının ortaya çıkmasıyla birlikte İnnova ile çalışma kararı alan Roketsan, insan kaynakları yönetim süreçlerini, ERP sistemi içerisine dahil etti ve verimli bir çalışma ortamı sağlandı. İK prosedürleri elektronik ortamda kayıt altına alındı. Diğer departmanlarla İK arasında koordinasyon sağlandı.

 

Roketsan İnsan Kaynakları Yönetimi

Roketsan'da yeni nesil İnsan Kaynakları yönetimi

1000 kişiye yaklaşan kadrosuyla yakın zaman Türkiye'nin en önemli Ar-Ge firmalarından biri olan Roketsan, İnnova ile insan kaynakları yönetimini tamamen ERP sistemleri üzerinden gerçekleştirmeye başladı.

 

1988 yılında ulusal füze ve roket programlarında öncü olmak üzere Savunma Sanayii İcra Komitesi kararıyla kurulan Roketsan, Türkiye savunma sanayinin teknoloji üreten stratejik merkezlerinden biri. 900’e yakın çalışanı 2 üretim tesisi ve 3 Ar-Ge Merkezi ile Türkiye’nin en önemli üretim kaynaklarından biri olan Roketsan, Türk Silahlı Kuvvetleri Güçlendirme Vakfı’na bağlı bir şirket olup yüklendiği görev doğrultusunda, TSK’nın ihtiyaç duyduğu füze ve roketlere ait silah sistemlerini geliştiriyor, anahtar teslimi mühimmat ayrıştırma ve surveyan tesisi kurulumu, uzay ve uydu projeleri ile ilgileniyor.

Büyüyen hedefler için ERP çözümü

1990’ların ortalarında bilgisayar ağını dosya paylaşım sistemi için kuran Roketsan, 1997 yılında ERP Çalışma Grubunu oluşturarak ERP’ye geçiş sürecinin ilk adımını attı. 1999 yılında titiz araştırmalar sonucunda Oracle ile ön sözleşme imzalayan Roketsan, 1999 ve 2000 yıllarında gerçekleşen ekonomik kriz sebebiyle projeyi bir süre askıya aldıktan sonra 2001 yılında maliyet, finans ve üretim modüllerini canlı kullanıma geçirdi. 
 

Rakipleriyle karşılaştırdıklarında; sunduğu esneklik, thin client (ince istemci) mimarisi ve uygun maliyetleri sebebiyle Oracle’ı tercih ettiklerini anlatan Roketsan Bilgi Sistemleri Müdürü Akay Kerim İnce, Oracle e-Business Suite’e geçişin sebeplerini şu şekilde anlatıyor;

 

Oracle öncesi “kurumsal kaynak planlaması profesyonel bir yazılım çerçevesinde yapılmadığı ve kurumsal veriler tüm fonksiyoner bölümler tarafından kendi faaliyetleri kapsamında türetildiği için her bölüm kendi faaliyetlerinin uygulamasından ve türettiği verileri korumaktan sorumlu olması nedeni ile faaliyet ve kaynakların ortak planlamasında ve verilerin ortak veri bankası altında toplanmasında eksiklikler ve bazı kayıplar oluşmakta idi” Dolayısıyla buna bağlı bir veri güvenliğimiz de yoktu. Bu tip bilgileri birleştiren, verimizi koruyacak, bunu raporlarla bilgiye dönüştürebilecek bütünleşik bir yapıya ihtiyacımız vardı ve Oracle e-Business Suite ihtiyacı bu noktadan hareketle doğdu.

 

Bugün gelinen noktada ERP üzerinden finans, lojistik, maliyet, İK, üretim ve proje modüllerini kullanabiliyoruz. ERP ile iş süreçlerimizi elektronik ortamda anlık olarak izleyebiliyor, denetleyebiliyor ve güvenilir bir şekilde raporlanmasını sağlayabiliyoruz.

Bu sayede iş yapma şeklinde de kurumsallık elde ederken işletim maliyetlerimizi azalttık ve iş süreçlerimizi hızlandırdık. Verinin korunmasını, arşivlenmesini ve yine en iyi iş yapma süreçlerine adaptasyonunu sağladık” dedi.

 

 

2005 yılında Roketsan’da İnsan Kaynakları Müdürü olarak çalışmaya başlayan Efdal Altan, İnnova ile tanışmalarını şöyle anlatıyor: “İşe girdiğimde Oracle’ın İK modülünün olduğu ancak kullanıma henüz alınmadığını öğrendim. Yeniden yapılandıracağımız sistemi Oracle üzerinden uygulama kararı aldık ve bu doğrultuda çalışmalarımıza başladık. İlk safhada elimizdeki verileri topladık. Bir durum analizi ortaya koyduk. Öncelikle seçme yerleştirme, performans yönetimi, kalite yönetimi, ödüllendirme, eğitim gibi bütün alanlarda sistemlerimizi tasarladık. Tasarım işi bittikten sonra bunu elektronik ortama aktarma süreci başladı. Modülü tanımlama kısmına geldiğimizde bu işi birlikte yapabileceğimiz firmaları belirlememiz gerekiyordu. Öncelikle kendimiz bir ön seçim yaptık. Firmalardan tekliflerimizi aldık ve Roketsan’ın satınalma prensipleri çerçevesinde tarafsız bir değerlendirme sonucunda İnnova ile çalışma kararını aldık. O günden itibaren İnnova ile güzel ve başarılı bir çalışma yürütüyoruz.”

 

Projenin Roketsan’da diğer bölümleri de tetiklediğini anlatan Altan, bu proje sayesinde gerçek bilgiye dayalı yönetimin ve bunun için de Oracle gibi sağlam bir alt yapının ne kadar önemli olduğunun herkes tarafından kabul gördüğünü belirtiyor.

 

İnnova ile birlikte gerçekleştirilen İK modülünün Roketsan gibi sürekli büyüyen bir şirket yapısı için çok önemli olduğuna değinen Altan, “Roketsan olarak çok yeni projelerimiz ve önemli hedeflerimiz var. Yakın zaman içerisinde personel sayımızın 900’ü geçmesini hedefliyoruz. Bu sistemin devreye girmesiyle birlikte süreçlerimiz iyileşti ve kurumsal bir yapıya kavuştuk.” dedi.

 

Güvenilir ve kurumsal bir işbirliği

Roketsan Bilgi Sistemleri Müdürü Akay Kerim İnce İnnova ile birlikte yürütülen İK modülü projesinde birlikte çalışmaktan mutluluk duyduklarını belirterek sözlerini şu şekilde sürdürdü: “İnnova ile çalışma sürecinde ciddi ve kurumsal bir firma ile çalıştığımızın farkındaydık. İşini ciddiye alan bir firma. Zamanında size geri dönüyorlar. Her zaman karşılıklı problemlerimiz, sorunlarımız ve süreçlerimizle ilgili yazışabiliyoruz ve iş süreçlerimizde yeterli ve yetkin elemanla çalışma imkanını her zaman bulabiliyoruz. İnnova ile gelecekte de ERP danışmanlığı çalışmalarını yürütmeyi arzu ederiz. Aynı zamanda İnnova’nın elektronik tasarım ve geliştirme bilgisini kullanmak istiyoruz. Yine İnnova’nın .Net platformu konusundaki bilgisinden de faydalanmak istiyoruz.”

 

Roketsan İnsan Kaynakları Müdürü Efdal Altan ise İnnova ve gerçekleştirilen İK modülü hakkındaki görüşlerini şu şekilde aktarıyor: “Benim için çalıştığımız ya da hizmet aldığımız firmalarla karşılıklı güvenin oluşması çok önemli. İnnova ile ilk başta maddi ve hukuksal anlaşmayı yaptık ve bu kısımları hiçbir şekilde bir daha konuşmayıp sadece işe odaklandık. Küçük hesaplar yapmayıp sadece proje başarısı için birlikte çalışmayı hissetmek bizim için çok önemliydi. Her zaman arkamızda olduklarını hissettirdiler. Ekip açısından ihtiyacımız olan her şeye yanıt verebildiler ve çözüm üretebildiler. Kurduğunuz yapı her zaman sizin istediğinizi birebir karşılamayabiliyor. Ama İnnova bu durumu nasıl çözebileceğimiz konusunda bize her zaman yönlendirme yapabildi.”